Zmarł rabin Yechiel Eckstein, założyciel i przewodniczący Międzynarodowego Bractwa Żydów i Chrześcijan

Zmarł rabin Yechiel Eckstein, założyciel i przewodniczący Międzynarodowego Bractwa Żydów i Chrześcij
Rabin Yechiel Eckstein

Według izraelskich środków przekazu przyczyną śmierci 67-letniego rabina był zawał serca. Jako autor licznych publikacji i członek wielu organizacji Eckstein był zaangażowany m.in. w dialog żydowsko-chrześcijański i prowadził kampanię na rzecz chrześcijańskiego wsparcia dla Izraela.

Za pośrednictwem założonego przez siebie w 1983 Bractwa z siedzibą w Jerozolimie i Chicago, rocznie zbierał, głównie wśród ewangelicznych ofiarodawców chrześcijańskich, ponad sto milionów euro na projekty społeczne w Izraelu, w tym na pomoc dla żydowskich imigrantów.

Eckstein został pochowany 7 bm. w Jerozolimie. Jak zgodnie donoszą izraelskie media rabin “wykuł niezłomną więź przyjaźni chrześcijańsko-żydowskiej”. Premier Izraela Benjamin Netanyahu podziękował zmarłemu za jego “niestrudzone wysiłki na rzecz wzmocnienia więzi między wspólnotami chrześcijańskimi a Państwem Izrael”, a prezydent Reuven Rivlin nazwał go “wielkim człowiekiem, wielkim Żydem i wielkim syjonistą”.

Urodzony w 1951 r. w Nowym Jorku Yechiel Eckstein ukończył studia rabinackie na Yeshiva University na Manhattanie. Pracował na Uniwersytecie Columbia, w Seminarium Teologicznym w Chicago i w Seminarium Północnych Baptystów, a także w zarządzie istniejącego od 1914 Amerykańsko-Żydowskiego Połączonego Komitetu Rozdzielczego (American Jewish Joint Distribution Committee, tzw. Joint), pomagającego środowiskom żydowskim w różnych krajach, m.in. w Polsce.

Wielokrotnie trafiał na listę 50 najbardziej wpływowych rabinów w USA i 50 najbardziej wpływowych Żydów na świecie.

/KAI/