26 października 1938 - masowe wydalenie polskich Żydów z Rzeszy – tak zwana Polenaktion

Żydowscy uchodźcy w improwizowanej kuchni w obozie w Zbąszyniu; Roman Vishniac, ICP - International Center of Photography.

Żydowscy uchodźcy w improwizowanej kuchni w obozie w Zbąszyniu; Roman Vishniac, ICP - International Center of Photography.

Źrodło: Oneg Szabat

26 października 1938 roku Reinhard Heydrich nakazał masowe wydalenie polskich Żydów z Rzeszy – tak zwana Polenaktion.

Emanuel Ringelblum opowiedział te wydarzenia w swoim pamiętniku zapisanym w bunkrze: "W październiku 1938 r. rząd niemiecki wyrzucił z Niemiec prawie 20 tysięcy Żydów polskich, których władze polskie pozbawiły obywatelstwa. Zbąszyń, małe miasteczko przy granicy polsko-niemieckiej, stało się wówczas sławne na cały świat. Tam właśnie hitlerowskie Niemcy skierowały 10 tysięcy Żydów, obywateli polskich, których znowu rząd polski nie chciał wpuścić do kraju, do ich krewnych i przyjaciół. Tysiące ludzi w tym małym granicznym miasteczku znalazły się pod gołym niebem, bez dachu nad głową, bez łyżki strawy."

Zbąszyń stał się sławny, bo 17-letni Herschel Grinszpan zastrzelił niemieckiego dyplomatę po otrzymaniu listu od siostry, która przebywała w obozie dla uchodźców w Zbąszyniu. Zdarzenie zostało wykorzystane przez Niemców jako uzasadnienie nocy kryształowej, która wkrótce nastąpiła.

Więcej: Polenaktion, październik 1938 r. 26/10/2019.