"Freud: logika doświadczenia. Spekulacje marańskie"

Sigmund Freud i  Adam Lipszyc
Próba wydobycia z pism Sigmunda Freuda filozoficznej koncepcji człowieczeństwa

"Freud: logika doświadczenia. Spekulacje marańskie" to próba wydobycia z pism Sigmunda Freuda filozoficznej koncepcji człowieczeństwa. W siedmiu kolejnych studiach autor szczegółowo analizuje wybrane prace założyciela psychoanalizy, nierzadko koncentrując się na płodnych sprzecznościach, w które teksty te obfitują. W swoich analizach przywołuje na pomoc późniejszych teoretyków psychoanalizy, a także myślicieli nawiązujących do żydowskiej tradycji mesjańskiej, takich jak Gershom Scholem, Walter Benjamin i Jacques Derrida.

ADAM LIPSZYC (ur. 1975) – eseista i tłumacz, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, uczy w Szkole Nauk Społecznych, w Collegium Civitas oraz na Uniwersytecie Muri im. Franza Kafki. Autor książek "Międzyludzie. Koncepcja podmiotowości w pismach Harolda Blooma" (Kraków, 2005), "Ślad judaizmu w filozofii XX wieku" (Warszawa, 2009), "Rewizja procesu Józefiny K. i inne lektury od zera" (Warszawa, 2011) i "Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina" (Kraków, 2012), "Czas wiersza. Paul Celan i teologie literackie" (Kraków, 2015), "Czerwone listy. Eseje frankistowskie o literaturze polskiej" (Kraków, 2018), "Freud: logika doświadczenia. Spekulacje marańskie" (Warszawa, 2019). Tłumacz eseistyki Gershoma Scholema i Waltera Benjamina. Laureat nagrody Literatury na Świecie im. Andrzeja Siemka, nagrody Allianz Kulturstiftung i Nagrody Literackiej Gdynia.

EWA MODZELEWSKA-KOSSOWSKA - psychoanalityczka, członkini Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Prowadzi praktykę kliniczną w Warszawie.

KUBA MIKURDA (ur. 1981) - psycholog, reżyser, wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi. Pracował jako krytyk filmowy, dziennikarz i wydawca (m.in. Canal+, Ha!art, Krytyka Polityczna). Opublikował m.in. “Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič” (2015), zredagował m.in. “Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama” (2011) i “Boro, l’ile d’amour. The Films of Walerian Borowczyk” (2015, wspólnie z Kamilą Kuc i Michałem Oleszczykiem). W 2018 roku zrealizował swój debiut filmowy - pełnometrażowy dokument “Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka”, nagrodzony Nosem Chopina dla najlepszego dokumentu o muzyce i sztuce na 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

We współpracy z Uniwersytet Muri im. Franza Kafki

Partnerzy: Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN,

/Austriackie Forum Kultury/