PAMIĘĆ / ZACHOR

Lipiec i sierpień 1944 r. były czasem zacierania śladów przeszłości KL Plaszow.

Plaszów - Pamięć/Zachor

Źródło: Muzeum KL Plaszow

Co roku w pierwszą niedzielę sierpnia mieszkańcy Krakowa spotykają się, aby upamiętnić więźniów KL Plaszow, opowiedzieć historię ich słowami.

Fragmenty relacji, cytaty, urywki wspomnień odczytane przez uczestników pozwolą na opowiedzenie historii miejsca.

  • Data: 6.08.2023 (niedziela); godz. 19:30
  • Miejsce: Szary Dom, ul. Jerozolimska 3
  • Cena: wydarzenie bezpłatne
  • Zapisy: edukacja@plaszow.org

Opis

Lipiec i sierpień 1944 r. były czasem zacierania śladów przeszłości KL Plaszow. Niemcy wysyłali w głąb III Rzeszy transporty więźniów, wywozili demontowane elementy obozowej infrastruktury oraz usuwali ślady zbrodni, paląc ciała ofiar.

Proces likwidacji, który miał przede wszystkim wymiar wymazywania i usuwania śladów po obozie, nie powiódł się jednak w pełni. Zostały materialne pozostałości i słowa ocalałych.

Pojawili się także ci, którzy chcą pamiętać i odzyskiwać rozproszoną pamięć. Nie tylko instytucja – muzeum, ale także indywidualni ludzie: mieszkańcy i odwiedzający ze świata.

Udział w wydarzeniu

Muzeum KL Plaszow zaprasza do wspólnego upamiętnienia wydarzeń związanych z historią obozu Plaszow i jego więźniami. Formą naszego upamiętnienia będzie przywołanie słów więźniów KL Plaszow, którzy z tego miejsca wyruszyli w drogę, dla wielu z nich bardzo daleką, ostateczną.

Uczestnictwo w upamiętnieniu może być dwojakie. Osoby chętne do odczytania krótkich cytatów z relacji więźniów zapraszamy do mailowego zgłoszenia swojego udziału na adres: edukacja@plaszow.org. W odpowiedzi otrzymacie cytat do publicznego przeczytania w trakcie upamiętnia. Zgłoszenia zbieramy do 4 sierpnia.

Wszystkich innych zapraszamy do wspólnego spotkania się w tę symboliczną rocznicę upamiętniającą więźniów i wysłuchania czytanych fragmentów.