Witaj na stronie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

"Oto jak dobrze i miło,
gdy bracia mieszkają razem" (Ps 133)

ZAPOWIEDZI NADCHODZĄCYCH WYDARZEŃ

Celem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów jest działalność zmierzająca do wzajemnego zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężenie stereotypów, szerzenie tolerancji i pogłębianie kontaktów międzyreligijnych

Zapraszamy do spotkania i dialogu......

Należymy do Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów ICCJ

Alex Dancyg uhonorowany przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów tytułem Człowiek Pojednania za rok 2023

Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznaje mu tytuł „Człowieka Pojednania” za rok 2023. Jest to wyraz naszego uznania dla jego życiowej misji, która jest pięknym przykładem zbliżania chrześcijan i Żydów, Polski i Izraela. Chcemy wierzyć, że będziemy mogli wręczyć mu ten tytuł osobiście.

Dnia 7 października 2023 r. po masakrze w kibucu został uprowadzony przez Hamas. Nie wiemy, co z nim się dzieje. Mamy nadzieję, że żyje i że przeżyje.


Więcej do przeczytania:

Apel o uwolnienie Alexa Dancyga porwanego przez Hamas Alex! Gdziekolwiek jesteś, wierzę, że to czytasz i wrócisz.

Alex Dancyg (ur. 1948)

Ideowy kibucnik, który czyta Mickiewicza na pustyni. Alex Dancyg porwany przez Hamas

- Alex Danzig: Fears grow for much-loved historian kidnapped by Hamas

- Alex Dancyg, oddany przyjaciel Muzeum POLIN, a przede wszystkim przyjaciel wszystkich, którym zależało na edukacji o polsko-żydowskim dziedzictwie.

- Marsz dla uwolnienia zakładników. Marsz przeciwko antysemityzmowi.

- Oświadczenie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów   w sprawie wojny Izraela z Hamasem 13. listopada 2023

<p><i>Roraty - jeden z symboli Adwentu, których nieodłącznym elementem jest lampion adwentowy. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press</i></p>

Oczekujemy Mesjasza - Żydzi i chrześcijanie. U chrześcijan obrządków wschodnich trwa Post Filipowy a 3. grudnia rzymscy katolicy i protestanci wchodzą w Adwent

Teraz  w Kościołach obrządków wschodnich trwa Post Filipowy, w Polsce m.in. u prawosławnych na Podlasiu i grekokatolików. Rozpoczęty w różnych terminach,  coraz częściej, a w Ukrainie od bieżącego roku  powszechnie, od 15 października, żeby obchodzić Boże Narodzenie po 40 dniach, 25 grudnia razem z katolikami i protestantami. Ci zaś zaczynają Adwent 3 grudnia w niedzielę jako pierwszą z czterech przed tym świętem.

U ktolików podczas liturgii w ostatnią niedzielę lub w przeddzień rozpoczęcia postu odczytywany jest fragment Ewangelii o miłosiernym Samarytaninie.

U Żydów Chanuka - początek o zmierzchu 7 XII 2022, do zmierzchu 15 XII

Wszystkim Państwu obchodzącym Chanukę życzymy dobrego świątecznego czasu w miarę możliwości, zważywszy na dramatyczne wydarzenia w Izraelu, a najbardziej pokoju.


Aby światło świec chanukowych rozświetliło Wasze dni, aby rozgrzało Wasze serca, a duch Machabeuszy dał Wam siłę do małych i dużych zwycięstw.
!חג אורים שמח


Czy Chanuka zdarzyła się wiele lat temu? Czy może dzieje się teraz? Czy był kiedyś czas żeby się nie działa? Opowieść o małej świeczce odganiającej potwora przeraźliwej ciemności jest ciągle żywa wewnątrz każdego z nas, i w świecie otaczającym nas.

