W odpowiedzi na narastającą na całym świecie przemoc na tle religijnym i polaryzację

logo ICCJ

Międzynarodowa Rada Chrześcijan i Żydów (ICCJ), będąca wiodącą organizacją dialogu międzywyznaniowego, apeluje do ludzi dobrej woli — zarówno wierzących, jak i niewierzących — o poparcie nadzwyczajnego zobowiązania do przeciwdziałania uprzedzeniom i nienawiści poprzez pogłębianie oraz ponowne zaangażowanie się w dialog międzyreligijny.

„Żyjemy w czasach, w których relacje między ludźmi różnych tradycji religijnych są pod ogromną presją” — powiedział rabin dr David Fox Sandmel, prezydent ICCJ ze Stanów Zjednoczonych. „ICCJ, które szczególnie skupia się na dialogu między Żydami a Chrześcijanami, a także na trójstronnym dialogu z Muzułmanami, uważa, że dzisiejszy świat pełen przemocy i podziałów pilnie potrzebuje kontynuacji tych dialogów, a wręcz ich intensyfikacji w nadchodzących miesiącach i latach”.

Przewodniczący komitetu redakcyjnego, prof. Philip Cunningham, zauważył, że trwająca wojna między Izraelem a Hamasem „wstrząsnęła międzyreligijną zgodą w sposób niespotykany od czasów II wojny światowej i będzie miała długotrwałe konsekwencje”.

„Wśród niektórych chrześcijan i Żydów ponownie pojawiły się stare stereotypy i podejrzliwość wobec siebie” — wyjaśnił dr Pavol Bargár, protestancki teolog z Czech. „Na całym świecie nasiliły się antysemickie uprzedzenia, a nawet przemoc, wywołując strach. Choć ludzie różnie postrzegają obecny kryzys i w różny sposób go doświadczają, wszyscy są poruszeni tragiczną liczbą ofiar”.

„Ludzie dobrej woli nie mogą jednak ulec strachowi i uprzedzeniom” — ostrzegła pierwsza wiceprezydentka ICCJ, s. dr Kasia Kowalska, NDS, z Polski. Wskazała na nowo wybranego papieża Leona XIV, który oświadczył, że „trzeba kontynuować zapał naszego cennego dialogu”. „Dialogi i przyjaźnie międzyreligijne są dziś potrzebne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej” — skomentował rabin Shmuel Szteinhendler z Chile. „Musimy się przygotować i pracować na dzień, w którym zapanuje pokój, a Palestyńczycy i Izraelczycy, chrześcijanie, muzułmanie i Żydzi będą prosperować w pokoju i bezpieczeństwie”.

Organizacja przypomniała, że po dwóch tysiącleciach retoryki i przemocy chrześcijańskiej wobec Żydów, a także po Holokauście —wymordowaniu dwóch trzecich europejskich Żydów w latach 1939–1945 — przedstawiciele obu wspólnot zaczęli budować nową relację w 1947 roku podczas konferencji w Seelisbergu w Szwajcarii. To wydarzenie doprowadziło do powstania ICCJ. „Po wiekach wzajemnej ignorancji i nienawistnej retoryki potrzeba było czasu, by zbudować zaufanie i nauczyć się ze sobą rozmawiać” — powiedział Ophir Yarden z Izraela. „Stopniowo rozpoczęła się wyjątkowa era dialogu, zrozumienia i wzajemnego ubogacania”.

Ten postęp jest jednak obecnie wystawiany na próbę. Sygnatariusze zobowiązania deklarują, że dialog międzyreligijny nie może paść ofiarą żadnych ataków ani konfliktów i zobowiązują się do podjęcia konkretnych działań w celu utrzymania i rozwoju relacji. W szczególności sygnatariusze zobowiązują się do: wspierania członków innych wspólnot religijnych aktywnego przeciwdziałania uprzedzeniom takim jak antysemityzm, islamofobia czy antychrześcijaństwo przeglądu własnych nauk i praktyk dotyczących innych tradycji duchowych intensyfikacji wspólnych badań nad sposobami mówienia i działania na rzecz dobra ludzkości i stworzenia poszukiwania Boskiej Obecności w tradycjach, tekstach i praktykach innych religii.

„Rzeczywiście, dialog jest dziś ważniejszy niż kiedykolwiek. Wierzymy, że jest on wolą Boga i naszym świętym powołaniem” — powiedziała sekretarz generalna Anette Adelmann z Niemiec.

Międzynarodowa Rada Chrześcijan i Żydów, zrzeszająca krajowe organizacje członkowskie w 35 krajach, ma swoją siedzibę w Heppenheim w Niemczech, w dawnej rezydencji żydowskiego filozofa Martina Bubera, którego szósta rocznica śmierci przypada dziś, 13 czerwca 2025 roku.

Każdy zainteresowany może zapoznać się z treścią zobowiązania i je poprzeć, klikając tutaj: https://www.iccj.org/.../iccj.../iccj-declaration-2025.html.

Contact:

  • Internationaler Rat der Christen und Juden e.V.
  • (International Council of Christians and Jews – ICCJ)
  • Martin-Buber-House,
  • Werlestr. 2
  • 64646 Heppenheim, Germany
  • E-Mail: office@iccj.org

Więcej do przeczytania: