Żydowska teologia chrześcijaństwa: Wydarzenia dialogu: Chrześcijańska teologia współczesnego judaizmu:
 
Teksty dialogu Filozofia dialogu
Teologia po Szoa
Katecheza o Żydach i judaizmie
Dialog a liturgia
Misja i dialogOto jak dobrze
i jak miło,
gdy bracia
mieszkają razem
(Ps 133)
 
Celem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów jest przyczynianie się do wzajemnego poznawania się i zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężania stereotypów i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych.
 
> PRChiZ Kim jesteśmy Władze Statut Członkowie honorowi Siedziba Publikacja Rady Kwartalnik Kalendarium Ważne linki Lektura
 
 


Upamiętniamy Żydów, naszych współobywateli i sąsiadów

Apel biskupów o upamiętnienie Żydów
/XVIII Dzień Judaizmu 2015.
Ważne źródła:

Wydarzenia i inicjatywy

 • Deklaracja sztokholmska.
  W dniach 26-28 stycznia 2000 roku odbyła się w Sztokholmie międzynarodowa konferencja poświęcona kształceniu, upamiętnianiu i badaniom nad Holokaustem. Konferencję gościł rząd Szwecji. Do udziału zaproszono 45 państw.
  Celem konferencji było stworzenie uczestniczącym w niej państwom możliwości wyrażenia swej woli walki z rasizmem, antysemityzmem, konfliktami etniczymi i in. poprzez obranie Holokaustu jako punktu wyjścia. W trakcie dyskusji panelowych i prac w grupach roboczych wymieniono poglądy i doświadczenia. Konferencję zamknęła wspólna deklaracja:
 • "Akcja "Reinhardt" - w kręgu Zagłady" Portal ma na celu dostarczyć informacji o akcji "Reinhardt". Kolejne artykuły będą na nim publikowane do listopada 2018.
  W ciągu 20 miesięcy trwania, od marca 1942 r. do listopada 1943 r. akcji "Reinhardt" dokonana została na terenach utworzonego przez Niemców Generalnego Gubernatorstwa zagłada żyjącej tu przez setki lat społeczności polskich Żydów.
  Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" buduje krajobraz kulturowy swojego miejsca (Lublin, Lubelszczyzna), w autorski sposób opowiadając o jego dziedzictwie kulturowym i historycznym.

 • "Memoria"
  "Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach i misji zachowania Pamięci."

 • 27 X 2017. W mijającym tygodniu YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku poinformował o odnalezieniu żydowskich dokumentów, które po II wojnie światowej uznane zostały za zniszczone.

 • Stowarzyszenie imienia Szymona An-skiego wydało pierwszą część przetłumaczonej z języka jidysz książki Abrahama Rechtmana "Żydowska etnografia i folklor".

 • Samuel Willenberg - powstaniec warszawski, uciekinier z Treblinki. Przez ostatnie kilkanaście lat swojego życia niestrudzenie propagował wśród izraelskiej młodzieży wiedzę o Zagładzie Żydów polskich. Willenberg był człowiekiem o ogromnej woli życia, charyzmatycznym społecznikiem, ujmującym serdecznością wobec każdego spotkanego człowieka. Jednocześnie był konsekwentny i nieustępliwy w wyrażaniu nawet bardzo trudnych prawd. Pamiętniki i relacje Samuela Willenberga mogą państwo znaleźć w Centralnej Bibliotece Judaistycznej.

 • Jedwabne - pamięć i ...:

 • Fundacja Pamięć Treblinki - "Księga Imion"

 • Inicjatywy Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów:


  • Coroczne modlitewne spotkania Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego w rocznicę wybuchu powstania w Getcie. Barbara Sułek-Kowalska: "Imię wieczyste i niezniszczalne"; "Łączy nas pamięć", Idziemy 16/2015; "Kto ratuje jedno życie", Idziemy 17/2015.

  • Modlitewne spotkania w Treblince organizowane przez ks. Wojciecha Lemańskiego na terenie obozu zagłady w każdą ostatnią sobotę miesiąca o godz. 10.00. Wspólna modlitwa psalmami.

  • Otwock corocznie 19. sierpnia:

   "Z tego miejsca 19 sierpnia 1942 niemieccy okupanci wywieźli do obozu zagłady w Treblince około 8 tysięcy mieszkańców naszego miasta. Żaden dzień nie zmienił historii Otwocka tak bardzo jak ten"

Instytucje i organizacjePublikacje:


 • Jan. Błoński, Biedni Polacy patrzą na Getto, "Tygodnik Powszechny", 2(1987)

 • Maria Janion, Bohater, spisek, śmierć - wykłady żydowskie.

 • Bogdan Wojdowski, Chleb rzucony umarłym. PIW, Warszawa, 1971.

 • Stanisław Obirek: Jan Tomasz Gross - jak uleczyć chorą pamięć?

 • "Nasi. Podróżując z wrogiem", Efraim Zuroff, Ruta Vanagaite, Tłumaczenie: Krzysztof Mazurek Wydawnictwo: Czarna Owca.
  "Autorzy, Efraim Juroff i Ruta Vanagaite, opisują swoją podróż po Litwie w poszukiwaniu żyjących świadków masowych egzekucji na ludności żydowskiej w latach 1941-1944. W żadnym innym kraju zbrodnie nazistowskie nie były dokonywane na taką skalę. Zamordowano ponad 90 procent z przeszło 200 tysięcy litewskich Żydów. Niemcom aktywnego wsparcia udzielali kolaboranci ze specjalnej litewskiej formacji wojskowej, kierowanej przez Hauptscharfuehrera SS Martina Weissa.

  "Nasi" byli tymi, którzy zabijali, i tymi, których zabijano. Te świadectwa mną wstrząsnęły, to w ogóle było szokujące doświadczenie. Pomyślałam, że mieszkańcy Litwy muszą o tym wiedzieć. Muszą wiedzieć, dlaczego Litwini zabijali, wiedzieć, że zabójcami byli całkowicie normalni, zwykli ludzie. Jedni i drudzy byli "nasi". Ofiary, i oprawcy. Nie możemy wyrzec się ani jednych, ani drugich - tłumaczy tytuł swej książki autorka. - To historia o zabójcach i zabitych. O Litwinach i Żydach. O tym, co się stało przed 75 laty na naszej litewskiej ziemi, na której wciąż jest bardzo dużo antysemityzmu. Chociaż Żydów praktycznie już nie ma, nienawiść pozostała. Nawet motywy zostały te same: że Żydzi to komuniści i wrogowie. Do dziś padają te same argumenty."

 • Jan Grabowski - "Ustawa o IPN. Historia Holocaustu należy do świata. Każdy zamach na niezależność badań spotka się z międzynarodowym potępieniem"

 • Tadeusz Mazowiecki: "Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych" /Laboratorium Więzi/.

 • Jakub Karpiński: "Żydzi jako polski problem. Asymetria"

 • "Po wojnie, z Pomocą Bożą, już niebawem ..." Na kwietniową rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Centrum Badań nad Zagładą Żydów szykuje niezwykłą książkę w serii Bibliotek Świadectw Zagłady - wojenne zapiski ojca i córki - Mirki i Kopla Piżyców o życiu w getcie i okupowanej Warszawie

 • Opowieść o dwóch żydowskich miastach, Henryk Gryngerg o studium Aliny Molisak "Żydowska Warszawa - żydowski Berlin. Literacki portret miasta w pierwszej połowie XX wieku"/dwutygodnik.com, 216, VII 2017./

  "Antysemityzm literacki u Żeromskiego i Uniłowskiego był przypuszczalnie nieświadomy. Był w modzie i udzielał się. Nawet rycerzom postępu i sprawiedliwości. Trudno było się oprzeć"
  "Egzotyka oznaczała obcość nawet w Warszawie. Nie empatia, lecz odraza i wzgarda, nie humanizm, lecz dehumanizacja. Oraz skrajna ksenofobia"
  "Jednostronny był wkład Żydów do polskiej literatury i kultury, który się często podkreśla, przy niemal zupełnym braku wzajemności, o którym się najczęściej milczy"
  "W Warszawie i w Berlinie mieszkało wielu zakompleksionych asymilantów, którzy unikali swoich "egzotycznych" współbraci, a nawet twierdzili, że "to przez nich antysemityzm""
  "O losie żydowskiej Warszawy, żydowskiego Berlina i tysięcy innych żydowskich miast i miasteczek przesądziła powszechna kultura, która z pokolenia na pokolenie przykładała rączkę do mitu i dehumanizacji"


Świadectwa:Multimedia

Upamiętniamy Żydów, naszych współobywateli i sąsiadów.
Inicjatywy i wydarzenia w Polsce:

Memoria - Pamięć

 • Memoria [PL]
  "Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Nowy miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach i misji zachowania pamięci."
 • Wirtualny Sztetl to jedyny na świecie projekt, którego celem jest opisanie wszystkich społeczności żydowskich żyjących w wielokrotnie zmieniających się granicach Rzeczypospolitej.
 • Akcja "Reinhardt" - w kręgu Zagłady.

  Kilka słów o ...
 • Stowarzyszenie "Studnia Pamięci"
 • STRAŻNICY PAMIĘCI / GUARDIANS OF MEMORY
  Raport Laboratorium "Więzi"
 • Pamięć Treblinki

  Treblinka jest największym cmentarzem polskich Żydów. Jest jednym z największym cmentarzy polskich obywateli. Zginęło tu około 900 tys. ludzi. Nie znamy dokładnej ich liczby, nie znamy imion i nazwisk tych, których tu przywieziono i zabito w komorach gazowych. Tę przestrzeń dzisiaj wypełnia cisza. To miejsce domaga się troskliwej pamięci oraz wiedzy. Fundacja "Pamięć Treblinki" chciałaby być jednym z wielu miejsc przywracających pamięć o zamordowanych w czasie Zagłady. Szczególnie skupiamy się na tych, którzy zginęli w Treblince lub w drodze do niej. Księga Imion:
 • "Projekt Pamięć" w Żydowskim Muzeum Galicja

  "Projekt Pamięć jest autorskim pomysłem malarki Roz Jacobs oraz producentki Laurie Weisman z Nowego Jorku. Jego idea polega na eksploracji za pomocą sztuki zagadnień pamięci oraz utraty. Projekt zrodził się z potrzeby artystki , aby odzyskać to, co zostało zniszczone - życie małego chłopca, Kalmana, który wskutek wojny został na zawsze oddzielony od swojej rodziny. Projekt podejmuje uniwersalną tematykę, ukazując ją poprzez historię jednej rodziny. Roz Jacobs mówi: 'Kiedy maluję Kalmana, smutek i poczucie utraty stają się silniejsze, ale jednocześnie obecność krewnego, którego nigdy nie poznałam, staje się bardziej namacalna. Ból zbliża mnie do utraconej osoby".
  Więcej o projekcie:
 • Antoni Sułek - Badacz i świadek drugiej generacji. O ratowaniu lokalnej pamieci zagłady Żydów. /Więź, zima 2017/

  Wiecej: Relacja z wykładu w Muzeum POLIN:
 • Memory and the Religious Life - Elijah's Summer School. 5-16 VIII 2018. Beit Yosef, (Dormition Abbey), Mt Zion, Jerusalem.
 • "We władzy szczurołapa" - rozmowa z Joanną Tokarską-Bakir /Krytyka polityczna 11 III 2018./
 • RE-GENERATION. Życie Żydowskie w Polsce/Jewish Life in Poland. ŻIH, 7 VIII - 28 X 2018.
 • Miasto po getcie /culture.pl/

Kalendarium:


ŻIH - Wydarzenia

31 V 2019. Nowe wydanie miesięcznika Memoria [PL] Nr. 20 (05/2019).30 V 2019. Spotkanie poświęcone najnowszej książce wydanej przez Żydowski Instytut Historyczny "Dziennik 1939. Megila życia" Chaima Arona Kapłana w tłumaczeniu i opracowaniu Blanki Góreckiej. Rozmowę redaktorki "Dziennika" z Piotrem Pazińskim poprowadzi Marta Janczewska. ŻIH, 15:00


30 V 2019. "To nie deszcz, to ludzie" - spotkanie z Haliną Birenbaum w Warszawie. Muzeum POLIN 18:00.


Premiera książki "To nie deszcz to ludzie. Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll". Z Haliną Birenbaum i Moniką Tutak-Goll rozmawiać będzie dziennikarz "Gazety Wyborczej" Michał Nogaś.

29 V 2019. "To nie deszcz, to ludzie" - spotkanie z Haliną Birenbaum w Krakowie. Aula Collegium Novum UJ, 17:00.

Rozmowę z autorką jednych z najważniejszych świadectw Zagłady - Haliną Birenbaum i jej synem Jakovem oraz z autorką książki "To nie deszcz, to ludzie" Moniką Tutak-Goll poprowadzi dr Edyta Gawron.

27 V 2019. "To nie deszcz, to ludzie" - spotkanie z Haliną Birenbaum w Poznaniu. Teatr Ósmego Dnia, 19:00.

Halina Birenbaum wspomina swoje dzieciństwo w Warszawie, dojrzewanie w getcie, zamordowanie matki na Majdanku, pierwszą miłość w Auschwitz a także odzyskaną wolność, drogę do Izraela oraz budowanie na nowo państwa i rodziny. To herstoria - książka pisana z perspektywy kobiecej, o sprzecznościach i podobieństwach: o Polsce i Izraelu, o łączeniu macierzyństwa z pisaniem, o wpływie Zagłady na relacje z innymi, o zazdrości i miłości, o lęku przed stratą, o wyzwoleniu z poczu

20 V 2019. Biografie i polityka. Udział Żydów i osób pochodzenia żydowskiego w ruchach lewicowych w XIX i XX wieku w Polsce. Międzynarodowa konferencja naukowa, 1-2 grudnia 2019 r.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Formularz

19 V 2019. "Moja dzika koza" – spotkanie wokół antologii poetek jidysz. ŻIH, 16:00.

Antologia żydowskiej poezji kobiecej - efekt ponad dziesięciu lat pracy trzech badaczek i tłumaczek literatury jidysz: Joanny Lisek, Belli Szwarcman-Czarnoty i Karoliny Szymaniak. Książka zawiera 270 tekstów powstałych od XVI do XXI w., pióra 50 autorek, składa się z 17 działów ułożonych tematycznie, przełożonych przez kilkanaścioro tłumaczek i tłumaczy. Jest to pierwsza w Polsce tak przekrojowa antologia jidyszowej poezji

19 V 2019. "Poland's Militant Nationalists Are Targeting Holocaust Scholars, With Help From an Israeli Historian" - prof. Jan Grabowski /Haaretz/

Prof. Jan Grabowski: "Daniel Blatman is a professor of history at the Hebrew University of Jerusalem and a frequent contributor to Haaretz. Late last year he accepted an offer from the Polish authorities to be the chief historian of the museum of the Warsaw Ghetto, currently in the its early planning stages, in Warsaw."
"The new institution and its chief historian have already generated numerous controversies, not least for its framing as a museum of "Polish-Jewish love" by Poland’s minister of culture." /Haaretz 19 V 2019./

15 V 2019. Poruszająca historia życia Jakuba Hersz-Grinera - ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego /lublin.gosc.pl/

Ksiądz Pawłowski należy do pokolenia ocalonych z Zagłady. Podobnie Marian Turski, przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Obaj spotkali się pierwszy raz właśnie podczas promocji książki "Ocaleni z Zagłady". W spotkaniu w Państwowym Muzeum na Majdanku promującym książkę "Ocaleni z Zagłady" ks. Grzegorza Pawłowskiego uczestniczyli m.in. Marian Turski i bp Mieczysław Cisło.

12 V 2019. Wobec "niespotykanego w dziejach mordu". Warszawa, ŻIH, 16:00. Spotkanie z Adamem Puławskim, autorem książki. Poprowadzi prof. Andrzej Żbikowski.


9 V 2019. Różnorodność - szansa czy porażka? Szkoły żydowskie w II RP. Muzeum POLIN, 18:00.

Jaka była wizja "żydowskiej szkoły narodowej" po 1918 roku? Czy szkoła ma przygotować do życia w Polsce, w Palestynie czy może do bycia "obywatelami świata"? Wykład o różnorodności systemu edukacji żydowskich dzieci w międzywojennej Polsce wygłosi kulturoznawczyni i tłumaczka, Anna Szyba.

8 V 2019. Dzień Niepodległości Izraela. Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" zaprasza na Wieczór Żydowski z tej okazji.

16 maja, 18:00, sala widowiskowa Domu Narodowego. Bilety w cenie 20 zł dostępne w kasie COK na parterze Domu Narodowego lub bezpośrednio przed wydarzeniem. W programie: drama pt. "Odrodzenie" oraz prezentacja tańców żydowskich i izraelskich w wykonaniu zespołu "Klezmer", pieśni żydowskie w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Artystycznej im. Pawła Kalety w Czeskim Cieszynie pod kierownictwem Leszka Kalety.

7 V 2019. Co roku, 4 dnia miesiąca ijar, w Izraelu obchodzi się Jom ha-Zikkaron - Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Izraelskich i Ofiar Terroryzmu.
3 V 2019. "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko." Otwarcie wystawy w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku (do 3 I 2020).

Upamiętniając ofiary Auschwitz powinniśmy także odczuwać moralny dyskomfort. Antysemickie, nienawistne i ksenofobiczne ideologie, które w przeszłości doprowadziły ludzkość do katastrofy, jaką był Auschwitz, nadal wydają się obecne w naszym życiu. Nadal zatruwają ludzkie umysły i wpływają na nasze obecne postawy. To dlatego edukacja o Holokauście nie powinna ograniczać się do lekcji historii. Powinna być ona częścią programów nauczania w ramach zajęć politologii, edukacji obywatelskiej, etyki, nauk o mediach i religii. Ta wystawa jest jednym z narzędzi, którymi możemy się posługiwać - powiedział dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz.

3 V 2019. The Holocaust's Evasive History in Both Poland and Israel - Daniel Blatman, Haaretz.

"For months now there has been an acrid debate over two volumes published by the Center for Holocaust Research at the Polish Academy of Sciences. "Dalej jest noc" ("Night Continues") is the name of the project, a phrase taken from a 1942 poem by Czeslaw Milosz."


2 V 2019 28. "Marsz Żywych"


Patriarcha Konstantynopola przeszedł w "Marszu Żywych"
"Centralnym punktem "Marszu Żywych" będzie upamiętnienie żydowskich ofiar z Grecji. Patriarcha Bartłomiej otworzy nową, grecką sekcję w muzeum Auschwitz." /DEON/ , /KAI/ oraz: /Romea News/
Wiecej:
 • Conference on Combating Anti-Semitism, Bratysława II 2019.
 • Patriarcha Bartłomiej: Dziś należy się strzec przed początkami neonazizmu, "Więź", 24 I 2019.
 • Holokaust jako tabu, Florian Schmitz / Katarzyna Domagała, III 2018. /Deutsche Welle /
 • Pod koniec wojny Niemcy przewieźli garstkę greckich Żydów przez pół Europy po to tylko, by ich zabić, Grzegorz Motyka, grudzień 2018.
  /wyborcza.pl/alehistoria/
 • The International Holocaust Remembrance Alliance , Greece (Efstathios C. Lianos Liantis)


 • 2 V 2019. Dzień Pamięci o Ofiarach i Bohaterach Holokaustu (Jom Ha-Szoa)
 • "Marsz Żywych" w byłym obozie Auschwitz. /Dzieje.pl/
 • Holocaust Martyrs' and Heroes' Remembrance Day 2019 The War Within the War: the Struggle of the Jews to Survive During the Holocaust /Yad Vashem/
 • USA, Biały Dom: proklamacja "Holocaust Remembrance Week" /Jerusalem Post/
 • "History is not only about the past, but a critical subject for the present and future." /Jerusalem Post/

  30 IV 2019. Mamy nowe wydanie miesięcznika "Memoria"
  [PL] Nr. 19 (04/2019)
  [EN] Nr. 19 (04/2019)

  24 IV 2019. "Tancerka i zagłada" - spotkanie z Weroniką Kostyrko autorką książki.Wydawnictwo Czerwone i Czarne.

  Warszawa, Muzeum POLIN, 18:00.

  24 IV 2019. Pokaz filmu "Kronika Powstania w Getcie Warszawskim według Marka Edelmana" Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach, 18:00 - 19:30.


  23 IV 2019. Stanowisko Rady Naukowej Instytutu Slawistyki PAN wobec antysemickich i rasistowskich ataków na uczonych w trakcie konferencji w Paryżu

  76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim (19 IV 1943). Obchody, w tym: marsz modlitwy Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów (14 IV 2019).


  24 IV 2019. Pokaz filmu "Kronika Powstania w Getcie Warszawskim według Marka Edelmana" Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, 18:00 - 19:30.

  "W ramach Roku Marka Edelmana zapraszamy na pokaz filmu w reżyserii Jolanty Dylewskiej zrealizowanego dzięki Stowarzyszeniu Otwarta Rzeczpospolita."
  "W kwietniu 1943 roku Niemcy podjęli decyzję o ostatecznej likwidacji getta warszawskiego, w którym przebywało wtedy 60 tysięcy osób. "Zapadła decyzja, że jutro, jeśli Niemcy przyjdą do getta, zacznie się opór" - opowiada Marek Edelman o spotkaniu Żydowskiej Organizacji Bojowej, które miało miejsce 18 kwietnia, czyli dzień przed rozpoczęciem aktu ostatecznej likwidacji. Uczestniczył w nim m.in. Mordechaj Anielewicz. Z całej tej grupy przeżyły tylko 2 osoby. O tragicznej walce i przebiegu powstania opowiada jego świadek i uczestnik Marek Edelman."

  19 IV 2019. 76. rocznica powstania w getcie warszawskim - pamiętamy. /UM Warszawa/

  Program obchodów oficjalnych:

  19 IV 2019. Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Muzeum POLIN.

  W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci Marka Edelmana - ostatniego przywódcy powstania i jednego z ocalałych z warszawskiego getta, który w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet źółtych kwiatów. Kontynuujemy tę tradycję, rozdając podczas kaźdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych źonkili.
  Aby dołączyć do akcji, wystarczy wypełnić właściwy formularz

  19 IV 2019. II Niezależne Obchody Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

  "Zbierzemy się o 12:00 pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, skąd przejdziemy pod tablicę pamięci Zygielbojma ..."

  18 IV 2019. Koncert z okazji 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

  W przeddzień 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim na scenie Muzeum POLIN Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Gabriela Chmury złoźy hołd muzykom z getta.

  18 IV 2019. Wielka Przywraca Pamięć /The Great Synagogue Restores Memory/ Warszawa, Błękiny Wieżowiec, 21:00-23:00.


  18 IV 2019. Zatrucie dusz. Czy istnieje w Polsce nowa fala antysemityzmu? ŻIH, 19:00-21:30.

  Rozmówcy spróbują odpowiedzieć na pytania o to, czy obserwujemy nasilenie tych fobii w dzisiejszym świecie, czy zauważamy ciągłość mitów o Żydach i transmisję negatywnych stereotypów i czy można napisać uczciwą historię polsko-żydowską.

  16 IV 2019. Żonkile Marka Edelmana. O pamięci, solidarności i odpowiedzialności /Muzeum POLIN, 18:00/

  Muzeum POLIN zaprasza na spotkanie "Żonkile Marka Edelmana. O pamięci, solidarności i odpowiedzialności", podczas którego będziemy wspominać Marka Edelmana jako powstańca, lekarza i obrońcę praw człowieka.
  Podczas spotkania fragmenty książek "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall oraz "I była miłość w getcie" Marka Edelmana i Pauli Sawickiej przeczytają Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski.
  W rozmowie wezmą udział: Paula Sawicka, dr Aga Żuchowska, Witold Bereś i Konstanty Gebert. Rozmowę poprowadzi Anna Wacławik-Orpik z Radia TOK FM.

  16 IV 2019. After the Thaw - The JHI as an International Center of Holocaust Research and as a Jewish Institution in Poland (1956-1966)
  Study seminar by Stephan Stach from POLIN Museum of the History of Polish Jews.


  14 IV 2019. 102. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa

  Ludwik Łazarz Zamenhof, właściwie Eliezer Lewi Samenhof, był twórcą międzynarodowego języka esperanto. Zmarł na serce 14 kwietnia 1917 roku w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu żydowskim przy Okopowej.

  11 IV 2019. Dzienniki jako źródło wiedzy o Zagładzie. Dyskusja w Żydowskim Instytucie Historycznym

  Spotkanie poświęcone będzie literaturze dokumentu osobistego widzianego jako źródło wiedzy o Zagładzie i to źródło najcenniejsze – głos ofiary. Jakie strategie narracyjne wybierają autorzy, by dać świadectwo? Jak spersonalizowana narracja wpływa na kształtowanie współczesnych wyobraźeń na temat Zagłady?

  9 IV 2019. "Lot i jego bezimienna Żona." Wykład Belli Szwarcman-Czarnoty w ramach cyklu wykładów "Mężowie i żony".
  Austriackie Forum Kultury ul Próżna 7/9, 00-107 Warszawa we współpracy z Gminą Żydowską w Warszawie.

  "W tym cyklu przyjrzymy się, jak w Torze przedstawiane jest małżeństwo i w jaki sposób zostało to odzwierciedlone w zasadach zawierania związków i współżycia małżeńskiego obowiązujących w judaizmie."

  7 IV 2019. "Wielkanoc" Stefana Otwinowskiego.
  W kwietniu - miesiącu Pamięci Ofiar Holokaustu i Powstania w Getcie Warszawskim - Teatr Polski we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym przygotował czytanie performatywne sztuki Stefana Otwinowskiego Wielkanoc. Scena Kameralna Teatru Polskieg, 12:00.

  Dramat, pisany w czasie wojny i uzupełniany po niej, porusza temat międzywojennych i wojennych stosunków polsko-żydowskich. Tekst, choć literacki, a nie historyczny, jest z pewnością istotnym świadectwem tamtych czasów.

  6 IV 2019. Płock, Fundacja Nobiscum - trzy dofinansowania ze środków miasta Płocka, w tym:


  6 IV 2019. Płock, Fundacja Nobiscum - 5 faktów o ulicy Grodzkiej 11:
  Dziś nieco niepozorna i wymagająca remontu kamienica przy Grodzkiej 11 ma ciekawą historię związaną z płocką społecznością żydowską!


  4 IV 2019. BEJT TFILA - DOM MODLITWY - oprowadzanie kuratorskie. Warszawa, ŻIH, 18:00.

  Michał Krasicki opowie o tradycyjnym wyposażeniu synagogi, przybliży rytualne funkcje zarówno obiektów tworzących wystrój sali modlitewnej, jak i przedmiotów wyjmowanych jedynie podczas nabożeństw. Będzie to rzadka okazja, aby obejrzeć na żywo zabytki sięgające XVIII i XIX w. wieku.

  4 IV 2019. Prof. Jacek Leociak: Polska, Żydzi, Zagłada, Kościół
  Spotkane. Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, ul. Kwiatka 7. 18:00.  4 IV 2019. Spotkanie z Katarzyną Person o książce "Policjanci: wizerunek Żydowskiej Służby Porządkowej w getcie warszawskim". Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. 18:20.

  "Ta dobrze udokumentowana i obiektywna książka opisuje powstanie służby i to, jak została wciągnięta w pomoc Niemcom w ludobójstwie. To podstawowa lektura dla wszystkich zainteresowanych złożonym i trudnym problemem kolaboracji podczas nazistowskiej okupacji Polski. "

  4 IV 2019. Prawa mniejszości - jak radziła sobie z nimi II RP? Wykład, Muzeum POLIN, 18:00
  "Blisko jedna trzecia obywateli II Rzeczpospolitej należała do mniejszości etnicznych, religijnych lub narodowych. Jak walczyli o swoje prawa w odrodzonym państwie? Kto na polskiej scenie politycznej był ich sojusznikiem? Wykład o prawach mniejszości narodowej w niepodległej Polsce wygłosi dr Stephan Stach z Muzeum POLIN."


  2 IV 2019. "Ku Zagładzie. Życie codzienne w getcie łódzkim".
  Seminarium Pracowni Społeczności Wielkomiejskich poprowadzi dr Ewa Wiatr z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego. ŻIH, 11:00.

  "Tematem badań podjętych przez Ewę Wiatr stała się specyfika getta łódzkiego, wpływająca na kształt jego społeczności oraz znajdująca odbicie w codziennym życiu."

  1 IV 2019. Czytelnia POLIN: Mordechaj Canin "Przez ruiny i zgliszcza"
  W spotkaniu na temat książki Mordechaja Canina "Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce" udział wezmą: prof. Monika Adamczyk-Garbowska, prof. Jacek Leociak, dr Piotr Paziński, dr Łukasz Krzyżanowski. Spotkanie poprowadzi Anna Wacławik-Orpik z Radia TOK FM. 18:00.


  29 III 2019. Nowe wydanie miesięcznika "Memoria"
 • [PL] Nr. 18 (03/2019)
 • [EN] Nr. 18 (03/2019)


  28 III 2019. Cykl KINO JIDYSZ

  O filmach jidysz, ich twórcach i producentach opowiedzą: Olga Pieńkowska, pracowniczka Działu Dokumentacji Dziedzictwa Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Grzegorz Rogowski, filmograf z Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Rozmowa będzie wzbogacona fragmentami omawianych filmów. Warszawa, Kino Iluzjon, 18:00.

  27 III 2019. "Ludność żydowska pod znakiem fizycznej zagłady!" Pierwszy numer "biuletynu serwisu prasowego Oneg Szabat" z dnia 27 III 1942.

  Od końca marca 1942 roku do rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej grupa Oneg Szabat wydała 15 biuletynów dla żydowskiej i polskiej prasy podziemnej. ŻIH - rocznice.


  26 III 2019. Zagłada Żydów berlińskich i warszawskich. Seminarium. Prowadzenie: Marta Janczewska. ŻIH, 11:00


  26 III 2019. Wielki retusz. Spotkanie z Tomaszem Żukowskim. Prowadzenie: Magdalena Kicińska Faktyczny Dom Kultury ul. Gałczyńskiego 12, 00-362 Warszawa


  25 III 2019. Żydzi - chrześcijanie w dialogu. Chrześcijańska perspektywa. 19:00 -21:00.

  Spotkanie z Tomaszem Dostatnim OP połączone z promocją jego najnowszej książki "Otwarta Brama" wydanej przez Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN". ICC Kraków, ul Miodowa 24. 19:00 -21:00.

  24 III 2019. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień związany z tragicznym losem rodziny Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie, którzy 24 marca 1944 r., w wyniku donosu, zostali zamordowani przez Niemców.


  24 III 2019. Spacer tematyczny. Zwiedzanie terenu getta krakowskiego. Muzeum Galicja 10:30.

  24 III 2019. Finisaż wystawy "Wolny ptak. Der Frajer Fojgl. Karykatura z prasy żydowskiej w niepodległej Polsce". Warszawa, ŻIH, 15:00.

  "Kuratorka dr Agnieszka Żółkiewska oprowadzi Państwa po wystawie karykatur publikowanych w prasie żydowskiej w latach 1919–1939. Są to przenikliwe obrazy przeszłości, wyostrzone satyrycznie, przez co zyskują na wartości więcej niż inne źródła z tego czasu. Układają się w niezwykłą i zaskakującą opowieść o blaskach i cieniach życia mniejszości żydowskiej w niepodległej Polsce. Ilustrują istotne dla niej wydarzenia polityczne, społeczne i obyczajowe."
  Wiecej:
  22 XI 2018. - 24 III 2019. Cykl wydarzeń wokół wystawy czasowej "Wolny Ptak. Der Frajer Fojgl. Karykatura z prasy żydowskiej w niepodległej Polsce". Warszawa, ŻIH.


  22 III 2019. Pogrom wielkanocny 1940. /ŻIH. Blog. Historia./
  "Pogrom wielkanocny był kulminacją przemocy antysemickiej, która narasta na ulicach Warszawy od wybuchu wojny, nasilając się w okresie wczesnej wiosny 1940 r. Pogrom był niemal na pewno silnie inspirowany przez Niemców, jak przypuszcza jego badacz Tomasz Szarota, wywołany celowo dla uzasadnienia zbudowania w Warszawie getta, którego mury zaczęto wznosić kilkanaście dni po ustaniu pogromu."


  21 III 2019. Spór o edukację dziecka żydowskiego w dwudziestoleciu międzywojennym. "Szkolnictwo żydowskie w Polsce, charakter organizacyjny szkół, język względnie języki wykładowe i tendencje wychowawcze w tychże zakładach są zjawiskiem bezprzykładnym w historii innych narodów". ŻIH, 18:00.

  20 III 2019. U Żydów - Purim, czyli Święto Losów


  20 III 2019. Edukacja o Zagładzie - szkolenia dla nauczycieli w USA. Muzeum POLIN.


  20 III 2019. Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile. 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.


  19 III 2019. Polscy burmistrzowie w Generalnym Gubernatorstwie - okupacja, kolaboracja i Holokaust. Seminarium, które poprowadzi Grzegorz Rossoliński-Liebe (Freie Universität Berlin). Warszawa, sala ŻIH w Błękitnym Wieżowcu, wejście od ul. Tłomackie, 11:00-12:30.


  19 III 2019. Nie będzie ponownej ekshumacji w Jedwabnem. Prokuratura Krajowa nie widzi podstaw do wznowienia postępowania. /"Wieź"/

  19 III 2019. "Ruda, córka Cwiego". Spotkanie z Adamem Dylewskim. Księgarnia Wydawnictwa Czarne, Marszałkowska 43 lok. 1. 18:30.


  18-24 III 2019. Francja - tydzień edukacji przeciwko rasizmowi i antysemityzmowi. (Semaine d'éducation et d'actions contre le racisme et l'antisémitisme:)


  18 III 2019. Jakub Szymczak: "W sieci kłamstw. Historyk IPN manipuluje, aby zaatakować badaczy Zagłady" /okopress.pl/
  Więcej:
 • "Piotr Gontarczyk ujawnia" /wsieciprawdy.pl/

 • IFIS PAN W sprawie wypowiedzi dr. Piotra Gontarczyka na temat książki "Dalej jest noc…"
 • Dagmara Swałtek-Niewińska IFIS PAN - W odpowiedzi na artykuł pt. "Nowa mistyfikacja" w tygodniku "Sieci" 2019, nr 10 (328)

  17 III 2019. Jerusalem, Elijah Interfaith Institute: Praying for victims of Christ Church: "How can we respond to the violence in Christ Church? What can we do beyond condemning hatred, violence and bigotry? Let us pray for the individuals whose lives were lost and for their families. Let these prayers be offered by members of all faiths, as a sign of a union of spirit that is more powerful than the separation caused by hatred."

  More: Prayer for Rohingya

  17 III 2019. Kraków - Doroczny Marsz Pamięci


  CALL FOR APPLICATIONS: /past perfect! - deadline: March 15/ Research Workshop - New Findings on Poland and Its Neighbors: Interdisciplinary Approaches to the Study of the Holocaust at the United States Holocaust Memorial Museum in Washington, D.C. Monday - Friday, July 29 - August 2, 2019.

  Applications deadline: March 15. /pdf/

  14 III 2019. Profesor Paweł Śpiewak i Szczepan Twardoch, autor książki "Królestwo" będą rozmawiać o etosie nadziei, cierpieniu, wyborze wartości w rzeczywistości zastanej, przestrzeniach kryjówek, ucieczkach i powrotach do nich.
  Punktem wyjścia dyskusji będzie kultowy już esej księdza Józefa Tischnera z 1978 roku "Ludzie z kryjówek" (z książki "Myślenie według wartości"). Spotkanie poprowadzi prof. Andrzej Żbikowski. 19:00.

  Lektura obowiązkowa: ks. Józef Tischner: "Ludzie z kryjówek"

  13 III 2019. "Polacy muszą nauczyć się prowadzić z sobą dialog w prawdzie i z poszanowaniem godności własnej i partnera, różniąc się między sobą, a nie stając się przez to dla siebie wrogami" - kard. Pietro Parolin Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej do biskupów zgromadzonych na zebraniu plenarnymw Warszawie /KAI/.

  12 III 2019. Oświadczenie wobec ataków medialnych na książkę "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski", jej autorów oraz próby podważania wiarygodności naukowej Centrum Badań nad Zagładą Żydów.

  Odpowiedzi redaktorów tomów oraz autorów poszczególnych rozdziałów na broszurę autorstwa dr. Tomasza Domańskiego pt. Korekta obrazu? Refleksje źródłoznawcze wokół książki "Dalej jest noc".


  12 III 2019. "Gomer i Ozeasz" z cyklu wykładów "Mężowie i żony" publicystki i filozofki Belli Szwarcman-Czarnoty Austriackie Forum Kultury we współpracy z Gminą Żydowską. ul. Próżna 7/9 Warszawa, 18:00.


  12 III 2019. "Z kartoteki traum. Francuskojęzyczna literatura świadectwa – Anna Langfus i Piotr Rawicz." Seminarium, które poprowadzi dr Anna Ciarkowska (Kulturoznawstwo - Instytut Kultury Współczesnej UŁ). Warszawa, ŻIH, 11:00-12:30


  12 III 2019. "Paulina (jest sama)" to poszukiwanie tożsamości, przekład, pamięć i przestrzeń, przywoływanie przeszłości, by odtworzyć historię kobiety ocalałej z Holokaustu w okupowanej Polsce. Seminarium sztuki - Warszawa, ŻIH, 15:00-16:30


  8 III 2019. Polski Marzec.

  Teresa Bogucka: I stąd problemy z upamiętnianiem Marca... "Polski Marzec" - Magdalena Wójcik rozmawia z Teresą Bogucką, pisarką, dziennikarką, działaczką opozycji demokratycznej w okresie PRL. Chidusz: Marzec 2018 i 2019
  Więcej: Marzec'68 50. rocznica - obchody 2018.

  8 III 2019. Marzec '68 - serwis tematyczny Wirtualnego Sztetla - Warszawa, Muzeum POLIN.

  Więcej: Teresa Bogucka: I stąd problemy z upamiętnianiem Marca... "Polski Marzec" - Magdalena Wójcik rozmawia z Teresą Bogucką, pisarką, dziennikarką, działaczką opozycji demokratycznej w okresie PRL. Chidusz: Marzec 2018 i 2019

  7 III 2019. Obchody 75. rocznicy śmierci Emanuela Ringelbluma.

  12:00 - uroczystości złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod tablicą pamiątkową przy ul. Grójeckiej 77. W uroczystościach wezmą udział także Ambasadorzy Programu Oneg Szabat - grupa uczniów z Penn Hillel, która w dniach 4-9 marca uczestniczy w szkoleniu poświęconym Podziemnemu Archiwum Getta Warszawy i zorganizowanym przez dział edukacji ŻIH w ramach Programu Oneg Szabat.
  18.00 w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego przy ul. Tłomackie 3/5 odbędzie się spotkanie wokół najnowszych tomów pełnej edycji Archiwum Ringelbluma.
  26 kwietnia 2019 r. w Żydowskim Instytucie Historycznym zostanie otwarta wystawa czasowa „Światło negatywu”, na którą złożą się obrazy z dwóch archiwów: Archiwum Ringelbluma i archiwum Jerzego Lewczyńskiego rodziny Eisenbach.

  7 III 2019. Wykład - "Lojalność. Żydzi i wojsko między integracją i wykluczeniem". Warszawa, Muzeum POLIN, 18:00.
  O służbie wojskowej Żydów w dwudziestoleciu międzywojennym mówić będzie dr Christhardt Henschel z Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie.


  6 III 2019. Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Święto ustanowił 10 maja 2012 roku Parlament Europejski, by uhonorować pamięć osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI wieku. Data została wybrana nieprzypadkowo - 6 marca przypada rocznica śmierci Mosze Bejskiego, inicjatora Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie oraz współtwórcy definicji "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".


  6 III 2019. Centrum Kultury Żydowskiej - Center for Jewish Culture zaprasza na spotkanie poświęcone ks. Stanisławowi Musiałowi.
  Ks. Stanisław Musiał, SJ - in Memoriam (ur. 1.05.1938 r., zm. 5 03.2004 r.) - spotkanie z okazji 15. rocznicy śmierci ks. Stanisława, z udziałem red. Janusza Poniewierskiego, red. Artura Sporniaka i Katarzyny Morstin.


  5 III 2019. Jarosław Gowin odpowiada na list francuskiej minister:

 • Wyborcza.pl /3 III 2019/
 • Wyborcza.pl /4 III 2019/
 • Polsatnews
 • Najwyższy Czas /4 III 2019/
 • Do Rzeczy /5 III 2019/


 • 4-9 III 2019. Szczecińskie Dni Kultury Żydowskiej Adlojada 2019. Liczne wydarzenia kulturalne, dyskusje, spektakle, a także spotkania inspirowane różnymi formami działalności Towarzystwa "Więź", również partnera tego wydarzenia.


  2 III 2019. Do wielu Izraelczyków w ostatnim roku po raz pierwszy dotarło, co działo się z polskim narodem w czasie II wojny światowej - mówi Eldad Beck, dziennikarz izraelskiej gazety "Israel Hayom". /Rzeczpospolita Plus Minus/


  1 III 2019. Abp Henryk Muszyński i Adam Bartosz laureatami Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała za rok 2018, przyznawanej osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego.

  Za twórczość nagrodzony został teolog, biblista, prymas-senior abp Henryk Muszyński, a za działalność społeczną - Adam Bartosz, muzealnik, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

  "Żydzi żądni krwi? Legenda, która wylała się na całą Europę" /DEON/ - fragment z książki ks. Stanislawa Musiała "Wyrzut sumienia"


  1 III 2019. Konferencja ws. Holokaustu. Francja wzywa polskie władze do odcięcia się od incydentów. /Interia.pl/ - Colloque sur la Shoah a Paris: la France proteste aupres de la Pologne /Le Figaro.fr/

  LIRE AUSSI:
 • La Pologne indignée apres des propos sur la Shoah attribués a Nétanyahou /Le Figaro.fr/
 • Israël demande a la Pologne de tout dire sur l'Holocauste /Le Figaro.fr/
 • Shoah: Israël accuse la Pologne de vouloir "changer l'histoire" /Le Figaro.fr/
 • Colloque sur la Shoah perturbé a Paris : la France proteste aupres de la Pologne /The Times of Israel/
 • Jacek Leociak - "Paryska awantura"


 • 1 III 2019. Otwarta Rzeczpospolita: Roszczenia żydowskie czy roszczenia obywatelskie? – ws. amerykańskiej ustawy JUST.
  Pełny tekst wyjaśnienia:

  28 II 2019. Nowe wydanie miesięcznika "Memoria"
 • [PL] Nr. 17 (02/2019)
 • [EN] Nr. 17 (02/2019)


  28 II 2019. "Nie tylko Palestyna. Polskie plany emigracyjne wobec Żydów 1935-1939" - spotkanie wokół książki z autorką dr Zofią Trębacz. ŻIH, 18:00.


  27 II 2019. Jeśli Polska za założenie polityki zagranicznej uznała udowodnienie wszystkim, że jest niewinna, to ma problem. - Timothy Snyder w rozmowie z Michałem Gostkiewiczem /Magazym WP/


  27 II 2019. Redaktorzy tomów "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" - prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski - w odpowiedzi na opublikowaną przez IPN broszurę autorstwa dr Tomasza Domańskiego pt. "Korekta obrazu?"


  26 II 2019. Yossi Klein Halevi - "Naród zasługuje, by sądzić go podług najlepszych, a nie najgorszych synów i córek, a najlepsi spośród Polaków należą do najwierniejszych przyjaciół Żydów." - Wyznanie żydowskiego pisarza: Kocham Polskę


  26 II 2019. "Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów." Spotkanie z Tomaszem Żukowskim
  19:00-20:00, Faktyczny Dom Kultury ul. Gałczyńskiego 12, 00-362 Warszawa


  25 II 2019. Żydowski Instytut Historyczny:
  Oświadczenie w sprawie wypowiedzi publicystów i dziennikarzy zaproszonych 23 lutego do "Salonu Dziennikarskiego" prowadzonego w TVP INFO przez redaktora Jacka Karnowskiego, a także wypowiedzi pojawiających się w innych programach, w tym również w głównym wydaniu "Wiadomości" TVP.


  25 II 2019. Nowy konflikt w polsko-żydowskim sporze o historię. /Newsweek/

  Więcej: Czy Polacy mordowali Żydów? /GW, Ale Historia, 6 V 2018/

  25 II 2019. "Pisanie o tym nie jest na siły Żyda"
  Dyskusja wokół książki Mordechaja Canina "Przez ruiny i zgliszcza - podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce" z udziałem autorki przekładu, prof. Moniki Adamczyk-Garbowskiej (UMCS), oraz dr Heleny Datner i Marty Janczewskiej (ŻIH).
  Żydowski Instytut Historyczny Tłomackie 3/5, 00-090 Warszawa, 19:00-19:30.


  25 II 2019. CZYTELNIA POLIN: Artur Markowski "Przemoc antyżydowska i wyobrażenia społeczne. Pogrom białostocki 1906 r." Porozmawiamy o tym, jak opowiada się o pogromach, na przykładzie pogromu białostockiego z 1906 roku. Mjuzeum POLIN, 18:00.


  25 II 2019. "Między obowiązkiem pamiętania a banalnością zapominania. Genealogie polskiej niepamięci o Żydach i Zagładzie"

  Seminarium prof. Joanny Kurczewskiej, Zakładu Socjologii Teoretycznej i Zespołu Socjologii i Antropologii Kultury z cyklu "Lokalne, regionalne, krajowe i ponadnarodowe": cztery spojrzenia na zmianę społeczną i ład społeczny. Referat Dr hab. Sławomira Kapralskiego (UP, Kraków) i dr hab. Jaceka Nowaka (UJ)
  15:00, w Pałacu Staszica, Nowy Świat 72, w sali 154.

  24 II 2019. Oświadczenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN w sprawie konferencji w Paryżu
  W dniach 21-22 lutego br. w Paryżu odbyła się konferencja naukowa pt. "Nowa polska szkoła badań nad historią Zagłady Żydów" (La nouvelle école polonaise d'histoire de la Shoah), w której wzięli udział także badacze Centrum. W związku z licznymi kłamstwami, manipulacjami i otwartymi atakami, które pojawiły się wokół konferencji czujemy się w obowiązku zabrać głos. Publikujemy także oświadczenia francuskich organizatorów konferencji.


  22 II 2019. Jerusaelm Post. Editor's Notes: The anatomy of a diplomatic crisis.
  Leaders in both Israel and Poland will need to find a path out of this crisis in a way that preserves Jewish history as well as Polish national pride.

  Haaretz - Opinion: Polish Honor and Israeli Hypocrisy

  21-22 II 2019. "Nowa polska szkoła badań nad historią Zagłady Żydów" (La nouvelle école polonaise d'histoire de la Shoah). Paryż - konferencja zorganizowana przez uczonych z czołowych francuskich instytutów badawczych takich jak École des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS) oraz Centre National de Recherche Scientifique (CNRS). /PDF/


  20 II 2019.

  Apelujemy o odpowiedzialne spojrzenie na historię   JPG   EN    עברית
  Jerusalem Post - Polish Council of Christians and Jews calls for 'responsible' discourse.

  20 II 2019.

  Jerusalem: Consultation on "Interreligious Coexistence Initiatives" (15 II 2019.)

  20 II 2019.

  "Zrobiłem to, żeby powiedzieć: "Widzicie, jak niesprawiedliwe jest twierdzenie, że Polak wysysa antysemityzm z mlekiem matki!". Mogę tak spokojnie mówić dzięki takim ludziom jak Jan Józef Lipski, Leszek Kołakowski, Jerzy Turowicz, Jacek Woźniakowski, Tadeusz Mazowiecki, Jerzy Giedroyc, Konstanty Jeleński, Józef Czapski, Czesław Miłosz." - Adam Michnik w rozmowie ze Zbigniewem Nosowskim ("Wieź" 7/2011 i "Więź" zima 2018)

  20 II 2019. Bp Markowski: słowa p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela o polskim antysemityzmie są obraźliwe /DEON/


  19 II 2019. "Michal i Dawid" - Wykład publicystki i filozofki Belli Szwarcman-Czarnoty w cyklu "Mężowie i żony" - o tym, jak w Torze przedstawiane jest małżeństwo i w jaki sposób zostało to odzwierciedlone w zasadach zawierania związków i współżycia małżeńskiego obowiązujących w judaizmie...

  Austriackie Forum Kultury, 18:00 ul. Próżna 7/9, Warszawa

  18 II 2019. "Tysiąca lat żydowskiej obecności na polskiej ziemi nie można sprowadzić do pojedynczego nagłówka prasowego czy krótkiej wypowiedzi dla telewizji – pisze David Harris, dyrektor wykonawczy Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego."

  AJC CEO Statement on New Crisis in Polish-Jewish Relations

  17 II 2019. Jan Hartman: Żyd. Instrukcja obsługi


  16 II 2019. Minister kultury nie przedłużył kontraktu dyrektorowi Muzeum Polin.
  / Onet ; wyborcza.pl; dziennik.pl;/

  Więcej: Stanowisko Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce dot. wyboru dyrektora Muzeum POLIN


  16 II 2019. "Każdy miał kuferek, a w nim coś po Żydach" - Paweł Smoleński /GW Mgazyn Świąteczny/


  15 II 2019. "...z tego, co rozumiem, kontekst był taki, że Netanyahu chciał dowieść, że w sprawie Zagłady można w Polsce wypowiadać się bez żadnej cenzury, bo istnieje w Polsce pełna wolność wypowiedzi, której przecież zagrażała nowelizacja ustawy o IPN sprzed roku."
  "Netanyahu zwracał się więc do izraelskich dziennikarzy, chcąc im coś udowodnić."

  "Dziennik "Arutz Sheva" prezentuje to tak: "Polacy współpracowali z nazistami", powiedział Netanyahu w Warszawie w czwartek. "WIDZICIE, JA TO MÓWIĘ. To jest fakt. I nie znam ani jednej osoby, która kiedykolwiek byłaby oskarżona (pozwana) z tego powodu.- ("Poles collaborated with the Nazis," said Netanyahu in Warsaw Thursday. "See, I'm saying it. It is a fact. And I don't know a single person who was ever sued because of it.")" /Paweł Jedrzejewski - "Po słowach Netanyahu, proponuję zachować spokój", Forum Żydów Polskich/
  Wiecej: Jerusalem Post:
  Ambasador Izraela w Polsce: "Byłam obecna przy briefingu premiera i nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali." /wiadomosci.onet.pl/ i: /natemat.pl/ oraz: /onet.pl/ i: /gazeta.pl/

  15-16 II 2019. Grodzisk. Willa "Radogoszcz ". Sploty 2019.
  • Ratujący i ratowani. Polscy Sprawiedliwi wśrod Narodów Świata - spotkanie dla uczniów szkół. Mediateka. (15 II, 13:00)
  • Marsz Pamięci w 78. rocznicę likwidacji getta grodziskiego
   Zbiórka - skwer w pobliżu stacji PKP (mural z napisem w języku jidysz), przejście ulicami 1 Maja i 11 Listopada pod pomnik upamiętniający grodziskich Żydów (ul. Obrońców Getta) (15 II, 17:30)
  • Jak rozmawiać o Sprawiedliwych – panel dyskusyjny. Willa Niespodzianka (16 II, 14:00)


  14 II 2019. W opublikowanym w czwartek komunikacie przewodniczący Światowego Kongresu Żydów (WJC) Ronald Lauder zażądał od telewizji MSNBC sprostowania błędnej informacji, iż powstanie w getcie warszawskim było skierowane przeciwko Polakom i nazistom. /dzieje.pl/


  14 II 2019. "Piszę już pewnie do Pana ostatni list..." - ŻIH, artykuły.
  Przez cały czas wzywałem Boga i rodziców, by mi pomogli ocalić naród żydowski.


  12 II 2019. Przedśmiertne podrygi czy chlubna kontynuacja tradycji? Hebrajskie życie literackie w Polsce międzywojennej.
  11:00, sala ŻIH, Błękitny Wieżowiec, wejście od ul. Tłomackie.


  11 II 2019. Czego nie wolno braciom Coen? - dyskusja z cyklu Żydowskie ABC. Muzeum POLIN, 18:00.
  "Kohen, Lewita, Izraelita - czy Żydzi są społeczeństwem kastowym? Zastanowimy się jakie obowiązki i przywileje spoczywają na poszczególnych grupach w społeczności żydowskiej."

  10 II 2019. Wędrujący Uniwersytet Muranowski - spotkanie IX. Muzeum POLIN. 17:00, Stacja Muranów - ul. Andersa 13. Prof. dr hab. Jacek Leociak omówi dzieje obszaru historycznego Muranowa oraz jego mieszkańców z uwzględnieniem wędrówki warszawskich Żydów od średniowiecza do współczesności.


  7 II 2019. Ojczyzna: Czy można mieć dwie ojczyzny? Prawicowy syjonizm w II RP.

  Jak wyglądało życie młodzieży polsko-żydowskiej w przededniu Holokaustu? Wykład o działalności młodzieżowego ruchu syjonistycznego w międzywojennej Polsce wygłosił prof. Daniel Kupfert Heller z Montrealu. Muzeum POLIN, 18:00.
  Wykład odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.

  6 II 2019. Współzałożyciel Stowarzyszenia 'NIGDY WIĘCEJ' Rafał Pankowski został uhonorowany tegoroczną Nagrodą Praw Człowieka im. Paula Ehrlicha i Gunthera K. Schwerina.
  Wyróżnienie zostało ustanowione w 1998 r. przez amerykańską Ligę Przeciwko Zniesławieniu (Anti-Defamation League) w celu uhonorowania osób walczących z antysemityzmem w Europie. Dyrektor ADL ds. europejskich Andrew Srulevitch wręczył nagrodę podczas wizyty w Polsce 6 lutego 2019 r.


  6 II 2019. Abp Henryk Muszyński i Adam Bartosz laureatami Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała za rok 2018


  5 II 2019. Wizyta nowojorskiej młodzieży żydowskiej w otwockim LO im. Gałczyńskiego.

  Jak co roku, młodzież z renomowanej nowojorskiej szkoły żydowskiej Solomon Schechter School of Westchester odwiedziła Otwock. W LO im. Gałczyńskiego amerykańscy Żydzi spotkali się z polską młodzieżą, która - mimo ferii szkolnych - pojawiła się bardzo licznie. Podczas spotkania rabin Harry Pell, wicedyrektor nowojorskiej szkoły, przekazał do Muzeum Ziemi Otwockiej tabliczkę adresową budynku, w którym mieszkała babcia jego żony Dora Kirszenbaum-Greenstein. Niedawno na tabliczce korozja odsłoniła nazwisko przedwojennych właścicieli: Kirszenbaum.
  Więcej:
 • film "Dom przemówił".
 • Fotorelacja:

  5 II 2019. Postronni? Zagłada w relacjach chłopskich świadków. Seminarium naukowe Karoliny Koprowskiej. ŻIH, 11:00. z Wydziału Polonistyki UJ.

  "W obecnych badaniach nad relacjami polsko-żydowskimi podczas Zagłady coraz częściej formułowane są dwa postulaty: po pierwsze - znalezienia w polszczyźnie adekwatnego odpowiednika angielskiego terminu ’bystander’, po drugie - rewizji kategorii świadka w odniesieniu do postaw Polaków wobec Zagłady. Te dwa rozpoznania będą stanowiły punkt wyjścia do omówienia proponowanej konceptualizacji polskiego świadka jako postronnego oraz ukazania złożoności i różnorodności reakcji, motywacji i postaw polskiego społeczeństwa, a zwłaszcza chłopskich świadków."

  4 II 2019. Czytelnia POLIN, M.Wodziński "Historyczny atlas chasydyzmu"
  Podczas pierwszego lutowego spotkania w cyklu Czytelnia POLIN na pytania dotyczące geografii chasydyzmu, jednego z najważniejszych żydowskich ruchów religijnych, odpowie autor "Historycznego atlasu chasydyzmu" prof. Marcin Wodziński. Spotkanie poprowadzi Adam Szostkiewicz.

  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anielewicza 6, 00-157 Warszawa, 18:00-20:00.

  26 X 2018. - 3 II 2019. Boris Lurie: Pop-art po Holokauście. Kraków, Muzeum Sztuki Współczesnej,


  27 I 2019. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - 74. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

  Więcej:
  ŻIH, Muzeum POLIN oraz Muzeum na Majdanku, a także International Holocaust Remembrance Alliance /IHRA/ i Yad Vashem
  "Lista Schindlera" na Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu
  Opowiadanie tej historii jest moim obowiązkiem - Jowita Budnik, odtwórczyni roli Racheli Auerbach w filmie Roberty Grossman "Kto napisze naszą historię", opowiada o Archiwum Ringelbluma, pracy przy filmie oraz Programie Oneg Szabat. /ŻIH/
  Wskazówki dla nauczycieli:
  "Państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana; taką obietnicę prawdy o tamtych czasach chcę tutaj złożyć" - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości.

  Niestety:
  Blisko 50 narodowców protestowało przed pod bramą muzeum Auschwitz, gdzie odbywają się obchody 74. rocznicy wyzwolenia obozu. - Czas walczyć z żydostwem - grzmieli nacjonaliści.
  Narodowcy przyjechali do Auschwitz w Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu /Otwarta Rzeczposopolita/.
  Antysemickie wystąpienie Piotra Rybaka - opis incydentu:
  Związek Powstańcow Warszawskich i Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Waszawskiego - Oswiadczenie

  Obchody w Nowym Żmigrodzie:


  A w Dębicy - Dni Pamięci o dębickich Żydach Niestety, władze samorządowe zrobiły z tych uroczystości dni Sprawiedliwych, nie było, jak w latach poprzednich, zapalenia zniczy w miejscu, w którym kiedyś był cmentarz żydowski...

  27 I 2019. Memoria [PL] Nr. 16 (01/2019).


  27 I 2019. Wielogłos o Zagładzie. Panel dyskusyjny poświęcony najnowszej publikacji MOCAK-u Wielogłos o Zagładzie. W rozmowie wezmą udział: Janusz Makuch, Anda Rottenberg, Jan Woleński oraz Maria Anna Potocka. Kraków, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, MOCAK, 18:00.


  25 I 2019. Ucieczka od naszej dzisiejszej odpowiedzialności. Sprawozdanie Miejsca Pamięci 2018

  Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2018 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. W swoim wstępie dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński podkreślił, jak ważne jest zmierzenie się w kontekście historii Auschwitz z naszą współczesną odpowiedzialnością. /pdf/

  23 I 2019. "Pękająca wspólnota. Polacy i Żydzi w cieniu wojny" - Bartosz Wójcik, Klub Jagielloński.


  23 I 2019. "Polska Żydowska" – Wydanie specjalne "Tygodnika Powszechnego", najważniejsze teksty o najtrudniejszej relacji.


  22 I 2019. "Jesteśmy z jednego domu." Polacy i Żydzi w okupowanych Niemczech.
  Seminarium naukowe poprowadzi dr Katarzyna Person, pracownik naukowy ŻIH na temat stosunków pomiędzy polskimi i żydowskimi dipisami (ang. displaced persons, DPs – osoby przemieszczone) w okupowanych Niemczech, koncentrując się przede wszystkim na obozie w Belsen w strefie brytyjskiej.
  Warszawa, ŻIH, 11:00.


  18 I 2019. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma - podpisano umowę o współpracy z Memorial de la Shoah.


  18-19 I 2019. Album Karla Höckera - spektakl Teatru Trans-Atlantyk. Warszawa, Muzeum POLIN.
  "Spektakl oparty na analizie zdjęć z osobistego albumu oficera SS Karla Höckera, przedstawiających oficerów obozu koncentracyjnego podczas wypoczynku w Solahuette. Jakie spojrzenie na historię Holokaustu i jego sprawców się z nich wyłania?"

  Więcej: The Höcker Album and the life of the SS in Auschwitz. A parallel world.

  17 I 2019. XXII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.


  17 I 2019. Centralne nabożeństwo Słowa Bożego XXII Dnia Judaizmu

  odbyło się w namiocie ustawionym na rynku Starego Miasta w niedalekiej odległości od nieistniejącej już dziś Synagogi Alte Szil - największej łódzkiej Synagogi.
  Wiecej:

  9-17 I 2019. "Przygotowując się do obchodów ogólnopolskiego Dnia Judaizmu, który 17 stycznia br. odbędzie się w Łodzi, przez kolejne dni na stronie Archidiecezji Łódzkiej przybliżać będziemy historię, obrzędowość i pobożność Narodu Wybranego, o której opowiadać będzie Dawid Szychowski - Rabin Łodzi."

  Rabin Dawid Szychowski:

  17 I 2019. "Postawimy pytanie kluczowe dla współczesnych studiów nad Shoah:
  gdzie, kiedy i dzięki komu zostały przeprowadzone pierwsze próby opisu Zagłady Żydów?" - spotkanie w ŻIH. 18:00


  16 I 2019. Ściana Płaczu – dyskusja z cyklu Żydowskie ABC. Warszawa, Muzeum POLIN, 18:00.
  Najświętsze miejsce judaizmu i jedno z najbardziej mistycznych miejsc na świecie - Ściana Płaczu. Co symbolizuje i czym jest dla religijnych Żydów?


  15 I 2019. Z cyklu "Mężowie i żony" wykład "Jakub - dwie żony, dwie nałożnice" publicystki i filozofki Belli Szwarcman-Czarnoty.
  "... przyjrzymy się, jak w Torze przedstawiane jest małżeństwo i w jaki sposób zostało to odzwierciedlone w zasadach zawierania związków i współżycia małżeńskiego obowiązujących w judaizmie."

  Austriackie Forum Kultury we współpracy z Gminą Żydowską. Warszawa, ul. Próżna 7/9, 18:00.

  15 I 2019. Urodzona w getcie, uratowana przez Sendlerową / Projekt: Pamięć.

  Nauka All In UJ serdecznie zaprasza na wyjątkowe spotkanie organizowane w ramach #ProjektPamięć, dzięki któremu podtrzymujemy pamięć o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce zaledwie osiem dekad temu na naszych ziemiach i Osobach, z którymi one się łączą. Pozwólmy wybrzmieć tym historiom na nowo. Pamiętamy i pamiętajmy, że "Holokaust jest częścią historii współczesnej, ale też historii faszyzmu, jest częścią tradycji europejskiej, z którą musimy się pogodzić i którą musimy zrozumieć." W ramach cyklu organizujemy wyjazdy studyjne do miejsc pamięci, poznajemy wspólną historię narodu polskiego i żydowskiego, spotykamy się z świadkami historii.
  Aula duża A Auditorium Maximum UJ.18:30.

  9 I 2019. Z cyklu "Rozmowy o człowieku" - "O trudnej historii i współczesności relacji polsko-żydowskich." Copernicus Center, Kraków, PAU, ul. Sławkowska 17 (duża aula), 18:00. "Porozmawiamy o historycznych i współczesnych relacjach polsko-żydowskich. Gośćmi prof. Dominiki Dudek będą: prof. Paweł Śpiewak oraz red. Seweryn Blumsztajn."


  1 I 2019. 100 lat temu, w białoruskim Homlu, urodził się Marek Edelman.

  Jeden z przywódców powstania w warszawskim getcie, wybitny kardiolog, działacz społeczny, opozycjonista, kawaler Orderu Orła Białego. Wielki Człowiek.
  "Najważniejsze jest życie, a jak jest życie, to najważniejsza jest wolność. Ale potem oddaje się życie za wolność i wtedy nie wiadomo, co jest najważniejsze."
  2019. - Rok Marka Edelmana: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Otwarta Rzeczpospolita , Łódż , Warszawa.

  30 XII 2018.
  Mietek Pachter (1923-2018). Ocalały z Zagłady, uczestnik i obserwator powstania w getcie warszawskim oraz autor wyjątkowego świadectwa "Umierać też trzeba umieć"


  27 XII 2018. Ks. Andrzej Żuraw uhonorowany nagrodą im. ks. Indrzejczyka przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Proboszcza greckokatolickiej parafii pw. Opieki Najświętszej Marii Panny w Komańczy doceniono za wkład w dialog i pojednanie chrześcijańsko-żydowskie. /KAI 28 XII 2018./
  Więcej:
 • Ks. Żuraw: w Bieszczadach na co dzień żyjemy w ekumenii /KAI 29 VII 2018./
 • V. Modlitewne Spotkanie Ekumeniczne w 73 rocznicę mordu Żydów żmigrodzkich (Gmina Chrześcijańska im. Leona Karcińskiego).
 • Ksiądz Roman

  26 XII 2018. Prof. Leociak: Sen o Bezgrzesznej... /oko.press/


  22 XII 2018. Memoria [PL] Nr. 15 (12/2018).
  Memoria [EN] No. 15 (12/2018)

  21 XII 2018. Nie żyje Symcha Rotem - bohater powstania w warszawskim getcie,
  prawdopodobnie ostatni jego uczestnik. To on wyprowadził kanałami na "aryjską" stronę grupę bojowców z Markiem Edelmanem. Walczył potem w powstaniu warszawskim, a po wojnie brał udział w budowie państwa Izrael.
  21 XII 2018. Otwock: w stodole odnaleziono skrytkę, gdzie podczas wojny ukrywano Żydów /dzieje.pl/


  18 XII 2018. Tomasz Żukowski: Polskie społeczeństwo nie przejęło się zanadto Holocaustem [dziennik.pl ROZMOWA]

  18 XII 2018. Komunikat IPN dotyczący wystawy o Polakach ratujących Żydów prezentowanej w Ottawie oraz informacji opublikowanych w Internecie
  "W ostatnich tygodniach J. Grabowski - jeden z pracowników naukowych Uniwersytetu Ottawskiego - podjął próbę zablokowania prezentacji wystawy poświęconej ludziom ratującym Żydów..."
 • Prof. Jan Grabowski: Kompromitacja na kanadyjskim uniwersytecie. Odpowiedź na atak IPN-u.
  Wiecej:
 • Adam Leszczyński rozmawia (oko.press 29 XI 2018.) z Prof. Janem Grabowskim, badaczem Zagłady: Pozywam Redutę Dobrego Imienia. Nie wolno ciskać w ludzi błotem. "IPN jest instytucją całkowicie skompromitowaną w świecie naukowym i moi studenci nie mogą być wystawieni bez słowa wstępu i bez przygotowania na jego wywody". [...] "Chodzi tu przede wszystkim o obronę mojej godności i mojego dobrego imienia."
 • Adam Leszczyński (oko.press 9 VI 2017): Kompromitacja "Reduty Dobrego Imienia". Kuriozalny list protestacyjny przeciw historykowi Janowi Grabowskiemu

  15 XII 2018. Prof. Daniel Blatman z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie został głównym historykiem wystawy stałej Muzeum Getta Warszawskiego. /warszawa.wyborcza.pl/

  Podczas konferencji prasowej, 14.12.2018, Muzeum Getta Warszawskiego przedstawiło głównego historyka wystawy stałej Muzeum Getta Warszawskiego - profesora Daniela Blatmana. Prezentacji dokonali: Albert Stankowski - dyrektor MGW, dr. Hanna Węgrzynek - zastępca dyrektor MGW.

  14 XII 2018. Żydzi na Górnym Śląsku. Otwarcie wystawy stałej. Gliwice - Dom Pamiecie Żydów Górnośląskich.
  Marzenia się spełniają. Tak mówiła na otwarciu Bożena Kubit, kuratorka wystawy.


  13 XII 2018. Żydzi nie praktykowali mordów rytualnych - prof. Jacek Wijaczka (KAI)

  Wiecej- Grzech antysemityzmu:

  12 XII 2018. Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Michałowi Landemu.

  14:30 przy Krakowskim Przedmieściu 89 w Warszawie. W uroczystościach wezmą udział członkowie rodziny Michała Landego, przedstawiciele MKiDN, Społecznego Komitetu im. Michała Landego oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego.

  Cyprian Norwid "Żydowie Polscy".

  12 XII 2018. "Synagoga - dyskusja z cyklu Żydowskie ABC" - Muzeum POLIN, 18:00.
  "Co możemy zobaczyć i usłyszeć w synagodze? Jaką rolę pełniła i pełni synagoga w żydowskich wspólnotach religijnych? Czym jest dla wierzącego Żyda, a czym jest dla osoby niereligijnej? Odpowiedzi poznamy podczas Żydowskiego ABC."


  11 XII 2018. Mojżesz i Cypora Wykład Belli Szwarcman-Czarnoty z cyklu "Mężowie i żony". Austriackie Forum Kultury ul. Próżna 7/9 Warszawa, 18:00.


  11 XII 2018. II Rzeczpospolita, ale czyja? Dlaczego miedzywojenna Polska nie mogła być dobra dla Żydów - seminarium naukowe. Warszawa, Żydowski Instytut Historyczny, 11:00 - 12:30  Kalendarium ciąg dalszy:


 •