Spotkanie poświęcone długo oczekiwanej i szeroko już dyskutowanej książce Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski.

Muzeu POLIN - logo

Źródło: POLIN

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Czytelnia POLIN", tym razem poświęcone długo oczekiwanej i szeroko już dyskutowanej książce "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski".

Wysłuchaj relacji audio z dyskusji nad książką "Dalej jest noc" (22.04.2018):

Książka "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" pod redakcją prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego to dwutomowe wydawnictwo będące podsumowaniem kilkuletniego projektu badawczego realizowanego przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów pt. Strategie przetrwania Żydów podczas okupacji w Generalnym Gubernatorstwie, 1942-1945. Studium wybranych powiatów.Autorami rozdziałów są Barbara Engelking, Tomasz Frydel, Jan Grabowski, Dariusz Libionka, Dagmara Swałtek-Niewińska, Karolina Panz, Alina Skibińska, Jean Charles Szurek i Anna Zapalec.

Jedną z najważniejszych konkluzji wynikających z kilku lat badań "żydowskich strategii przerwania" jest bogactwo obserwacji dotyczących stopnia przedsiębiorczości, własnej inicjatywy Żydów w obliczu Zagłady. Uderzają determinacja, mobilność, odwaga, z jaką ofiary podjęły walkę o życie własne oraz najbliższych. Z chwilą rozpoczęcia akcji likwidacyjnych, kiedy mało kto mógł żywić nadal jakiekolwiek złudzenia co do ostatecznych celów polityki niemieckiej, Żydzi zintensyfikowali desperacką walkę o przetrwanie. Z jednej strony w domach oraz pod domami budowano schowki i bunkry, a w podwójnych ścianach i na strychach urządzano przemyślne kryjówki. Z drugiej – nawiązywano kontakty ze stroną aryjską, których celem było znalezienie pomocy i kryjówki. Tam, gdzie było to możliwe, powstawały siatki przerzutu za granicę, zwłaszcza na Słowację i Węgry.

We wszystkich zbadanych powiatach najwięcej Żydów szukało pomocy nie w miasteczkach, ale w pobliskich wsiach – w domach swoich sąsiadów. Możliwość przetrwania w ogromnym stopniu zależała od chęci pomocy tychże sąsiadów - chrześcijan, od tego, czy byli w stanie przełamać strach wobec zagrożenia, jakie stanowili dla wspólnoty wiejskiej ukrywający się Żydzi. Nie sprzyjały temu obowiązujące normy grupowe, obecny wszędzie antysemityzm ani mechanizmy konformizmu społecznego. Tym bardziej podziwiać należy tych, którzy potrafili przeciwstawić się nie tylko niemieckim przepisom prawnym, lecz także pisanym i niepisanym regułom życia grupowego.

W dyskusji udział wezmą redaktorzy książki – prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski – oraz autorka jednego z rozdziałów Karolina Panz. Jako komentator wystąpi dr hab. Marcin Zaremba. Spotkanie poprowadzi dziennikarz radia TOK FM Jakub Janiszewski.

Książka została wydana przez Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Jej pierwszy tom zawiera 868 stron, drugi – 832 stron.

Przed i w trakcie spotkania będzie możliwość nabycia po raz pierwszy egzemplarzy książki w specjalnej, promocyjnej cenie 100 zł (cena regularna to 140 zł)