Można nazwać to kosmicznym mega dramatem. Można obserwować o świcie każdego dnia i podczas każdego zimowego przesilenia, w każdym oddechu życia, każdym krzyku nowonarodzonego dziecka, każdym źdźble trawy, które przebija się spod ziemi, każdym przebłyskiem geniuszu, każdym muśnięciem piękna, każdą decyzją by czynić dobro w obliczu zła, by budować tam, gdzie inni niszczą, żeby pchać człowieczeństwo naprzód, podczas gdy inni ciągną je w chaos. Wszystko to i więcej to Chanuka

Więcej do przeczytania

Chanuka z perspektywy czasu Rabbi Jonathan Sacks 22/12/2019

- Rabin Jonathan Sacks (Chidusz 2017):

- Tyson Herberger - Jak wyjątkowo piękni jesteśmy na Chanukę! (Chidusz 2014):

Rabin Michael Schudrich: Chanuka to święto cudów i wolności religijnej 28/11/2021

Chanuka może pomóc chrześcijanom pogłębić refleksję i nieść światło, Dawid Gospodarek rozmawia z S.Katarzyną Kowalską NDS, 09/12/2020

ZAPOWIEDZI

Cykl "Nie bądź obojętny": Antropologia i obojętność

"Nie bądź obojętny" – to zdanie przywołane przez Mariana Turskiego przed bramą śmierci obiegło cały świat. Ale czym właściwie jest obojętność? Moralnym nakazem, obowiązkiem, cywilizacyjnym stemplem, a może indywidualną potrzebą? Przyjrzymy się obojętności w różnych kontekstach w ramach nowego podcastu Muzeum POLIN. W czwartym odcinku pt. "Antropologia i obojętność" gośćmi Karoliny Wigury byli Małgorzata Wosińska i Konstanty Gebert.

- Rozmowy prowadzi Karolina Wigura

- Czwarty odcinek "Antropologia i obojętność" dostępny na kanale YouTube Muzeum POLIN


Premiery kolejnych odcinków:

* 26 października (czwartek), godz. 20.00, "Psychologia i obojętność",

* 23 listopada (czwartek), godz. 20.00, "Media i obojętność",

* 14 grudnia (czwartek), godz. 20.00, "Obojętność dziś".

Spotkanie z artystką Moniką Krajewską na pokazie prac "Płonące"

"Archiwum tego, co przetrwało, a miało nie przetrwać. Ślady ocalałe przypadkowo, wyrywkowo, bez planu i respektu dla hierarchii ich ważności. Rzeczy pogubione, porzucone w ucieczce. Wyzute ze swej roli, biografii, kontekstu. Świadkowie czasów, gdy przez żydowskie dzielnice i miasteczka przetaczały się fronty, pogromy, pożogi, a wreszcie – Zagłada. Powojenny los ocalałych z niej okruchów – los rzeczy najbardziej niczyich. Niektóre krętą drogą trafiły do naszego dziś". (Monika Krajewska)


- 17 grudnia (niedziela), godz. 12.00 i 13.30

- Miejsce zbiórki: hol główny Muzeum POLIN


Dlaczego do dziś przetrwało tak niewiele materialnych śladów żydowskiej kultury? Co ten fakt mówi nam o dziejach zamieszkującej ziemie polskie społeczności żydowskiej? To pytanie stawia Monika Krajewska w cyklu wycinanek i kolaży "Płonące". W swoich pracach poddaje refleksji los żydowskich przedmiotów religijnych, które ginęły, były grabione bądź celowo niszczone podczas wojen i szeregu katastrof spotykających Żydów.

The Ashkenazi Arab: Jewish European integration in the Middle East

- Tuesday 12 December 2023

- 18:00– 19:30

- An online event via Zoom


The idea of Ashkenazi Jews integrating into Arab societies and culture in the Middle East appears today as far-fetched, even a contradiction in terms. The speaker's research, focussing on the 19th and early 20th centuries, has unearthed a wide spectrum of practices of integration and acculturation, from the adoption of dress, food, and music; through business integration and local politics; to high-level involvement in Ottoman and regional politics, military service to crime and radical politics. The lecture will discuss this forgotten history and its implications.

