Jestem stróżem brata mego

Metropolita Dimitrios Chrysostomos

Metropolita Dimitrios Chrysostomos

Źródło: I Am My Brother's Keeper. Yad Vashem. The World Holocaust Remembrance Center

9 września 1943 r. niemiecki oddział wylądował na wyspie Zakintos i nakazał greckiemu burmistrzowi Lukasowi Carrerowi dostarczyć im listę miejscowych Żydów do deportacji do obozów zagłady.

Burmistrz Carrer został skonsultowany z przywódcą lokalnego kościoła Metropolitą Dimitriosem Chrysostomosem o pomoc. Zgodnie z instrukcjami swojego arcybiskupa Chryzostom zgłosił się na ochotnika do negocjacji z Niemcami i jednocześnie kazał Carrerowi spalić listę 275 Żydów na wyspie.

Chryzostom podszedł do komendanta niemieckiego i błagał go, aby nie deportował Żydów. Twierdził, że Żydzi są obywatelami greckimi, nie krzywdzą sąsiadów i nie zasługują na karę deportacji. Komendant niemiecki nalegał jednak na otrzymanie listy wszystkich miejscowych Żydów.

Zamiast sporządzić listę, Chryzostom wziął kartkę papieru, napisał na niej swoje nazwisko i wydrukował: „Oto lista Żydów, których potrzebujesz” – powiedział.

Metropolita i burmistrz Carrer poszli następnie ostrzec Żydów przed nadchodzącym niebezpieczeństwem i kazali im ukryć się w górach. Większość Żydów na wyspie przeżyła Holokaust. W dowód uznania ocalenia społeczności podczas Holokaustu, w 1948 r. gmina żydowska przekazała witraże do okien wyspiarskiego kościoła św. 1 stycznia 1978 r. Yad Vashem uznał Dimitriosa Chryzostoma za sprawiedliwego wśród narodów świata.

Więcej:

Jestem opiekunem brata mego: hołd dla Sprawiedliwych wśród Narodów Świata >>.
Historie o ludziach prawych, którzy podjęli wielkie ryzyko ratowania Żydów podczas Holokaustu.