Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

74. rocznica wyzwolenia Auschwitz - zapowiedź

"27 stycznia 2019 r. na terenie Miejsca Pamięci odbędą się obchody upamiętniające 74. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Wizualnym symbolem rocznicy będzie praca byłego więźnia obozu Auschwitz Jerzego Adama Brandhubera „Przybycie transportu na rampę”.

W 2019 r. obchodzić będziemy 75. rocznicę uruchomienia wewnątrz obozu Auschwitz II-Birkenau bocznicy kolejowej wraz z rampą wyładowczą, która docierała niemal do komór gazowych i krematoriów II i III. Od połowy maja 1944 r. przyjeżdżały tam transporty Żydów kierowanych przez Niemców na natychmiastową Zagładę, m.in. z Węgier, getta Litzmannstadt, getta Theresienstadt, czy Słowacji. Tu także zatrzymywały się transporty Polaków z powstańczej Warszawy, wysłane do Auschwitz poprzez obóz przejściowy w Pruszkowie.

Honorowy patronat nad obchodami rocznicowymi objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. „Uroczystości organizowane przez zespół Muzeum z wielkim oddaniem sprawie pamięci o ofiarach Auschwitz, niosą prawdę o niemieckich zbrodniach, która jest ostrzeżeniem dla współczesnych i przyszłych pokoleń” – napisał minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta w piśmie o informującym przyznaniu patronatu.

Do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu."

Więcej:

ŻIH, Muzeum POLIN oraz Muzeum na Majdanku, a także International Holocaust Remembrance Alliance /IHRA/ i Yad Vashem

"Lista Schindlera" na Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu

Opowiadanie tej historii jest moim obowiązkiem - Jowita Budnik, odtwórczyni roli Racheli Auerbach w filmie Roberty Grossman "Kto napisze naszą historię", opowiada o Archiwum Ringelbluma, pracy przy filmie oraz Programie Oneg Szabat. /ŻIH/

Wskazówki dla nauczycieli:

"Państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana; taką obietnicę prawdy o tamtych czasach chcę tutaj złożyć" - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości.

Niestety:

Blisko 50 narodowców protestowało przed pod bramą muzeum Auschwitz, gdzie odbywają się obchody 74. rocznicy wyzwolenia obozu. - Czas walczyć z żydostwem - grzmieli nacjonaliści.

Narodowcy przyjechali do Auschwitz w Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu /Otwarta Rzeczposopolita/.

Antysemickie wystąpienie Piotra Rybaka - opis incydentu:

Związek Powstańcow Warszawskich i Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Waszawskiego - Oswiadczenie

A w Dębicy - Dni Pamięci o dębickich Żydach. Niestety, władze samorządowe zrobiły z tych uroczystości dni Sprawiedliwych, nie było, jak w latach poprzednich, zapalenia zniczy w miejscu, w którym kiedyś był cmentarz żydowski...

Obchody w Nowym Żmigrodzie: