Pamięć (intro)
Upamiętniamy Żydów, naszych współobywateli i sąsiadów
06/06/2019 | Na stronie od 06/06/2019

Apel biskupów o upamiętnienie Żydów
/XVIII Dzień Judaizmu 2015/
Pamięć, która łączy. Polscy chrześcijanie w dialogu z Żydami i judaizmem
(The Bond of Memory. Polish Christians in Dialogue with Jews and Judaizm) Pierwsza publikacja Laboratorium WIĘZI. "Książkę wydaliśmy dzięki współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, z okazji polsko-izraelskiej konferencji Wobec nowej rzeczywistości: Kościół katolicki w Polsce, Żydzi, Izrael, która odbyła się w listopadzie 2008 r. w Jerozolimie w ramach obchodów Roku Polskiego w Izraelu. Publikacja ta przedstawia pozytywne przykłady zaangażowania polskich chrześcijan na rzecz pamięci o polskich Żydach i pogłębiania duchowych więzi z judaizmem."
Rabin Michael Schudrich: Podróżując po Polsce, w niemal każdym mieście, miasteczku i wiosce spotykam się z grupami lub pojedynczymi osobami, które zajmują się ochroną miejscowych cmentarzy żydowskich lub synagog. Jest wiele grup Polaków, którzy czują, że ich obowiązkiem jest ochrona żydowskiego dziedzictwa w ich mieście. Niektóre z tych grup są aktywne i efektywne. Inne mają dobre zamiary, ale ich działa nia nie przynoszą w ymiernych rezultatów. W obu przypadkach – istnieją jednak Polacy, którzy czują się zobowią za ni do ochrony pamięci o Żydach i ich zasługach dla Polski.
Antoni Sułek - Badacz i świadek drugiej generacji
O ratowaniu lokalnej pamieci zagłady Żydów. /Więź, zima 2017/
Wiecej: Relacja z wykładu w Muzeum POLIN:
Ważne źródła:
Wydarzenia i inicjatywy:
Inicjatywy Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów:
Instytucje i organizacje:
Publikacje:
Świadectwa:
Strażnicy Pamięci:
Pamięć - kronika
Z kroniki:
5 II 2019. Wizyta nowojorskiej młodzieży żydowskiej w otwockim LO im. Gałczyńskiego
Jak co roku, młodzież z renomowanej nowojorskiej szkoły żydowskiej Solomon Schechter School of Westchester odwiedziła Otwock.
W LO im. Gałczyńskiego amerykańscy Żydzi spotkali się z polską młodzieżą, która - mimo ferii szkolnych - pojawiła się bardzo licznie. Podczas spotkania rabin Harry Pell, wicedyrektor nowojorskiej szkoły, przekazał do Muzeum Ziemi Otwockiej tabliczkę adresową budynku, w którym mieszkała babcia jego żony Dora Kirszenbaum-Greenstein. Niedawno na tabliczce korozja odsłoniła nazwisko przedwojennych właścicieli: Kirszenbaum.
Film "Dom przemówił"