Rabin Abraham Skórka

Człowiek Pojednania za rok 2015

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Kielce, 9 maja 2016

Rabin Abraham Skórka orzymał wyróżnienie "Człowiek Pojednania" Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów podczas konferencji "Pamięć - Dialog - Pojednanie. Duchowe wymiary przebaczenia", zorganizowanej przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w związku z 70. rocznicą pogromu kieleckiego.

Konferencja odbyła się w Teatrze im. Stefana Żeromskiego. Otworzyły ją wystąpienia: Jana Piotrowskiego Biskupa Kieleckiego i Michaela Schudricha Naczelnego Rabina Polski , Mieczysława Cisły, Biskupa i Przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski oraz Stanisława Gądeckiego, Arcybiskupa i Przewodniczącego KEP.
Na zakończenie debat w Teatrze im. Żeromskiego wręczona została nagroda Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów „Człowiek Pojednania” rabinowi Abrahamowi Skórce. Laudację wygłosił Bogdan Białek, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Ojciec Rabina Abrahama Skórki pochodził z Końskich, matka z Łodzi.

Rabin Abraham Skórka: "Chciałbym wyrazić swoją wdzięczność przewodniczącym i wszystkim członkom Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów za ten wielki zaszczyt. Kiedy napisałem o tym dziś do papieża Franciszka, odpisał, co następuje:"Odnośnie tego, co napisałeś mi dziś na temat Kielc, zawsze będę po stronie przebaczenia i pojednania. Otwarte rany to nic dobrego, i mogą prowadzić do dalszych zakażeń. Ale kiedy się zasklepią, zostają jedynie blizny, które, z czasem, stają się integralnš pozostałością w naszej historii. Dziękuję Ci za to, co robisz dla pojednania." Drodzy moi przyjaciele, Papież dziękuje Wam za wasze oddanie wartościom biblii, z przesłaniem miłości, sprawiedliwości i równości, nauczanych przez wszystkich Proroków, byście budowali nową rzeczywistość na tej ziemi."

Posiadający polskie korzenie Abraham Skórka (ur. 1950r) jest rabinem gminy żydowskiej Benei Tikva w Buenos Aires. W 1973 roku ukończył Seminario Rabinio Latinamericano jako wyświęcony rabin. Jest również profesorem literatury biblijnej i rabinicznej i co za tym idzie autorem wielu książek i opracowań naukowych nad badaniami biblijnymi i talmudycznymi. W roku 1979 obronił doktorat z chemii na University of Buenos Aires. Abraham Skórka jest również biofizykiem i autorem prac naukowych w tej dziedzinie. Rektor Seminario Rabinico Latinoamericano w Buenos Aires. Jest honorowym profesorem prawa żydowskiego na Universidad del Salvador. Otrzymał doktorat od Jewish Theological Seminary of America z Nowego Jorku.

W roku 2010 Universidad Católica Argentina przyznał mu doktorat honorowy. Było to wydarzenie bezprecedensowe, bowiem po raz pierwszy w Ameryce Łacińskiej katolicki uniwersytet przyznał honorowy doktorat żydowskiemu rabinowi.

Abraham Skórka jest bliskim przyjacielem papieża Franciszka. Wspólnie z arcybiskupem Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio, przeprowadzili serię debat religijnych w duchu dialogu katolicko – żydowskiego, dotyczących zagadnień takich jak Bóg, fundamentalizm, ateizm, śmierć, holokaust, homoseksualizm oraz kapitalizm. Debaty te odbywały się na przemian w siedzibie biskupa, oraz w siedzibie Benei Tikva. Ich treść została opublikowana w książce pt. Sobre el Cielo y la Tierra, tłum. ang. On Heaven and Earth, tłum. pol. W niebie i na ziemi, wydanej przez wydawnictwo Znak.

Magdalena Czyż

Linki

  • Rabin Skórka: "Musimy budować mosty, aby Polacy i Żydzi poczuli braterstwo" na stronie eKAI
  • "O potrzebę pojednania chrześcijan i Żydów apelowali rabini i hierarchowie kościelni" Diecezja Kielecka
  • Rabin Skórka wyróżniony dyplomem "Człowiek Pojednania". Przyjaźnił się z papieżem Franciszkiem na stronie kielce.wyborcza.pl
  • Przemysław Wiszniewski na łamach liberte.pl