"Oddech dzieci spieszących do szkoły podtrzymuje świat" (Szabat 119 b)

Świadectwo szkolne ze szkoły żydowskiej

POLIN

"Oddech dzieci spieszących do szkoły podtrzymuje świat" (Szabat 119 b) to jedna z wielu sentencji z Talmudu, kładących nacisk na znaczenie nauki w życiu. Warszawska szkoła żydowska Lauder-Morasha, która w tym roku obchodzi 25-lecie działalności, wybrała ją za swoje motto.

Czym charakteryzuje się edukacja żydowska? Jakie są jej zasadnicze cele? Z czego wynika, że zdobywanie wiedzy i umiejętności, wszechstronne rozwijanie intelektu to bardzo istotna żydowska wartość? Co odróżnia szkołę żydowską i inne instytucje zajmujące się nauczaniem od instytucji nieżydowskich? Jakie główne modele tej edukacji obecnie występują na świecie?

Zapraszamy na spotkanie, na którym ważni przedstawiciele środowisk żydowskich, zajmujący się edukacją żydowską w Polsce, pomogą nam odpowiedzieć na te i inne pytania.

Gośćmi spotkania będą: Helise Lieberman – założycielka i pierwsza dyrektorka Zespołu Szkół Lauder-Morasha w Warszawie. Obecnie Executive Director of the Taube Center for the Renewal of Jewish Life Foundation in Poland. Dorota i Baruch Ciesielscy – dyrektorzy Lauder E-School w Polsce oraz dyrektorzy letnich obozów wypoczynkowo-edukacyjnych Fundacji Laudera. Karolina Szykier-Koszucka – obecna Dyrektorka ds. Edukacji Żydowskiej w Szkole Lauder-Morasha.

Dyskusję poprowadzi Piotr Kowalik z Muzeum POLIN.

16 września (poniedziałek), godz. 18.00 WSTĘP WOLNY