Historia Ireny Sendlerowej

Wyjątkowy dokument, w którym Irena Sendlerowa sama opowiada o swojej  wojennej działalności na terenie getta warszawskiego. Jej opowieść  ilustrują materiały archiwalne i inscenizowane sceny, w których w rolę  heroicznej społeczniczki wciela się Sonia Bohosiewicz.

Andrzej Wolf, reżyser filmu,  przeprowadzał wywiady z Ireną Sendlerową przez cztery ostatnie lata jej życia. Zaprzyjaźnili się. Dzięki  temu – jak przyznaje twórca filmu – wybitna działaczka charytatywna i  społeczna otworzyła się przed nim i jego kamerą po raz ostatni. Z 9 godzin  nagrań reżyser stworzył krótkometrażowy dokument  przeplatany niemymi scenkami inscenizowanymi, z udziałem m.in. Soni Bohosiewicz. To zapis wstrząsającej  historii życia i śmierci Żydów w getcie warszawskim. Ukazuje rozpaczliwe próby  ratowania przynajmniej części z tych, którzy – według terroru  hitlerowskiego – musieli umrzeć. Muzykę skomponował Michał Lorenc, część materiałów filmowych pochodzi z  archiwum Stevena Spielberga.

Historia Ireny Sendlerowej to  historia kobiety, która  ryzykując własnym życiem uratowała z warszawskiego getta i przekazała do  polskich rodzin setki żydowskich dzieci. Uważając się za „patriotkę  żydowską”, opracowała listy, na których umieszczała dane osobowe  ratowanych dzieci i rodzin, aby w przyszłości dzieci mogły poznać  swoje prawdziwe pochodzenie. Za pomoc Żydom została skazana na karę  śmierci, jednak dzięki wpływom Żegoty uniknęła egzekucji. Marzeniem  Ireny Sendler, wypowiedzianym w filmie, było to, aby pamięć o  Holokauście  stała się przestrogą dla świata i aby tak straszne wydarzenia nigdy się  nie powtórzyły.

Reżyser, Andrzej Wolf, tak mówił o swoich motywacjach, które skłoniły go do realizacji filmu:

Zrobiłem ten film po to, aby  kolejne pokolenia poznały tak nieodległe tragiczne czasy, by historia w  nim pokazana stała się przestrogą. Chcę pokazać widzom do czego  prowadzi nietolerancja, brak szacunku czy antysemityzm, ale też chcę  pokazać ludzi sprawiedliwych, bohaterów gotowych ryzykować życiem by pomóc prześladowanym i krzywdzonym.