Akademia Letnia ŻIH 2022 – relacja z wydarzenia

Fot. Dział Edukacji ŻIH
Fot. Dział Edukacji ŻIH

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny

Autor: Żydowski Instytut Historyczny

22 lipca zakończyła się Akademia Letnia ŻIH – trzydniowe seminarium dla nauczycieli zajmujących się w swojej pracy historią i kulturą Żydów polskich. Szkolenie zorganizowane zostało przez Dział Edukacji Żydowskiego Instytutu Historycznego, a prelegentami byli pracownicy prawie wszystkich działów Instytutu. Przedstawiamy relację z wydarzenia.

Pierwszego dnia zajęć, po przywitaniu uczestników przez Monikę Krawczyk, dyrektor ŻIH, oraz dr. Bartosza Borysa, kierownika Działu Edukacji, pracownicy ŻIH opowiedzieli o zbiorach Instytutu i metodach pracy edukacyjnej.

Olga Szymańska z Działu Edukacji opowiedziała o tym, jak nauczamy o Zagładzie i na czym polega stosowana przez nas metoda interpretacji dziedzictwa. Jej wykorzystanie zademonstrowała podczas oprowadzania na wystawie stałej „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” Małgorzata Smreczak z Działu Edukacji. Potem Olga Pieńkowska z Działu Dokumentacji Dziedzictwa opowiedziała o wizerunku getta warszawskiego na fotografiach znajdujących się w naszej kolekcji, a kierowniczka Archiwum Agnieszka Reszka zaprezentowała unikalne dokumenty z kolekcji znajdującej się pod jej opieką. Dzień zakończył wykład dr. Artura Podgórskiego o Teodorze Pajewskim, Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, którego dokonania podczas wojny są wciąż stosunkowo mało znane.

Tematem przewodnim drugiego dnia było dziedzictwo i historia Żydów na ziemiach polskich. Dr Paweł Fijałkowski z Działu Naukowego opowiedział o tym, jak żyło się Żydom w Polsce za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego, a Alicja Mroczkowska z Działu Dokumentacji Dziedzictwa przybliżyła temat ochrony cmentarzy żydowskich i możliwości ich wykorzystania w edukacji o historii lokalnej. Kierownik Działu Digitalizacji Krzysztof Czajka-Kalinowski opowiedział o tym, jak zbiory ŻIH przenoszone są do świata wirtualnego i jak można je przeglądać na portalach CBJ i Delet. Na koniec dnia po wystawie czasowej „Tańczący 1944. Mieczysław Wejman” naszych gości oprowadziła przewodniczka Monika Iwanicka.

Ostatniego dnia seminarium dzieje getta warszawskiego przedstawiły trzy pracowniczki naszego Działu Naukowego. Dr Agnieszka Żółkiewska opowiedziała o językach „dzielnicy zamkniętej”, Marta Janczewska o wielkiej akcji likwidacyjnej z 1942 roku, a dr Maria Ferenc o tym, co mieszkańcy getta wiedzieli o Zagładzie. Później o Marszu Pamięci 22 Lipca 1942 – największym corocznym wydarzeniu organizowanym przez Instytut – opowiedziała Aleksandra Przeździecka-Kujałowicz z Działu Projektów Kulturalnych i Komunikacji.

O godzinie 18:00 wraz z uczestnikami i setkami mieszkańców Warszawy wzięliśmy udział w Marszu Pamięci. W tegorocznej edycji oddaliśmy szczególny hołd uchodźcom i przesiedleńcom z miast i miasteczek okupowanej Polski, a także z Berlina i Hamburga, którzy zostali wygnani przez Niemców do getta warszawskiego lub z własnej inicjatywy szukali w nim schronienia. Latem 1942 roku blisko 300 tysięcy mieszkańców getta, w pierwszej kolejności mieszkańcy schronisk dla uchodźców, zostało wywiezionych do obozu zagłady w Treblince i tam zamordowanych.

Symboliczna trasa marszu, który zawsze podąża „od śmierci do życia”, rozpoczęła się pod Pomnikiem Umschlagplatz i zakończyła się na Starych Nalewkach, przy nowej wystawie plenerowej „Przesiedleni” poświęconej uchodźcom i przesiedleńcom w getcie warszawskim. Zwieńczeniem Marszu był koncert przygotowany przez wiolonczelistę i aranżera Michała Pepola we współpracy ze Sławą Przybylską, legendą polskiej sceny muzycznej.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za obecność na Akademii, a osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu w przyszłości zapraszamy na Akademię Zimową, która odbędzie się w grudniu. O szczegółach i rekrutacji poinformujemy w listopadzie.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe.