Książka dr Marii Ferenc «Każdy pyta, co z nami będzie» wyróżniona w konkursie The Yad Vashem International Book Prize for Holocaust Research 2022

Każdy pyta "Co z nami będzie" - okładka książki

Źródło: ŻIH

Z radością ogłaszamy, że książka dr Marii Ferenc z Działu Naukowego ŻIH „«Każdy pyta, co z nami będzie». Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie” otrzymała wyróżnienie w prestiżowym konkursie The Yad Vashem International Book Prize for Holocaust Research 2022. Pracę opublikowało Wydawnictwo ŻIH.

The Yad Vashem International Book Prize for Holocaust Research 2022 to nagroda przyznawana od 1988 roku przez Instytut Yad Vashem publikacjom poświęconym Zagładzie w uznaniu ich szczególnie wysokiego poziomu naukowego. W tym roku pierwszą nagrodę otrzymała prof. Rebecca Clifford za książkę Survivors: Children's Lives After the Holocaust.

Niezmiernie się cieszymy i z całego serca gratulujemy dr Marii Ferenc tak zaszczytnego wyróżnienia!

Warto też przypomnieć, że jest to już kolejna nagroda, którą została wyróżniona książka „Każdy pyta, co z nami będzie". Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie. Dr Maria Ferenc otrzymała za swoją publikację Nagrodę KLIO, Nagrodę Historyczną „Polityki" i Nagrodę im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka. Z niecierpliwością czekamy też na ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego, do której Autorka również została nominowana.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie Yad Vashem.


Książkę „Każdy pyta, co z nami będzie". Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie można kupić w stacjonarnej i internetowej Księgarni na Tłomackiem.

Niektórym słowa świadków wydawały się niewiarygodne‚ bo niepojęta była sama relacjonowana sytuacja. Wiele osób nie było w stanie uwierzyć‚ że Niemcy w okrutny sposób zabijają wszystkich Żydów‚ od niemowlęcia do starca. „Nikt przecież nawet nie chciał myśleć‚ żeby ktoś mógł taką zbrodnię popełni攂 relacjonował mężczyzna‚ który w getcie pracował jako rikszarz. „Nie można było w to uwierzyć. […] Czy gdyby teraz powiedziano‚ że wysiedlą trzysta tysięcy ludzi i zagazują‚ uwierzyłaby pani? […] Ja nie wierzyłem”‚ mówił po latach Władysław Szpilman.

Fragment książki

Ile wiedzieli‚ zamknięci w getcie warszawskim‚ Żydzi o tym‚ co dzieje się poza murami? Jakie znaczenie miały dla nich informacje o przebiegu wojny? Jak zdobywali wiadomości o eksterminacji Żydów‚ jakie pogłoski do nich docierały i jak na nie reagowali? Kiedy zrozumieli‚ że wszyscy Żydzi zostali skazani na śmierć?

dr Maria Ferenc– socjolożka‚ badaczka Zagłady Żydów‚ pracowniczka Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Koordynatorka projektu badawczego „Encyklopedia getta warszawskiego”‚ współredaktorka kilku tomów dokumentów z Archiwum Ringelbluma.