O badaniach antysemityzmu

Key Concepts in the Study of Antisemitism

Źródło: POLIN

Sol Goldberg, Scott Ury i Kalman Weiser, redaktorzy zbioru 22 esejów "Key Concepts in the Study of Antisemitism", będą rozmawiać z Moniką Adamczyk-Garbowską i Robertem Blobaumem o znaczeniu tej książki i jej przydatności dla dzisiejszych badań na temat antysemityzmu. Antony Polonsky, gospodarz cyklu GEOP "What's New, What's Next? Book Talks", poprowadzi spotkanie.

  1. maja (czwartek) 20.00 CET/ 2:00PM EST / 11:00AM PST / 9:00PM Izrael
    Transmisja w języku angielskim na stronie Friends of Polin na Facebooku>>

W ostatniej dekadzie nastąpił widoczny wzrost przejawów antysemityzmu. Kwestią sporną pozostaje jednak zarówno sposób, w jaki powinno się to zjawisko odbierać oraz metody jego badania. Niniejszy książka, będąca wynikiem pracy międzynarodowego zespołu badawczego, zorganizowana jest wokół konkretnych zagadnień, a nie chronologii czy geografii. Ma to na celu promowanie dyskusji na temat antysemityzmu ponad dyscyplinarnymi i tematycznymi podziałami.

Dwadzieścia dwa eseje autorstwa czołowych naukowców z różnych dziedzin badają złożoność, kontrowersje i historyczną dynamikę antysemityzmu w odniesieniu m.in. do antyjudaizmu, oskarżeń o mord rytualny, Kościoła Katolickiego, teorii spiskowych, żydowskiej nienawiści do samych siebie, nacjonalizmu, postkolonializmu, rasizmu i syjonizmu.

Sol Goldberg, Scott Ury, and Kalman Weiser, eds. "Key Concepts in the Study of Antisemitism" (Palgrave Macmillan, 2021), 336 str., książka dostępna tutaj>>

"Ta książka jest doprawdy wyjątkowa: poręczny zbiór esejów, który zadziwia intelektualną głębią i metodologicznymi innowacjami. Wśród zalewu ostatnich publikacji na temat antysemityzmu, publikacja ta wyróżnia się jako nowatorskie narzędzie, które poszerzy nasze zrozumienie złożonego i pozornie trudnego zjawiska."

  • Jonathan Karp, profesor na wydziałach historii i studiów judaistycznych w Binghamton University, Nowy Jork, USA

Prelegenci

Sol Goldberg jest profesorem na Wydziale Studiów nad Religią oraz w Centrum Studiów Żydowskich im. Anne Tanenbaum na Uniwersytecie w Toronto. W 2009 r. obronił doktorat z filozofii na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie rozprawą pt. "Heidegger on the Possibility of Philosophical Education". Uczy i bada filozofię religii, filozofię żydowską i teoretyczne zagadnieniach w badaniu antysemityzmu.

Scott Ury jest wykładowcą w Katedrze Historii Żydów na Uniwersytecie w Tel Awiwie, gdzie jest również dyrektorem Eva and Marc Besen Institute for the Study of Historical Consciousness oraz redaktorem czasopisma "History and Memory: Studies in Representation of the Past". Był też dyrektorem Stephen Roth Institute for the Study of Contemporary Antisemitism and Racism na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Jego praca koncentruje się na naturze społeczeństwa miejskiego i powiązaniach między urbanizacją, budową nowoczesnych społeczności i konfliktami międzygrupowymi. W książce "Barricades and Banners: The Revolution of 1905 and the Transformation of Warsaw Jewry" (Stanford University Press, 2012) analizuje wpływ środowiska miejskiego na rozwój nowoczesnego społeczeństwa żydowskiego i polityki oraz wzrost antysemityzmu politycznego w tym największym wówczas ośrodku żydowskim w Europie.

Kalman Weiser jest profesorem współczesnej judaistyki i dyrektorem Centrum Studiów Żydowskich im. Izraela i Goldy Koschitzky'ch na Uniwersytecie York w Toronto. Specjalizuje się w historii Żydów wschodnioeuropejskich oraz w języku i kulturze Żydów posługujących się jezykiem jidysz. Jest autorem książki "Jewish People, Yiddish Nation: Noah Prylucki and the Folkists in Poland" (University of Toronto Press, 2011), a także współredaktorem poprawionego, rozszerzonego wydania Solomona Birnbauma Yiddish:"A Survey and a Grammar" (University of Toronto Press, 2015) oraz "Czernowitz at 100: the First Yiddish Language Conference in Historical Perspective" (Rowman and Littlefield, 2010). Jego obecne badania analizują relacje między czołowymi żydowskimi badaczami języka jidysz a niemieckimi partnerami, którzy służyli Trzeciej Rzeszy przed i po Holokauście.

Monika Adamczyk-Garbowska, profesor literatury porównawczej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, specjalizuje się w badaniach dotyczących przekładów, studiach żydowskich i literaturze amerykańskiej. Jest autorką, m. in.: "Polskie tłumaczenia angielskiej literatury dziecięcej. Problemy krytyki przekładu" (Ossolineum, 1988), "Polska Isaaca Bashevisa Singera - rozstanie i powrót" (Wydawnictwo UMCS, 1994), "Odcienie tożsamości: Literatura żydowska jako zjawisko wielojęzyczne" (Lublin: Wydawnictwo UMCS, 2004). Jest współredaktorką (z Antonym Polonsky'm) "Contemporary Jewish Writing in Poland: An Anthology" (Nebraska University Press, 2001). Prof. Adamczyk-Garbowska przełożyła wiele książek z angielskiego i jidysz na polski. Otrzymała nagrodę Jana Karskiego i Poli Nireńskiej w 2004 roku za badania i nauczanie w dziedzinie kultury żydowskiej i literatury jidysz.

Robert Blobaum, Eberly Family Distinguished Professor w Departamencie Historii na West Virginia University, specjalizuje się w społecznej, politycznej i kulturowej historii Polski początku XX wieku. Jego najnowsza książka, "A Minor Apocalpyse: Warsaw during the First World War" (Cornell University Press, 2017), została nagrodzona Kulczycki Book Prize, Association of Slavic, East European, and Eurasian Studies. Jest autorem książek "Feliks Dzierżyński and the SDKPiL: A Study of the Origins of Polish Communism" (East European Monograph Series, dist. Columbia University Press, 1984) oraz "Rewolucja: Russian Poland, 1904-1907" (Cornell University Press, 2005), która w 1996 roku otrzymała nagrodę im. Oskara Haleckiego za najlepszą książkę poświęconą historii Polski, oraz redaktor książki "Antisemitism and Its Opponents in Modern Poland" (2005). Obecnie pracuje nad mikrohistorycznym studium Wyszkowa, małego żydowskiego miasteczka w Polsce w pierwszej połowie XX wieku. Jest prezesem Polish Institute of Arts and Sciences of America.

Gospodarz

Antony Polonsky - emerytowany profesor studiów nad Holokaustem na Brandeis University w USA. Specjalizacja: historia Żydów Europy Środkowej i Wschodniej i studia nad Holokaustem. Założyciel i wiceprezes Instytutu Studiów Polsko-Żydowskich w Oxfordzie oraz American Association for Polish-Jewish Studies, Cambridge, MA. Absolwent i doktor Uniwersytetu Oksfordzkiego, członek brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Historycznego, doktor honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Book Talks", comiesięczny cykl dyskusyjny odbywa się od grudnia 2020 do czerwca 2021, w ramach przygotowań do międzynarodowej konferencji online GEOP w październiku 2021: "What's New, What's Next? Innovative Methods, New Sources, and Paradigm Shifts in Jewish Studies". Do 30 kwietnia trwa nabór propozycji panelów i sesji posterowych.

Cykl odbywa się w ramach Global Education Outreach Program

Program GEOP możliwy jest dzięki wsparciu Taube Philanthropies, The William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

Więcej: