Paulina (jest sama)

Paulina (jest sama)
Paulina (jest sama)

"Paulina (jest sama)" to poszukiwanie tożsamości, przekład, pamięć i przestrzeń, przywoływanie przeszłości, by odtworzyć historię kobiety ocalałej z Holokaustu w okupowanej Polsce. Seminarium sztuki - Warszawa, ŻIH, 15:00-16:30

Dziesięć wyblakłych stron relacji złożonej w Krakowie w 1945 roku zdaje się być jedynym dowodem istnienia Pauliny Hirsch, jedynym, co po sobie zostawiła. Polska Żydówka, która przeżyła, podróżując po okupowanej Polsce, zmieniając miejsca, imiona, dokumenty, spotykając ludzi. Osoba spisująca jej relację zaraz po wojnie notuje na górze strony: „na początku wojny z mężem i córką. Teraz jest sama”.

Co może się wydarzyć, gdy zagłębimy się w tę jedną historię wydobytą spośród tysięcy relacji spoczywających w Archiwum ŻIH? A jeśli dziś podążymy jej śladem, do miejsc, w których się wydarzyła?

Nowojorska artystka i narratorka, Michelle Levy trafiła na zeznanie Pauliny Hirsch, szukając w Polsce swoich rodzinnych korzeni. Warszawska artystka i narratorka, Patrycja Dołowy przetłumaczyła dla niej tekst w kawiarni, w której spotkały się nad kubkiem zimowej herbaty. W tej pierwszej chwili jeszcze nie zdawały sobie sprawy, że oto losy trzech kobiet właśnie się połączyły. Levy wróciła do Polski, by razem z Dołowy zbadać archiwa, odwiedzić miejsca, spotkać ludzi stąd, odnaleźć wskazówki, złożyć ze sobą te wszystkie pozostawione przez Paulinę ślady. Ich poszukiwania zakończą się podróżą – fizycznym odtworzeniem ścieżki Pauliny – jej drogi przez przedwojenną Polskę (dzisiejszą Polskę i Ukrainę).

Projekt Paulina (jest sama) jest realizowany dzięki współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, przy wsparciu Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie oraz dzięki grantom Asylum Arts Small Grants Program i Brooklyn Arts Council.

Wydarzenie odbędzie się 12 marca 2019 o godz. 15.00. Wydarzenie w jęz. angielskim.

/ŻIH/