AKTUALNOŚCI

Ziemia zbyt obiecana

„Ziemia zbyt obiecana” to pierwszy polskojęzyczny podcast o Izraelu. Opowiada o historii Izraela od przymierza z Abrahamem poprzez deklarację Balfoura, Deklarację niepodległości, Karty OWP i Hamasu, pokazuje społeczeństwo Izraela, od "wielobarwnego tłumu" poprzez tożsamości diasporyczne po współczesne spory o to, kto jest Żydem. Omawia także bieżące wydarzenia w Izraelu.

Autorem podcastu jest Konstanty Gebert

Więcej:

- Deklracja Balfoura

- Deklaracja Niepodległości Państwa Izrael

- Religion And Politics In Israel

- The angry divide in Israel over the rule of law and religion.

- A ‘historic’ day in Israel ends with a political compromise, JTA,27 III 2023.

- At unusual counterprotest, right-wing demonstrators air grievances against Israel’s courts. Big questions about the future. JTA,27 III 2023.

- The Need for Judicial Reform Isn’t Going Away.  At some point, Israelis must negotiate a genuine compromise on legal reform. Otherwise, the issue will continue tearing the country apart for decades to come. ( Mosaic , 27/03/2023).

- Izrael może stracić wszystko,  Kultura Liberalna 25/07/2023

„Co się dzieje z Izraelem?” spotkanie z Konstantym Gebertem 23/08/2023


Miesięcznik "Memoria" Nr 74 (11/2023)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."

Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

W numerze:

🔹 „Ostrzegać przed obojętnością”. Projekt „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska” w zakładach karnych.

🔹 Badania nad Holokaustem w erze cyfrowej

🔹 „Niewielkie resztki z Solnej. Izaak Celnikier wobec doświadczenia Zagłady”. Wystawa

🔹 Szkolenie w zakresie budowania potencjału na Węgrzech: zniekształcanie obrazu Holokaustu

🔹 Infrastruktura Akcji „Reinhardt” – nowa publikacja 

🔹 Austria – cyfrowy krajobraz upamiętnienia (DERLA)

JCRelations.net: December edition online

This site is devoted to fostering mutual respect and understanding between Christians and Jews around the world.  

Here you will find articles, reviews, reports, official statements, and study resources on Jewish-Christian relations, as well as links to many related organizations.

Among others:

- English - John T. Pawlikowski: The People of Israel, the Land of Israel and the State of Israel: A Constructive Response. Articles

- English - Liliane Apotheker: Dialogue must go on. Articles

- German - Martin Steiner: Von Weihnukka zu Chrismukka. Jüdische Perspektiven auf Weihnachten. Artikel

- German - Joachim Lenz, Propst von Jerusalem: „Seit der Krieg begonnen hat, ist es in Jerusalem erschreckend still“. Artikel

- French - David M. Neuhaus, S.J.: Le peuple d’Israël, la terre d’Israël et l’État d’Israël. Article

- Spanish - John T. Pawlikowski: El Pueblo de Israel, la Tierra de Israel y el Estado de Israel: una respuesta constructiva. Articulos

- Russian - Татьяна Никольская: Евреи в мемуарах русских протестантов.

Nikt nie zasługuje na śmierć w lesie

- Wobec przybyszów - uchodźców, wygnańców, migrantów

- Migranci na polsko-białoruskiej granicy

- "Zielona granica" Agnieszki Holland z długimi owacjami w Wenecji

- Tertio Millennio Film Fest, preapertura con Green Border 13/11/2023  

Lunedì 13 novembre alle ore 17, presso la Filmoteca Vaticana (Palazzo San Carlo - Città del Vaticano), Green Border di Agnieszka Holland riceverà il Premio Fuoricampo, assegnato dai festival Tertio Millennio Film Fest, Religion Today di Trento e Popoli e Religioni di Terni. La regista sarà presente alla cerimonia di consegna del premio, giunto alla sua quinta edizione.

JERZY KLINGER GENIUSZ ORTODOKSJI

Międzynarodowa konferencja naukowa. Wydział „Artes Liberales” UW. Pracownia „Speculum Byzantinum”. W programie m.in.:

- Wykład otwarty ks. prof. Cyrila Hovoruna (University College Stockholm, University in Los Angeles) „Релігійні війни Путіна” /Religijne wojny Putina/

-  Po wykładzie debata naukowa z udziałem: ks. Andrieja Kurajewa (teolog prawosławny) 

Archimandryta Cyril Hovorun – ukraiński teolog prawosławny, jeden z najważniejszych współczesnych myślicieli prawosławnych, zakres zainteresowań którego obejmuje myśl patrystyczną, eklezjologie, ekumenizm, zagadnienie politycznego prawosławia, autor szeregu, już uznanych za klasyczne, dzieł poświęconych meta-eklezjologii. Szczególnym obszarem badań ks. Cyrila Hovoruna jest religijny vwiamiar wojny w Ukrainie, polityczne zaangażowanie prawosławia oraz problemy teologiczne ideologii „russkogo mira”.

Diakon Andriej Kurajew – rosyjski teolog prawosławny, jeden z najciekawszych współczesnych myślicieli prawosławnych, wielki humanista. Autor sztandarowych dzieł o specyfice prawosławnej teologii i kultury, drodze historycznej prawosławia, współczesnych problemach Kościoła, publicysta i misjonarz, prawosławny dysydent. Od października 2023 z powodów politycznych na wymuszonej emigracji w Pradze Czeskiej.

TORA

Czy Bóg chce różnorodności? Wspólna Radość Tory 2022

Wspólna Radość Tory - spotkanie modlitewne chrześcijan i Żydów organizowane przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów od 1992.

Niedziela, 23 X 2022, 18:00.

Dzisiaj pragniemy proklamować wspólną „radość Tory” z udziałem i Żydów, i chrześcijan, przede wszystkim oczywiście katolików, bo jesteśmy tu, w katolickim kościele (bardzo dziękujemy gospodarzom za zaproszenie), nie mówiąc już o tym, że jesteśmy w Polsce, która jest – zwłaszcza w obecnej, powojennej fazie swojego istnienia – w przeważającym stopniu katolicka. Oczywiście nasze spotkanie nie jest ani świętem żydowskim, ani świętem katolickim . Jest to unikalna – w skali światowej – uroczystość stworzona przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. (Stanisław Krajewski,  11/10/2007, Wspólna Radość Tory 2007) 


Linki:

- Wspólna Radość Tory - kalendarium,

- Wspólna Radość Tory - posty.

Simchat Tora - Radość Tory:

- Szemini Aceret i Simchat Tora

- U Żydów Święto - "Simchat Tora"

- Małgorzata Kordowicz - Radość Tory

Tora

- Shai Held Held  - "Serce Tory"  

- Meir Y. Soloveichik - Torah and Incarnation

Serce Tory


Rabin Shai Held Held odnosi mądrość Tory do sytuacji współczesnego człowieka, zapraszając do głębokiej refleksji nad własnym życiem oraz sposobem, w jaki postrzegamy i traktujemy siebie oraz innych. Dogłębnie analizuje Talmud i midrasze, odwołuje się do wielkich pisarzy literatury światowej, a także do myślicieli innych religii, aby znaleźć odpowiedzi na fundamentalne pytania – o Boga, naturę ludzką i o to, co znaczy być osobą religijną we współczesnym świecie.

Spotkanie promujące „Serce Tory", nową publikację przygotowaną przez ŻIH wraz z Fundacją Ledor Wador. Transmisja na profilu ŻIH na Facebooku w niedzielę 23 października o 18:00. 

