Mural "Utkany wielokulturowością" odnowiony

Utkany wielokulturowością
Mural Utkany wielokulturowością, rok 2015, Białystok, Aleja Piłsudskiego 19/1

Mural powstał na ścianie budynku przy Alei Piłsudskiego 19/1 w  październiku 2015 roku w ramach antydyskryminacyjnego programu  „Różnorodność – podaj dalej!”. Program ten prowadziło Stowarzyszenie 9dwunastych.  Mural był efektem trzydniowych warsztatów odbywających się w ramach  projektu Klamry „Mow@ Miłości". Został stworzony pod okiem  streetartowego artysty Dariusza Paczkowskiego, prezesa „Klamry”.

Mural nawiązuje do wielokulturowej historii miasta. Miał być odpowiedzią  na hejt, jaki pojawia się w internecie i w przestrzeni publicznej.  Przypomina wielobarwną tkaninę, na której znajdują się słowa w różnych  językach i wizerunki przedmiotów związanych z różnymi kulturami.  Poprzednio mural „Utkany wielokulturowością” zniszczono w styczniu 2018  roku. Teraz – przed tygodniem. Dzięki współpracy Miasta i Fundacji  „Klamra” z autorem malowidła Dariuszem Paczkowskim mural został znów  odnowiony. I tak, jak poprzednio – przy odnowionym muralu spotkali się  białostoczanie oraz prezydent Tadeusz Truskolaski, aby zostawić na murze  ślady swoich dłoni.

– Nie radzę innym naśladownictwa, bo i tak będziemy się tutaj  spotykać tyle razy, ile będzie potrzeba, aby pokazywać, że Białystok  jest otwarty, szanuje swoje tradycje wielokulturowości, także  przedwojennej. Nie ma tu miejsca na przejawy ksenofobii, na homofobię i  wszystkie inne fobie. Nie może być na to przyzwolenia – powiedział  prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Zawiadomienie o zniszczeniu muralu straż miejska otrzymała 10  czerwca. Ze względu na możliwość popełnienia przestępstwa sprawa została  przekazana policji.