Jerzy Kluger - Człowiek Pojednania 2003

Jerzy Kluger w towarzystwie Jana Pawła II

Dnia 2 grudnia 2003 roku o godz. 15.30 w Cafe Ejlat, Al. Ujazdowskie 47 w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona uroczystości przyznania tytułu Człowieka Pojednania nadawanego corocznie przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów dla osób szczególnie zasłużonych dla dialogu chrześcijańsko- żydowskiego w uznaniu ich wyjątkowego wkładu w dzieło zbliżenia, lepszego zrozumienia i pojednania chrześcijan i Żydów w Polsce.

W tym roku tytuł ten otrzymał Pan Jerzy KLUGER.

Od 1992 roku tytuł CZLOWIEK POJEDNANIA wręczany jest w gościnnych progach Uniwersytetu Warszawskiego, w Sali Złotej. W tym roku uroczystość wręczenia tytułu CZŁOWIEK POJEDNANIA odbędzie się w innych gościnnych progach - Ambasady RP przy Watykanie, w czwartek 4 grudnia, o godzinie 18.00, via dei Delfini 16.

Jerzy Kluger

Urodził się w 1921 roku w Wadowicach, ojciec Wilhelm był adwokatem, przewodniczył liczącej 2000 członków gminie żydowskiej. W latach szkoły podstawowej i gimnazjum im.Wadowity blisko kolegował się z Lolkiem czyli Karolem Wojtyłą. Po maturze Karol poszedł na polonistykę do Krakowa, Jurek wybrał Politechnikę Warszawską.

Po wybuchu wojny Jurek z ojcem szli na wschód szukając swoich oddziałów wojskowych, mama Rozalia, siostra Stefania (zwana Tesią, mistrzyni tenisa) oraz babcia zostały w Wadowicach. Zginęły potem w Auschwitz. Obaj Klugerowie aresztowani przez NKWD znaleźli się w łagrach w tajdze. Stamtąd trafili do Armii Andersa. Jurek skończył podchorążówkę (artyleria), brał udział w kampanii włoskiej, za bitwę pod Monte Cassino został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Po wojnie podjął studia inżynierskie w Turynie, zaś po demobilizacji wyjechał do Anglii, gdzie kontynuował naukę na politechnice w Nottingham. Ożenił się z Renee, irlandzką katoliczką i już razem, w 1952, przyjechali do Rzymu. Jerzy Kluger prowadził firmę inżynierską, sprowadzał i instalował maszyny transportowe.

W 1962 roku, kiedy krakowski biskup przyjechał na obrady Soboru Watykańskiego II, dawni przyjaciele odnowili kontakty. Dzień po wyborze kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, 17 października 1978, rodzina Jerzego Klugera znalazła się wśród pierwszych zaproszonych przez Jana Pawła II gości. Papież sam określił to spotkanie jako nieformalne "pożegnanie kraju ojczystego". Następnego dnia włoskie gazety informowały, że papież "pierwszej audiencji udzielił żydowskiemu przyjacielowi".

Tak zaczął się nowy rozdział ich przyjaźni. Jerzy Kluger służył papieżowi wszechstronna pomocą w czasie rozmów dyplomatycznych z Państwem Izrael (stosunki dyplomatyczne formalnie od 15 VI 1994, układ podpisany grudzień 1993), czy podczas przygotowań do historycznej wizyty Jana Pawła II w rzymskiej synagodze 15 kwietnia 1986. W 1989 Jerzy Kluger otrzymał z Wadowic zaproszenie na uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy w miejscu, gdzie stała synagoga , spalona przez Niemców już we wrześniu 1939. Jerzy Kluger nie był w Polsce od 1939 roku. Powiedział o zaproszeniu papieżowi, po czym dostał od niego list. Jan Paweł II napisał: "Jeśli udasz się do Wadowic, powiedz tym, którzy się tam gromadzą, że wspólnie z nimi wspominam ich pomordowanych rodaków i współwyznawców".

We wrześniu 1997 papież udzielił w Castelgandolfo ślubu wnuczce swego przyjaciela Jerzego, Stefanii, którą zna od dziecka. W październiku 2003 Jerzy Kluger, po otrzymaniu prośby PRChiŻ o przyjęcie tytułu CZŁOWIEK POJEDNANIA z radością napisał do współprzewodniczącego PRChiŻ Stanisława Krajewskiego: niezwłocznie poinformuję o tym Jego Świątobliwość.

Jerzy Kluger przyjechał wtedy do Wadowic. Opowiada o tym książka "List do przyjaciela Żyda", której autorem jest Gianfranco Sviderkoschi, wydanie polskie Wydawnictwo m. Kraków 1998.

Druga pozycja na światowym i polskim rynku wydawniczym to "Papież nieznany" (drogi życia Jana Pawła II i Jerzego Klugera ) , autor Darcy o'Brien, wyd.polskie Wydawnictwwo Jacek Santorski i Co. Warszawa 1998

Dotychczasowi laureaci to:

  • 1992 prof. Stephan Schreiner (Niemcy) i rabin Byron Sherwin (USA),
  • 1993 Sir Sigmund Sternberg (Anglia),
  • 1994 ks. prof. John Pawlikowski (USA),
  • 1995 s. Dominika Zaleska, Zgromadzenie Notre Dame de Sion, (Szwajcaria),
  • 1996 rabin James Rudin (USA),
  • 1997 siostra Marie-Therese Huguet (Francja),
  • 1998 rabin Michael Schudrich (USA i Polska),
  • 1999 Tova Ben Tzwi (Izrael),
  • 2000 ks. Manfred Deselaers (Niemcy i Polska),
  • 2001 Halina Birenbaum (Izrael)
  • 2002 Jan Nowak -Jeziorański (USA, Polska)

Marta Titaniec Sekretarz PRCHiŻ