Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego dla abp. Grzegorza Rysia

Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego dla abp. Grzegorza Rysia
Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego dla abp. Grzegorza Rysia

Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego trafi na ręce metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia – poinformowało w niedzielę KAI Towarzystwo Jana Karskiego.

Jak wynika z komunikatu Towarzystwa o decyzji medalowej, metropolita łódzki został uhonorowany za duchowe formowanie “przyszłego bohatera ludzkości ku postawie, że ratunek Żydów i Holokaustu jest nakazem każdego katolika”.

“Hierarcha Polskiego Kościoła dowodzi słowem i czynem, iż dla braterstwa Żydów i Chrześcijan nie ma alternatywy, zaś – jak nauczał święty Jan Paweł II, antysemityzm jest i na zawsze pozostanie grzechem wymagającym bezwzględnego potępienia” – czytamy w przesłanym KAI oświadczeniu.

Arcybiskup doceniony został także za wszelkie gesty pamięci wobec Jana Karskiego, którego postawa życiowa powinna dla każdego Polaka i Katolika być drogowskazem i “mapą drogową”.

Termin wręczenia Medalu nie został jeszcze ustalony. Towarzystwo wskazuje jednak, że o ile nie będzie to kolidowało z obowiązkami duszpasterskimi Laureata, dekoracja mogłoby nastąpić w Łodzi z udziałem rodziny Jana Karskiego i w Dniu Yom Ha’Shoah, Pamięci Holocaustu, jaki naród żydowski w swym kraju i całej diasporze obchodzi w tym roku w dniach 1 i 2 maja. /eKAI/