Tora - komentarze

- Synagoga Ec Chaim
- Bella Szwarcman-Czarnota
- Rabin Avi Baumol
- Zofia Radzikowska JCC-Kraków
- Rabinka Małgorzata Kordowicz
- Stanisław Krajewski
- Paweł Śpiewak
- Konstanty Gebert

- Spotkania z cyklu "Uwierzyć w Muzeum?"

- Prof. Stanisław Krajewski: 

An Explanation of the Plural Form of God’s Name

EWANGELIA

Naród żydowski i jego święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej

Tematem centralnym w teologii Ojców Kościoła była wewnętrzna spójność Biblii składającej się ze Starego i Nowego Testamentu. Że nie był to bynajmniej tylko problem teoretyczny, można się o tym dotykalnie przekonać śledząc duchową drogę jednego z największych nauczycieli chrześcijaństwa - św. Augustyna z Hippony. Kardynał Józef Ratzinger.

Papieska Komisja Biblijna: 

- Naród żydowski i jego święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej 

- THE JEWISH PEOPLE AND THEIR SACRED SCRIPTURES IN THE CHRISTIAN BIBLE

Czytaj jeszcze:

- Księgo – dobrze, że jesteś,  Marek Kita, "Więż" 16 lipca 2018 

- Ks. Henryk Witczyk: Kod Biblii, Kod Biblii II, Kod Biblii III


<p><i>Pope Francis is greeted as he arrives at Rome's Great Synagogue, Italy January 17, 2016. REUTERS/Alessandro Bianchi</i></p>

Refleksja Franciszka nad teologią św. Pawła. Rabini proszą o wyjaśnienie

W reakcji na papieską katechezę /11-08-2021/

Ks. prof. Chrostowski: Znaczenie wydarzeń z Betlejem odsłoniło się w pełni dopiero później

Prawdą jest, że jeżeli chodzi o cztery Ewangelie kanoniczne, to tylko w dwóch z nich, mianowicie w Ewangelii wg. św. Mateusza i Ewangelii wg. św. Łukasza, znajdujemy informacje dotyczące okoliczności poczęcia i narodzin Jezusa Chrystusa.

Ks. prof. Chrostowski: Znaczenie wydarzeń z Betlejem odsłoniło się w pełni dopiero później

Słuchaj jeszcze:

- Jak czytać Pismo Święte ? 

- X. Waldemar Chrostowski: Biblijny zakaz sporządzania wizerunków Boga w perspektywie chrześcijańskiej

- Jak czytać Pismo Święte ?

- Ks. prof. Waldemar Chrostowski - Jerozolima - miasto Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa

Czytaj jeszcze:

- How to Read the Bible, by Robert Louis Wilken March 2008 /First Things/

- The Importance of the Jewishness of Jesus for Interpreting the Gospels, Ervin Budiselić, PhD, currently works at Biblical institute Zagreb. Ervin does research in Atheism and Humanism, Comparative Religion and Abrahamic Religions.

WSPÓŁPRZEWODNICZĄCY

Zbigniew Nosowski, współprzewodniczący w latach 2007-2009 i 2017-2023 - "Moja droga do dialogu"

Urodziłem się w roku, w którym postawiono mur berliński. Może zatem bardziej oczywiste byłoby, gdybym uważał istnienie murów między ludźmi za rzecz naturalną i nie wymagającą wytłumaczenia. Ja wolę jednak, żeby tych murów było jak najmniej...

Czytaj jeszcze:

- 80. rocznica zagłady Żydów z linii otwockiej

- 76. rocznica zagłady gett w Owocku, falenicy i Rembertowie oraz kalendarium 2002-2017

Zbigniew Nosowski, Sebastian Rakowski - List otwarty do prezydenta Otwocka Jaroslawa Margielskiego:

Czy godzi się, aby samorządowa placówka kultury propagowała tezy o „żydowskim rozbiorze Polski”? ...

- Zbigniew Nosowski laureatem Nagrdy Mueum POLIN:

-  Nagroda Tischnera 2022 w kategorii „pisarstwo

- Zbigniew Nosowski, Jak iść przez noc ciemną Kościoła (Półprzewodnik po nocy ciemnej )

Więcej:

- Zarząd PRChiŻ


<p></p>S. Katarzyna Kowalska. Fot. archiwum prywatne</p></>

S. Katarzyna Kowalska chrześcijańską współprzewodniczącą Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

Nowa współprzewodnicząca Rady urodziła się w roku 1976. Należy do zgromadzenia zakonnego Notre Dame de Sion. Jest teolożką katolicką, od 20 lat zaangażowaną w dialog międzyreligijny w Wielkiej Brytanii, Polsce i Izraelu. Sześć lat studiowała w szkole rabinicznej. Obroniła doktorat z judaizmu na żydowskiej uczelni Leo Baeck College w Londynie. Mieszkała w Izraelu. Wykłada na Uniwersytecie w Betlejem, w Harare (Zimbabwe), Akademii Katolickiej w Warszawie (Bobolanum), Sion Center for Biblical Formation w Jerozolimie, Sion Centre for Dialogue and Encounter w Londynie. Członkini krakowskiego Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Mieszka w Warszawie.

Więcej:

- Zarząd PRChiŻ

LAUREACI

Honorowa nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka za lata 2019-2021

Wyróżnienie przyznawane jest chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swoją działalnością i postawą życiową czy niezłomnością charakteru przyczyniły się m.in. do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej.

<p><i>Steven Reece, założyciel amerykańskiej fundacji, która powstała w 2010 roku</i></p>

Baptysta, pastor Steven D. Reece założyciel fundacji Matzevah laureatem tytułu Człowiek Pojednania 2022

Za dany rok przyznajemy tytuł CZŁOWIEK POJEDNANIA osobom spoza Polski, które są szczególnie zasłużone dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w Polsce, w uznaniu ich wyjątkowego wkładu w dzieło zbliżenia, lepszego poznania i pojednania chrześcijan i Żydów w Polsce.

Pastor Steven D. Reece kieruje działaniami amerykańskich baptystów na żydowskich cmentarzach w Polsce. 

MAŁGORZATA MIĘDZOBRODZKA I AGNIESZKA MYSAKOWSKA LAUREATKAMI NAGRODY IM. KS. STANISŁAWA MUSIAŁA

Zapowiedź: 3 marca zostanie wręczona Nagroda im. Księdza Stanisława Musiała Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”, przyznawana osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. Za twórczość nagrodzona została historyczka Małgorzata Międzobrodzka, a za działalność społeczną – nauczycielka Agnieszka Mysakowska. (10 lutego 2023.)


Więcej:

- Nagroda im. ks. Stanisława Musiała, informacje o Laureatach

- Spotkanie autorskie z Małgorzatą Międzobrodzką, autorką „Żydzi w Wieliczce. Opowieść dokumentalna” 3 marca 2023.

U CHRZEŚCIJAN

„Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne” (Rz 11, 29)

Spojrzenie z  wdzięcznością  na  wszystko,  co  udało  się osiągnąć  w  ciągu  ostatnich  dziesięcioleci  w relacjach żydowsko-katolickich, zapewniając  jednocześnie  nowy  impuls  dla  przyszłości. Dokument Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Czytaj jeszcze:

- Kościół katolicki o swoich żydowskich korzeniach /publikacja PRChiŻ/

- Chrześcijańska teologia wspóczesnego judaizmu

- Wypowiedzi wspólnot wiary

- Otwarta ortodoksja,  ideowy manifest "Więzi" z roku 2013

- Kongres Katolikczek i Katolików - Raport 2022

- Benedykt XVI: II Sobór Watykański był sensowny i konieczny

- U rzymskich katolików


Z wypowiedzi Kościołów prawosławnych o stosunkach z Żydami i religią żydowską.

