Joanna Szpak Ostachowska "Miasteczko"

Spotkanie z autorką projektu fotograficznego

Joanna Szpak Ostachowska "Miasteczko"

Źródło:Wydarzenie Massolit Books Józefa 25

Spotkanie z fotografką Joanną Szpak Ostachowską wokół jej cyklu dokumentalnego "Miasteczko", poświęconego pożydowskim przestrzeniom i naszej o nich pamięci/niepamięci.

Rozmowie będzie towarzyszył pokaz zdjęć.

"Wychowałam się w miasteczku jakich wiele. Rynek, kilka odchodzących od niego uliczek, kościół, targ. Tu toczy się życie. Ale wystarczy odejść kilka kroków w bok, by znaleźć się w przestrzeni emanującej inną energią. Przestrzeni niepokojącej i pociągającej zarazem. Zaniedbane domy. Łuszcząca się farba. Zarośnięte ogrody. Bezruch i pustka. To jest to, co widzę. A na co patrzę?

Ten cykl przedstawia pożydowską przestrzeń w polskich miasteczkach. Jest próbą jej odczytania. Pokazuje to, co namacalne i powtarzalne w polskim krajobrazie. Usiłuje też oddać to, co unosi się w powietrzu." Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w 2018 – 2020 roku na obszarze dawnych gett w polskich miasteczkach na terenie Generalnego Gubernatorstwa, obejmującego dzisiejsze województwa: mazowieckie, świętokrzyskie, lubelskie, małopolskie i podlaskie. W trakcie akcji „Reinhardt”, trwającej na tych terenach i w Okręgu Białostockim od połowy marca 1942 do października 1943 roku, zamordowano blisko dwa miliony Żydów, którzy zginęli w czasie rozstrzeliwań, pacyfikacji, deportacji oraz w komorach gazowych obozów zagłady.

Cykl był prezentowany podczas sekcji ShowOFF ubiegłorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie, a także w Galerii Miejskiej “Ratusz” w Zamościu (marzec-maj 2021). W części zrealizowany został w ramach 9. Programu Mentorskiego Sputnik Photos.

  • Kiedy: 19 czerwca (sobota), o godzinie 18:00
  • Gdzie: w naszej księgarni na krakowskim Kaziemierzu, ul. Józefa 25

Joanna Szpak Ostachowska (1976) - warszawska fotografka, laureatka sekcji ShowOff Miesiąca Fotografii w Krakowie (2020, absolwentka Programu Mentorskiego Sputnik Photos (2019/2020) ) oraz autorka photobooka "Chwasty", wyróżnionego w konkursie na Fotograficzną Publikację Roku 2020.
https://joannaszpak.com/