Podziemne Archiwum Getta Białostockiego oczami jego założyciela

Zdjęcie: Mordechaj Tenenbaum, 1934 r. Zbiory Ghetto Fighters House

Zdjęcie: Mordechaj Tenenbaum, 1934 r. Zbiory Ghetto Fighters House

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny

seminarium naukowe online, podczas którego dr Weronika Romanik opowie o podziemnym archiwum getta w Białymstoku. Początek wydarzenia we wtorek 15 lutego o 11:00. 15.02.2022

Nie tylko w getcie warszawskim istniało podziemne archiwum. Podobne dzieło podjęli mieszkańcy getta białostockiego. Podziemne archiwum getta w Białymstoku, zainicjowane pod koniec 1942 roku, pozostaje do dziś mało znaną kolekcją dokumentów, istotnych nie tylko dla badań nad Zagładą.

W czasie spotkania przyjrzymy się podziemnemu archiwum z perspektywy jego założyciela, Mordechaja Tenenbauma, młodego Żyda z Warszawy, syjonisty z organizacji Dror He-chaluc, którego dzienniki stały się częścią omawianego zbioru.

dr Weronika Romanik – hebraistka, jidyszystka, kulturoznawczyni. Stypendystka m.in. Uniwersytetu Hebrajskiego, Uniwersytetu w Tel Awiwie, YIVO Institute of Jewish Research. Pracę doktorską poświęciła pismom założyciela Podziemnego Archiwum Getta Białostockiego, Mordechaja Tenenbauma-Tamaroffa, w kontekście studiów nad pamięcią. Propagatorka idei archiwów społecznych oraz pracy z historią mówioną. W latach 2009-2017 w Izraelu przeprowadzała wielojęzyczne wywiady z Ocalałymi z Zagłady związanymi z Białymstokiem oraz z żydowskim ruchem oporu. Zaangażowana w liczne projekty edukacyjne.

Zachęcamy do subskrypcji kanału ŻIH na youtube:

Zapraszamy do zapisania się do newsletteru ŻIH:

__

Podejmując decyzję o dołączeniu do niniejszego wydarzenia online oraz uczestnicząc w nim zgadza się Pani / Pan na przetwarzanie danych osobowych, opisanych w informacji o przetwarzaniu danych osobowych dostępnej na stronie: https://www.jhi.pl/nauka/seminaria-naukowe Administratorem Pani / Pana danych jest Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma.