Zapowiedzi - Kronika Wydarzeń Bieżących

Niedziela Słowa Bożego

24 stycznia 2021 r.

U katolików: Niedziela Słowa Bożego

„Ta Niedziela Słowa Bożego staje się odpowiednim momentem tego okresu roku, w którym jesteśmy wezwani do wzmocnienia więzi z wyznawcami judaizmu oraz do modlitwy o jedność chrześcijan. Nie jest to przypadek: celebrowanie Niedzieli Słowa Bożego wyraża charakter ekumeniczny, ponieważ Pismo Święte wskazuje tym, którzy się w nie wsłuchują, drogę do przebycia, aby dojść do trwalej i autentycznej jedności” – czytamy w papieskim dokumencie.

Papierosiarze z Placu Trzech Krzyży - upamiętnienie

24 stycznia 2021 r.

Papierosiarze z Placu Trzech Krzyży - upamiętnienie

Ich odwaga i determinacja dawały im zarobek i alibi. Niemcy nie przypuszczali, że „papierosiarze” są Żydami. Dzieci nocowały w krzakach, ruinach, pustych piwnicach i klatkach schodowych. Czasami pomagały im polskie kobiety, dożywiały je, niekiedy dawały schronienie.

Polacy i Żydzi: historia (nie)porozumienia - fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

24 stycznia 2021 r.

Polacy i Żydzi: historia (nie)porozumienia

Jesteśmy dumni z polsko-żydowskiej historii i z tysiącletniej, nieprzerwanej obecności Żydów w Polsce. To historia budowania tożsamości, tworzenia wspólnoty i wzajemnych oddziaływań. Jednocześnie jesteśmy świadomi istnienia stereotypów, legend i przekonań, które nie raz prowadziły do konfliktów i przemocy.

Program "Dziedzictwo" - plakat

24 stycznia 2021 r.

Legacy - dziedzictwo

Dyskusję z autorami książki towarzyszącej galerii "Dziedzictwo". Dyskusję z prof. Haliną Goldberg, prof. Katrin Steffen i prof. Antonym Polonskim poprowadzi prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett. Muzeum POLIN

Dzień Islamu w Kościele katolickim

26 stycznia 2021 r.

XXI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

26 stycznia 2021 roku przypada XXI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Obchodzony tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, nawiązuje do tematu przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.

Tramwaj Pamięci

27 stycznia 2021 r.

Warszawskie obchody 16. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędą się 27 stycznia w formule online. Rozpoczną się o godzinie 13 transmisją modlitwy El Male Rachamim sprzed Pomnika Bohaterów Getta w Warszawie. Następnie głos zabiorą: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Gołda Tencer – dyrektorka Teatru Żydowskiego oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

Piętno Zagłady – spotkanie wokół książki

27 stycznia 2021 r.

Piętno Zagłady – spotkanie wokół książki

Publikacja składa się z esejów Joanny Michlic po raz pierwszy publikowanych w języku polskim. Teksty dotyczą doświadczenia Holokaustu żydowskich dzieci i nastolatków z Polski i przybliżają polskiemu czytelnikowi nowe metody naukowe analizy i interpretacji świadectw młodych ocaleńców. Ukazują ważność tych świadectw nie tylko w rekonstrukcji historycznej wojennych i powojennych losów oraz tożsamości dzieci i ich pamięci o Zagładzie, ale także w badaniach nad relacjami polsko-żydowskimi po 1939 roku, przemocą antysemicką i skomplikowaną historią Polaków ratujących Żydów. Żydowski Instytut Historyczny, 27 stycznia 2021.

THE ILLEGALS, 1947 rok, reż. Meyer Levin + Q&A  -  plakat

27 stycznia 2021 r.

Pokaz online THE ILLEGALS, 1947 rok, reż. Meyer Levin + Q&A

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszamy na pokaz online odrestaurowanej wersji “THE ILLEGALS”, reż. Meyer Levin, USA / Palestyna 1947, 77 min., a następnie na rozmowę z historykiem kina prof. Frankiem Sternem oraz synem reżysera, poetą i tłumaczem, Gabrielem Levinem.