OŚWIADCZENIA

<p><i>Modlitwa wzajemna Żydów, chrześcijan i muzułmanów podczas VI Zjazdu Gnieźnieńskiego „Europa dialogu”, 17 września 2005 r. Fot. Jan Brykczyński</i></p>

Religie – nadzieja dla chwiejącego się świata

W przededniu (12.9.2022) spotkania międzyreligijnego w Kazachstanie  (14-15.09.2022) grupa intelektualistów z różnych krajów świata wystosowała apel zatytułowany „Religie – nadzieja dla chwiejącego się świata”. Powstał on z inicjatywy trzech osób: czeskiego socjologa i teologa ks. Tomáša Halíka, niemieckiej polityczki Annette Schavan (była ministrem edukacji i ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej) oraz austriackiego teologa pastoralnego i religioznawcy Paula M. Zulehnera.

Więcej:

- VII Zjazd Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych 14-15 września 2022 - przygotowania i zapowiedź

- Cyryl nie pojedzie do Kazachstanu i nie spotka się tam z Franciszkiem

- Franciszek: pora otrząsnąć się z fundamentalizmu. Całość wystąpienie papieża Franciszka podczas otwarcia  Kongresu 13/09/2022.

- Przemówienia i spotkania podczas VII Kongresu Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii

- Deklaracja końcowa VII Kongresu Zwierzchników Religii Światowych i Tradycyjnych (15.09.2022)

- Franciszek:  Wydaje mi się jednak, że wolą Bożą jest, aby nie jechać w tej właśnie chwili; zobaczymy jednak później

- Więcej o potencjale liderów religijnych: Elijah Interfaith Institute 

Wspólnota Sumienia

Koalicja Wzajemnego Szacunku

Inicjatywa ta (22.02.2021) nie ma na celu pogłębiania dialogu ekumenicznego czy międzyreligijnego, tym bowiem profesjonalnie zajmuje się wiele organizacji. Zrodziła się ona z potrzeby okazania solidarności z tymi, którzy doświadczają pogardy, wykluczenia lub przemocy.

- Inicjatywa. 

- Deklaracja. 

- Członkowie. 

- Oświadczenia

Apele i Oświadczenia Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

Z dokumentu Misja Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

1.Celem Rady jest działalność naukowa, oświatowa i kulturalna zmierzająca do wzajemnego zrozumienia chrześcijan i śydów, przezwyciężania stereotypów, szerzenia tolerancji i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych.
2.Cel, o którym mowa w pkt. 1, realizowany jest poprzez [między innymi]:

  • e) inicjowanie współdziałania środowisk chrześcijańskich i żydowskich w zakresie pielęgnowania polskich tradycji społeczeństwa wielokulturowego, tolerancji oraz ochrony praw mniejszości narodowych;
  • f) promowanie rozwoju świadomości obywatelskiej i kulturowej w dziedzinie upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka, głęboko zakorzenionych w judaizmie i chrześcijaństwie;

ICCJ

<p><i>Seelisberg is known largely for its “Ten Theses,” and for the founding of the ICCJ.</i></p>

Seelisberg 1947 (30 VII - 5 VIII)

- The 1947 Seelisberg Conference: The Foundation of the Jewish-Christian Dialogue

- Seelisberg 1947 - Raport i rekomendacje:

- 10 Punktów z Seelisburgu, 1947

- 12 punktów Berlin 2009.

- The Jewish Conscience behind the Ten Point of Seelisberg, 20 03 2022

- 75th Anniversary of the Seelisberg Conference - study day on Thursday, August 4, 2022

- Zmiany teologii po Zagładzie.  W tym roku minęło 75 lat od konferencji w Seelisbergu – przełomowego spotkania europejskich chrześcijan, którzy w 1947 roku zebrali się, by rozmawiać o tym, co w dziedzictwie chrześcijaństwa umożliwiło antysemityzm i Zagładę. Dziesięć punktów, które stworzyli podczas tej konferencji, stało się programem naprawy relacji chrześcijańsko-żydowskich na wiele lat.  Rozmowa z: dr. Philipem Cunninghamem oraz dr. Jesperem Svartvikiem prowadzi Zuzanna Radzik, teolożka i wiceprezeska Forum Dialogu.

 

<p><i>Boston</i></p>

ICCJ 2023 Conference: Negotiating Multiple Identities

JCRelations.net: November edition online

This site is devoted to fostering mutual respect and understanding between Christians and Jews around the world.  

Here you will find articles, reviews, reports, official statements, and study resources on Jewish-Christian relations, as well as links to many related organizations.

Among others:

- David Neuhaus: The People of Israel, the Land of Israel, and the State of Israel. Articles

- ICCJ-Statement: In Solidarity With Israel. Statement

- Rabbiner Daniel Krochmalnik: Mordverbot. Artikel

- DKR: Stellungnahme zum Weltgebetstag der Frauen 2024. Stellungnahme

- Fédération luthérienne mondiale: Hope for the future. Article

- David M. Neuhaus: El Pueblo de Israel, la Tierra de Israel y el Estado de Israel. Articulos

- Лев Бердников: УЧЁНЫЙ ЕВРЕЙ..

ANTYSEMITYZM

O badaniach antysemityzmu

Dwadzieścia dwa eseje autorstwa czołowych naukowców z różnych dziedzin badają złożoność, kontrowersje i historyczną dynamikę antysemityzmu w odniesieniu m.in. do antyjudaizmu, oskarżeń o mord rytualny, Kościoła Katolickiego, teorii spiskowych, żydowskiej nienawiści do samych siebie, nacjonalizmu, postkolonializmu, rasizmu i syjonizmu.

Czytaj jeszcze:

- Grzech antysemityzmu

- Sondaże Centrum Badań nad Uprzedzeniami

<p><i>Kalisz, 01.12.2021. Ambasador Izraela w Polsce Tal Ben-Ari Yaalon (C) podczas otwarcia wystawy „Rzecz o Izraelu” na Rynku Głównym w Kaliszu. Fot. PAP/T. Wojtasik</i></p>

Ambasador Izraela: nie spodziewałam się usłyszeć dziś w Polsce wezwania do mordowania Żydów

Kalisz, 1 grudnia 2021

Tal Ben-Ari Yaalon, Ambasador Izraela w Polsce podczas otwarcia wystawy „Rzecz o Izraelu” na Rynku Głównym

Czytaj jeszcze:

- Antysemicki akt w Kaliszu /11 XI 2021/

- Grzech antysemityzmu

Statut Kaliski:

- Statut Kaliski wg Artura Szyka

- Statut Kaliski w języku angielskim i hebrajskim 

- Statut Kaliski i jego rola w kształtowaniu polsko-żydowskich relacji. Wykład prof. Hanny Zaremskiej (online)


Paweł Śpiewak: 12 i pół tezy o polskim antysemityzmie

Gdy czytam przedwojenne gazety, wydaje mi się, że ówczesną Polskę ogarnęła gorączka antyżydowska. Antysemickie poglądy były głoszone tak szeroko i w tak skrajnych formach, że można było odnieść wrażenie, iż Polacy sami się szykowali do jakiegoś rozwiązania „kwestii żydowskiej” /ZNAK, czerwiec 2023/.

Jeszcze do przeczytania:

- Janusz Poniewierski Stańmy wreszcie przed lustrem 

- Dominika Kozłowska Szczepionka przeciw wirusowi nienawiści

-  Sławomir Żurek Co zrobiliśmy z naszym chrześcijaństwem?