Laboratorium Więzi, PROJEKT „KORZENIE”, teksty podstawowe

Jerozolia- Ogorójec

Źródło: "Więź"

Bóg chce być zwyciężony Kalina Wojciechowska PROJEKT „KORZENIE” 4 lata temu. Tekst wygłoszony podczas sympozjum „Wspólna Radość Tory”, organizowanego przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów, Laboratorium Więzi oraz Centrum Myśli Jana Pawła II na Papieskim Wydziale Teologicznym „Bobolanum” w Warszawie w 2008 roku. Teksty wystąpień zostały zebrane i wydane w książce „Wspólna Radość Tory”.

Patrząc na Jerozolimę Cezary Gawryś PROJEKT „KORZENIE” 4 lata temu. "Jeśli istotnie w dialogu polsko-żydowskim najbardziej liczą się dziś spotkania człowieka z człowiekiem, to nasza podróż-pielgrzymka do Ziemi Świętej-Izraela z pewnością także i pod tym względem miała sens." 25 stycznia 2019.

Duch wieje z Baltimore i Lublina Zbigniew Nosowski PROJEKT „KORZENIE”, RELIGIE 4 lata temu. Tekst ukazał się w miesięczniku „Więź” nr 10/2000.

Bóg i proza życia Hanna Gronkiewicz-Waltz PROJEKT „KORZENIE”, WIARA 4 lata temu. Tekst wygłoszony podczas sympozjum „Wspólna Radość Tory”, organizowanego przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów, Laboratorium Więzi oraz Centrum Myśli Jana Pawła II na Papieskim Wydziale Teologicznym „Bobolanum” w Warszawie w 2008 roku. Teksty wystąpień zostały zebrane i wydane w książce „Wspólna Radość Tory”.

Miłość w obliczu Auschwitz Ks. Manfred Deselaers *PROJEKT „KORZENIE”, WIARA*4 lata temu. Tekst wygłoszony podczas sympozjum „Wspólna Radość Tory”, organizowanego przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów, Laboratorium Więzi oraz Centrum Myśli Jana Pawła II na Papieskim Wydziale Teologicznym „Bobolanum” w Warszawie w 2008 roku. Teksty wystąpień zostały zebrane i wydane w książce „Wspólna Radość Tory”

Ten papież otworzył mi oczy Michael Schudrich PROJEKT „KORZENIE”, RELIGIE 4 lata temu. Tekst wygłoszony podczas sympozjum „Wspólna Radość Tory”, organizowanego przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów, Laboratorium Więzi oraz Centrum Myśli Jana Pawła II na Papieskim Wydziale Teologicznym „Bobolanum” w Warszawie w 2008 roku. Teksty wystąpień zostały zebrane i wydane w książce „Wspólna Radość Tory”.

Co dalej z dialogiem chrześcijańsko-żydowskim w Polsce? Więź.pl KWARTALNIK „WIĘŹ”, PROJEKT „KORZENIE”, RELIGIE 4 lata temu. Tekst ukazał się w miesięczniku „Więź” nr 8/2001.

Judaizm o zbawieniu wyznawców innych religii Stanisław Krajewski PROJEKT „KORZENIE”, RELIGIE 4 lata temu. Tekst ukazał się w miesięczniku „Więź” nr 5/2001.

W perspektywie sumienia Zbigniew Nosowski KWARTALNIK „WIĘŹ”, PROJEKT „KORZENIE” 4 lata temu "Jako chrześcijanin wierzę, że 10 lipca 1941 roku Jezus był pośród tych, którzy płonęli w stodole w Jedwabnem. Nie był z tymi, którzy dokonywali tego okrucieństwa, nawet jeśli zdecydowana większość z nich nosiła imię chrześcijan." Tekst ukazał się w miesięczniku „Więź” nr 6/2001.

Do czego dążyć i czego unikać w dialogu żydowsko-chrześcijańskim David Novak KWARTALNIK „WIĘŹ”, PROJEKT „KORZENIE” 4 lata temu. Tekst ukazał się w miesięczniku „Więź” nr 5/2001.

Dlaczego Żydzi są mi potrzebni Zbigniew Nosowski PROJEKT „KORZENIE” 4 lata temu. Tekst wygłoszony podczas sympozjum „Wspólna Radość Tory”, organizowanego przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów, Laboratorium Więzi oraz Centrum Myśli Jana Pawła II na Papieskim Wydziale Teologicznym „Bobolanum” w Warszawie w 2008 roku. Teksty wystąpień zostały zebrane i wydane w książce „Wspólna Radość Tory”.

Nasi starsi bracia. Na marginesie pewnej rozmowy Grzegorz Ignatowski PROJEKT „KORZENIE”, RELIGIE 4 lata temu. Tekst ukazał się w miesięczniku „Więź” nr 1/2002.

Od wzajemnej pogardy do dialogu. Rozwój żydowskiej teologii chrześcijaństwa Irving Greenberg PROJEKT „KORZENIE”, RELIGIE 4 lata temu. Tekst wykładu wygłoszonego podczas sympozjum „Wspólna Radość Tory” zorganizowanego przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów 11 października 2007 r. w auli PWT „Bobolanum” w Warszawie.

Kościół przeciw antysemityzmowi u schyłku XIX wieku Michał Horoszewicz KOŚCIÓŁ, PROJEKT „KORZENIE” 4 lata temu. "Nie da się zaprzeczyć, że przez długie wieki chrześcijaństwo nauczało pogardy do Żydów, a przemoc wobec nich okazywał nie tak rzadko sam Kościół katolicki. Wszakże należy pamiętać, że poczynając od Grzegorza Wielkiego, papiestwo – pozostając wrogie judaizmowi – potrafiło na ogół chronić Żydów, nawet w sposób stanowczy. Mogą o tym zaświadczyć choćby kodyfikacje Grzegorza Wielkiego, dwadzieścia dwie bulle „Sicut Iudaeis” z XII-XV w., odnoszący się do Polski raport Ganganellego (późniejszego Klemensa XIV) z 1759 r. czy wreszcie audiencja udzielona przez Benedykta XV w 1917 r. Nahumowi Sokołowowi ze Światowej Organizacji Syjonistycznej." Tekst ukazał się w miesięczniku „Więź” nr 11/2005.

Chrześcijaństwo w pluralistycznej Europie Abp Michael L. Fitzgerald EUROPA, PROJEKT „KORZENIE” 4 lata temu. Tekst ukazał się w miesięczniku „Więź” nr 11/2005.

Żydzi w Europie: współgospodarze czy goście? Jack Bemporad KWARTALNIK „WIĘŹ”, PROJEKT „KORZENIE”, RELIGIE 4 lata temu. Tekst został wygłoszony podczas VI Zjazdu gnieźnieńskiego. Ukazał się w miesięczniku „Więź” nr 11/2005.

[Czego nauczyłem się od chrześcijan]/prchizIGreenbergpopup) Irving Greenberg PROJEKT „KORZENIE”, RELIGIE 4 lata temu. Tekst ukazał się w miesięczniku „Więź” nr 11-12/2007.

Żydzi i chrześcijanie na wspólnej drodze Stanisław Krajewski PROJEKT „KORZENIE”, RELIGIE4 lata temu. Tekst ukazał się w miesięczniku „Więź” nr 4/2007. To zapis wystąpienia z okazji IX Dnia Judaizmu, obchodzonego pod hasłem „Na drodze ku Temu, który nadchodzi”, 17 stycznia 2006 r., w bazylice katedralnej w Kielcach.

Nowa wyobraźnia dialogu Ks. Andrzej Draguła, Zbigniew Nosowski PROJEKT „KORZENIE” 4 lata temu. Tekst ukazał się w miesięczniku „Więź” nr 1/2008.

Odkrywanie Izraela. Chrześcijańska teologia współczesnego judaizmu Grzegorz Ignatowski PROJEKT „KORZENIE”, RELIGIE 4 lata temu. Tekst odczytu wygłoszonego podczas sympozjum „Wspólna Radość Tory” zorganizowanego przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów 11 października 2007 r. w auli PWT „Bobolanum” w Warszawie. Ukazał się w miesięczniku „Więź” nr 1/2008.

Tajemnica dialogu. O książce „Tajemnica Izraela a tajemnica Kościoła” Stanisława Krajewskiego Krzysztof Dorosz PROJEKT „KORZENIE”, RELIGIE 4 lata temu. Tekst ukazał się w miesięczniku „Więź” nr 10/2008.

Jak się modlimy za Żydów Abp Henryk Muszyński KWARTALNIK „WIĘŹ”, PROJEKT „KORZENIE”, WIARA 4 lata temu. Tekst wystąpienia wygłoszonego 23 października 2008 r. w Warszawie, podczas sympozjum o modlitwie w ramach Wspólnej Radości Tory. Ukazał się w miesięczniku „Więź” nr 3/2009.

Ku niebu i ku ziemi Miriam Gonczarska PROJEKT „KORZENIE”, RELIGIE 4 lata temu. Tekst został wygłoszony 13 stycznia 2009 r., w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego Bobolanum w Warszawie, podczas sesji „Modlitwa jako droga”, zorganizowanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów, PWT Bobolanum i Laboratorium WIĘZI, w ramach ogólnopolskich obchodów XII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

Żydzi: niemal nieobecni, a nieobojętni Piotr Paziński PROJEKT „KORZENIE”, RELIGIE 4 lata temu. Tekst ukazał się w miesięczniku „Więź” nr 4/2007.

Krótka historia pewnego pierścionka Ireneusz Cieślik POLSKA, PROJEKT „KORZENIE”, RELIGIE 4 lata temu. Tekst ukazał się w miesięczniku „Więź” nr 2-3/2010.

Zabiegi pseudoterapeutyczne Sebastian Duda KULTURA, PROJEKT „KORZENIE” 4 lata temu. Tekst ukazał się w „Więzi” nr 7/2011 i został zaktualizowany 30 października 2018 r.

Bez okoliczności łagodzących. Dlaczego należy czytać Grossa i się z nim nie zgadzać Zbigniew Nosowski LABORATORIUM WIĘZI, PROJEKT „KORZENIE”, RELIGIE 4 lata temu. Rozszerzona wersja wystąpienia podczas panelu dyskusyjnego nad książką „Strach” Jana Tomasza Grossa w Warszawie 22 stycznia 2008 r. Tekst publikowany w: „Wokół Strachu. Dyskusja o książce Jana T. Grossa”, Kraków 2008.

Wdzięczność. O żydowskiej modlitwie Konstanty Gebert KWARTALNIK „WIĘŹ”, PROJEKT „KORZENIE”, RELIGIE 4 lata temu. Tekst ukazał się w miesięczniku „Więź” nr 3/2009 pt. „Wdzięczność”. To zapis wystąpienia wygłoszonego 13 stycznia 2009 r., w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego Bobolanum w Warszawie, podczas sesji „Modlitwa jako droga”, zorganizowanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów, PWT Bobolanum i Laboratorium WIĘZI, w ramach ogólnopolskich obchodów XII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

Halina Birenbaum: Dla mnie nie ma tematów tabu Agnieszka Magdziak-Miszewska EUROPA, POLSKA, PROJEKT „KORZENIE” 5 lat temu. Wywiad ukazał się w miesięczniku „Więź” nr 4/2001.

Rodzinna więź. Kościół katolicki o Żydach i judaizmie Ks. Grzegorz Michalczyk PROJEKT „KORZENIE”, TEKSTY PODSTAWOWE 5 lat temu. "Watykańska Komisja ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem podsumowuje: „Z teologicznego punktu widzenia nie ma żadnych wątpliwości, że Żydzi są uczestnikami Bożego zbawienia, ale jak to może być możliwe bez wyraźnego wyznawania Chrystusa – jest i pozostanie niezgłębioną tajemnicą Bożą”. "Więź" 01 sierpnia 2017.

Od wrogości do pojednania. Dialog międzyreligijny z perspektywy judaizmu Stanisław Krajewski PROJEKT „KORZENIE”, TEKSTY PODSTAWOWE 5 lat temu. "Odniesienie do Jakuba i Ezawa nie jest przypadkowe: Jakub, który otrzymał imię Izrael, jest przodkiem Żydów, a Ezaw jest w literaturze rabinicznej symbolem chrześcijaństwa. W Biblii bracia przeszli drogę od wrogości do pojednania. Na to właśnie liczą wszyscy ci Żydzi, którzy angażują się w autentyczny dialog."

Krótka historia Żydów w Polsce Stefan Bratkowski PROJEKT „KORZENIE”, TEKSTY PODSTAWOWE 5 lat temu. "Między potomkami narodów, które tyle wieków żyły obok siebie na jednej ziemi, powinno być możliwe nie tylko pojednanie, ale i przyjaźń.
Pisząc swoją książkę „Najkrótsza historia Polski”, starałem się objąć nią także historię narodu, który znalazł swoje schronienie dziejowe na ziemiach polskich. Myślę, że warto dzisiaj pokusić się o krótką historię Żydów w Polsce – by choć trochę oczyścić stosunki polsko-żydowskie z obciążeń zarówno mitami, jak i realnymi urazami, które szkodzą obu stronom."

Jan Paweł II a starsi bracia w wierze Zbigniew Nosowski PROJEKT „KORZENIE”, TEKSTY PODSTAWOWE 5 lat temu. "Zarówno chrześcijanie, jak i Żydzi zgadzają się, że przez dwa tysiące lat chrześcijaństwa nie było papieża tak bardzo zainteresowanego nawiązywaniem i podtrzymywaniem głębokich więzi z judaizmem jak Jan Paweł II." "Więź" 01 sierpnia 2017.

Z tych korzeni wyrasta Kościół Bp Rafał Markowski PROJEKT „KORZENIE”, TEKSTY PODSTAWOWE 5 lat temu. "Po zapoznaniu się z projektem edukacyjnym „Korzenie” chciałbym gorąco wszystkim polecić działania prowadzone w jego ramach."

Otwarcie na inne religie wzmacnia własną wiarę Michael Schudrich PROJEKT „KORZENIE”, TEKSTY PODSTAWOWE 5 lat temu. "Jako rabin wielu rzeczy nauczyłem się od papieża Jana Pawła II. Jedną z najważniejszych jest otwartość na inne religie.
Chodzi mi tu o głębokie przekonanie, że jeśli człowiek wie, kim jest i w co wierzy – wówczas otwarcie się na inne religie wzmacnia jego własną wiarę; nie zagraża jej ani nie umniejsza."

„Korzenie” to, w moim przekonaniu, kontynuacja drogi dialogu wyznaczonej przez Jana Pawła II. Niech Bóg wzmacnia i błogosławi tych, którzy tą drogą pójdą.

„Korzenie”: dialog z judaizmem jako element formacji młodych katolików w Polsce Więź.pl PROJEKT „KORZENIE” 5 lat temu

Co ma struś do antysemityzmu Ireneusz Cieślik POLSKA, PROJEKT „KORZENIE”, RELIGIE 7 lat temu. "Podczas dewastacji cmentarza żydowskiego w Olkuszu na jednej z macew wypisano skrót JP2GMD, który oznacza: „Jan Paweł II gwałcił małe dzieci”. Olkuskie władze i autorytety schowały w tej sprawie głowę w piasek." Tekst został wygłoszony w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie.

Zbyt proste wyjaśnienie. O „Strachu” Jana Tomasza Grossa Paweł Machcewicz POLSKA, PROJEKT „KORZENIE” 15 lat temu. Tekst ukazał się w miesięczniku „Więź” nr 2-3/2008.