"Notatnik z getta łódzkiego" i "Oblicza getta"

Plakat zapraszający na swminarikum naukowe ZIH
Seminarium naukowe ZIH: Wokół judaików łódzkich: "Notatnik z getta łódzkiego" Józefa Zelkowicza i antologia "Oblicza getta"

Józef Zelkowicz jako jeden z członków zespołu gettowego Archiwum przygotowywał reportaże o życiu getta oraz prowadził regularne notatki w jidysz na wzór Kroniki getta łódzkiego. Zachowało się 710 stron rękopisu, w dużej mierze zniszczonego. Pierwsze zapisy pochodzą z kwietnia 1941 r., ostatnie z czerwca 1944 r. Integralną ich częścią jest obszerny fragment poświęcony deportacji dzieci i osób starszych we wrześniu 1942 r. noszący tytuł Tamte straszne dni. Jest to jeden z bardziej przejmujących tekstów poświęconych szperze, do tej pory nieznany polskiemu czytelnikowi.

Oblicza getta to pierwsza antologia obejmująca w tak szerokim zakresie twórczość powstałą w getcie łódzkim, choć wciąż jest to jedynie fragment zachowanego materiału. Dokonując wyboru starano się ukazać różnorodność form pisarskich, tematyki, języka oryginału (utwory tłumaczone były z czterech języków), jak również odmienność doświadczeń i środowisk, z których wywodzili się autorzy.

W spotkaniu wezmą udział tłumacze i redaktorzy omawianych książek:

  • dr Monika Polit (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego),
  • prof. Krystyna Radziszewska (Uniwersytet Łódzki — Wydział Filologiczny),
  • dr Ewa Wiatr (Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego),
  • dr Michał Trębacz (Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN).

Spotkanie odbędzie się 4 czerwca o godz. 11.00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu, wejście od ul. Tłomackie.

/ŻIH/