Abraham i Franciszek

Rabin Abraham Skorka i Franciszek

Otwarcie wystawy "Abraham i Franciszek" w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach.

15 stycznia w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. JanaKarskiego w Kielcach odbyła się uroczystość otwarcia Pokoju Błogosławieństw i wystawy "Abraham i Franciszek" oraz odsłonięcie popiersia Jana Karskiego.

W uroczystości wzięli udział znakomici goście m.in.: rabin Abraham Skórka, przyjaciel papieża Franciszka, rektor Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, biskup kielecki Jan Piotrowski oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

To niezwykłe wydarzenie rozpoczęło się od odsłonięcia popiersia Jana Karskiego, którego dokonali wspólnie Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia i prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Popiersie wykonane z brązu wykonał profesor Karol Badyna i podarował Stowarzyszeniu. Artysta, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie jest również twórcą słynnej już kieleckiej "ławeczki Karskiego".

W Pokoju Błogosławieństw można odczytać i medytować błogosławieństwa zaczerpnięte z Kazania na Górze, Księgi Psalmów (fragmenty porannej modlitwy Żydów) oraz wygłoszone przez papieża Franciszka, rabina Rami Shapiro, a także ułożone na specjalną prośbę Bogdana Białka przez rabina Abrahama Skórkę i bpa Jana Piotrowskiego.

W oknie Pokoju Błogosławieństw zamontowany został niezwykły witrażprzedstawiający "drzewo życia", a obok przygotowana została imitacja ŚcianyPłaczu, gdzie każdy może zostawić zapisane przez siebie błogosławieństwo. Kartki te będą wysyłane do Jerozolimy i trafią do w szczeliny prawdziwejŚciany Płaczu.

"Idea powstania tego miejsca zrodziła się w momencie, gdy otworzyliśmy stałą wystawę dedykowaną pogromowi kieleckiemu. Zdecydowana większość ludzi, która przychodzi ją obejrzeć jest w głębokiej zadumie, są wstrząśnięci. Odwiedzającym potrzebne jest odpowiednie przeżycie momentu pomiędzy odwiedzeniem poruszającej ekspozycji, a wyjściem w zgiełk ulicy. To miejsce, w którym jest czas na refleksję, modlitwę czy medytację" – wyjaśnił podczas uroczystości Bogdan Białek.

Kolejnym punktem uroczystości była inauguracja wystawy "Abraham i Franciszek. Z dziejów pewnej przyjaźni", na którą składają się wypowiedzi rabina Abrahama Skórki i papieża Franciszka dotyczące relacji pomiędzy judaizmem i chrześcijaństwem. Wypowiedzi te ilustrowane są fotografiami ukazującymi spotkania obu przyjaciół: papieża i rabina.

"Jestem pod ogromnym wrażeniem tego wszystkiego, co dziś odbywa się w Kielcach. Jest to bardzo znaczące i ważne dla mnie, ale przede wszystkim także dla Kielc, które mają ogromne znaczenie dla polsko-żydowskiej historii. Niech Bóg błogosławi organizatorom za pracę, jaka w Kielcach została wykonana" - powiedział rabin Abraham Skórka.

Bp Jan Piotrowski zaprosił zebranych do udziału w obchodach Dnia Judaizmu, wskazywał również, że w kontekście odczytanych dziś błogosławieństw można powiedzieć z absolutną teologiczną pewnością, że one nas humanizują. - "Wszelkie przekleństwo i złorzeczenie, gdziekolwiek się pojawi i narodzi w jakiejkolwiek sytuacji społecznej i obyczajowej rani człowieka i dzieli" - podkreślił biskup kielecki.

Uroczystość zakończył mini recital Konstantego Wileńskiego.

Listy z ... (spotkaniawdialogu.pl/listy)