Mińsk Mazowiecki - V Dni Kultury Żydowskiej

Napiszemy Waszą historię…

Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim

– pod takim hasłem w listopadzie (22-23. 11.) w naszym mieście odbędą się kolejne, piąte już, Dni Kultury Żydowskiej. Zapraszamy Państwa serdecznie do udziału w nich.

W piątek tradycyjnie większość działań organizatorzy kierują przede wszystkim do młodzieży szkolnej. W Miejskiej Bibliotece Publicznej młodzi ludzie będą mogli wziąć udział w warsztacie poświęconym słynnemu Archiwum Ringelbluma, prowadzonym przez edukatorkę z Żydowskiego Instytutu Historycznego. W Miejskim Domu Kultury zaś wyświetlony zostanie film Roberty Grossman „Kto napisze naszą historię”. Będzie także coś dla ciała: miniwarsztaty kulinarne z plecenia chałki.

Wieczorem zaś mieszkańców zapraszamy na szabasowy wieczór. W czasie spotkania w MBP poznamy symbolikę tego ważnego żydowskiego święta i dowiemy się, co łączy judaizm i chrześcijaństwo. Wieczór zwieńczy koncert muzyczny, którego ważnym elementem będzie wspólne śpiewanie. Wejściówki można odbierać w Czytelni. Ilość miejsc ograniczona.

Sobotnie przedpołudnie to czas dla rodzin. Zapraszamy rodziców z najmłodszymi dziećmi na warsztat „Wszystkie moje mamy”. Dla trochę starszych przeznaczony jest warsztat „Arka Czasu, czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz”.

Tradycyjnie odbędzie się także ciesząca się dużą popularnością gra miejska. Tym razem oparta będzie na relacjach i wspomnieniach mińskich Żydów. Uczestnicy poznają Leona Guza i jego żonę, Gutę Tyrangiel, Chila Kirszenbauma, Efraima Siedleckiego, Romę Byczuk , Józefa Goldmana oraz Polaków: Olgierda Mackiewicza i Stanisława Jurkowskiego. Materiały i zdjęcia zebrane podczas gry posłużą do stworzenia „Sztambucha mińskich Żydów”.

Wieczorem zapraszamy zaś Państwa na etiudę teatralną „I była miłość w getcie” opartą na wspomnieniach Marka Edelmana. Młodzi ludzie opowiedzą historie tych, którzy doświadczyli rzeczywistości getta i… przeżyli w nim to, co najpiękniejsze – miłość. Przesłaniem „Bo miłość jest obowiązkiem” zamkniemy V Dni Kultury Żydowskiej „Bliscy i oddaleni”.