Tymczasowy Centralny Komitet Żydów Polskich - 1944

Tymczasowy Komitet Zydowski

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny

12 listopada 1944 r. w Lublinie powstał Tymczasowy Centralny Komitet Żydów Polskich. Jednym z głównych zadań organizacji było objęcie opieką ocalałych Żydów. W jej skład wchodzili przedstawiciele największych żydowskich frakcji politycznych. Jednym z celów Komitetu było zatem jednoczenie odbudowujących się ugrupowań żydowskich. Zasięg działalności CKŻP był bardzo szeroki. Organizacja m.in. prowadziła ewidencję ocalonych i oferowała im pomoc prawną, otwierała kuchnie ludowe, rozdzielała leki, ubrania i żywność osobom powracającym z obozów.

W lutym 1945 roku siedzibę CKŻP przeniesiono do Warszawy. W 1947 roku powołana przez CKŻP Żydowska Komisja Historyczna została przekształcona w Żydowski Instytut Historyczny, zaś w październiku 1950 roku w wyniku połączenia CKŻP z Żydowskim Towarzystwem Kultury i Sztuki powstało Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów.

Z okazji rocznicy powstania Komitetu zachęcamy do obejrzenia albumu CKŻP dokumentującego lata powojenne w Białymstoku. Album jest zdigitalizowany i dostępny w najwyższej jakości w portalu#Delet:

Informacje o Centralnym Komitecie Żydów w Polsce znajdą Państwo w Polskim Słowniku Judaistycznym, dostępnym online na stronie ŻIH:

2020-11-23-ckzp.jpg