Deklaracja ewangelickiego Kościoła Krajowego Lippe (Lippische Landeskirche)

z okazji wyzwolenia przed 75 laty Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau (2020)

Ewangelicki Kościół Krajowy Lippe (Lippische Landeskirche)

27 stycznia przypada 75. rocznica wyzwolenia przez Armię Czerwoną obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Od tego czasu nazwa „Auschwitz” oznacza niezrozumiałe zbrodnie popełnione przeciwko milionom ludzi przez reżim nazistowski.

Od kilku lat obchodzimy ten dzień jako dzień pamięci ofiar tyranii narodowosocjalistycznej[1]. Zapamiętywanie jest zadaniem stałym; nigdy nie wolno zapominać o ofiarach ani o tym, co im zrobiono. Smutek i wstyd pozostają. Do dziś ocaleni i ich potomkowie nadal cierpią z powodu tego, co się stało. Ale liczba naocznych świadków, którzy mogą opowiedzieć to, co się stało, stale maleje. Tym bardziej ważne jest pamiętanie o czynach i podtrzymywanie pamięci o ludziach, którzy w obozach koncentracyjnych doznali straszliwego cierpienia i którzy stracili życie. Ta pamięć jest również niezbędna, aby chronić nas oraz kolejne pokolenia przed nowymi antysemickimi i rasowo umotywowanymi przestępstwami.

Obecny wzrost zatrutych nienawiścią postaw, wykluczających słów i brutalnych ataków sprawia, że pamięć o horrorze jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. W ubiegłym roku zabójstwo prezydenta Waltera Lübcke w Kassel[2] i atak na synagogę w Halle an der Saale pokazały, jak duże jest niebezpieczeństwo rasistowskiej i antysemickiej przemocy w naszym społeczeństwie.

Jako Kościół Krajowy Lippe (Lippische Landeskirche) jesteśmy świadomi, że Kościół jako całość również ponosi winę ze względu na stulecia motywowanej chrześcijaństwem wrogości wobec Żydów. Właśnie dlatego postrzegamy siebie jako osoby ponoszące szczególną odpowiedzialność. 75 lat po wyzwoleniu Auschwitz walczymy wraz z innymi w naszym społeczeństwie o to, by zachować pamięć o ofiarach i nie dać żadnych szans antysemityzmowi i rasizmowi w Niemczech.

W tym roku tego dnia w szkołach, gminach i parafiach Kraju Lippe planowanych jest wiele wydarzeń. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy są zaangażowani w tę kulturę pamięci i upamiętniania i którzy ją aktywnie kształtują.

24 stycznia 2020 r.

tłum. Ewa Jóźwiak


[1] 1 listopada 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło, że 27 stycznia każdego roku będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Święto to ustanowiono w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie drugiej wojny światowej przez nazistowskie Niemcy [przyp. EJ].

[2] 2 czerwca 2019 r. prezydent rejencji Kassel Walter Lübcke został zamordowany przez prawicowego ekstremistę. Polityk był znany z zaangażowania w pomoc uchodźcom oraz sprzeciwu wobec islamofobicznej, rasistowskiej i ksenofobicznej organizacji PEGIDA [przyp. red.].