List z Warszawy

Musical - światowa prapremiera 24 XI 2019

Warszawska Opera Kameralna

Historię odczytujemy zwykle wielotorowo. Konteksty, fakty, ich analiza, obciążone są subiektywnym bagażem doświadczeń, przekonań, sympatii i antypatii. Kiedy do głosu dochodzą stereotypy i górę nad prawdą bierze ksenofobiczne zaślepienie, trudno o konsensus. Ale gdy wygrywa dialog, wygrywa prawda.

„List z Warszawy”, musical autorstwa znakomitego trębacza, jazzmana i kompozytora – Garego Guthmana oraz dramaturga Domana Nowakowskiego, porusza się po całej przestrzeni tego, co wspólne i różne dla nas: Polaków i Żydów.

Jak mówią jego twórcy – w każdej kłótni, w każdym sporze, istnieją co najmniej dwa, przeciwstawne punkty widzenia, a prawda często leży mniej więcej „w połowie” poglądów strony przeciwnej. Bywają zatem sytuacje, w których wszystkie racje są zasadniczo słuszne i to w tym samym czasie. Którą rację wybrać w takiej sytuacji? Która prawda bliższa jest prawdzie obiektywnej? I czy w ogóle taka prawda istnieje?

Musical „List z Warszawy”, to efekt ponadrocznej pracy amerykańskiego żyda i polskiego katolika. Poprzez słowa i muzykę odkrywają oni zapomniane prawdy i odkłamują narosłe przez lata stereotypy. Autorzy szukają tego, co wspólne, przechodząc ponad barierami, a zaskakujący rozwój akcji, sprawia, że widz nigdy nie jest pewien, co wydarzy się za chwilę.

W musicalu twórcy przypominają także kilkusetletnią historię Polski, przywołując okres zwany Paradiso Judeorum – Żydowskim Rajem, w którym nasi starsi bracia w wierze czuli się swobodnie, korzystając z niezależności i tworząc własną, unikalną kulturę. Światy osobne, a jednak przenikające się, czerpiące wszak z tego co wspólne: z nauki Starego Testamentu.

Nic dziwnego, że musical, którego premiera odbędzie się 24 listopada 2019 roku na Nowej Scenie Warszawskiej Opery Kameralnej – Basenie Artystycznym już dzisiaj budzi emocje i rodzi wielkie nadzieje na nowe otwarcie. Dlaczego? Bo jest w nim miejsce na wszystko, co dotyczy stosunków polsko-żydowskich u schyłku drugiej dekady XXI wieku oraz to, co w tych stosunkach wydarzyło się w tragicznym wieku XX. Nad całością zdaje się czuwać duch pamięci i pojednania. A może także wybaczenia, zrozumienia? Przesłanie „Listu z Warszawy” jest poniekąd próbą szukania tego, co wspólne, co łączy. To wszystko, co nas dzieli, znamy już przecież aż nadto dobrze…

„List z Warszawy” jest dziełem wybitnym, prowokującym nie tylko do myślenia, ale i wzajemnego zrozumienia. Temat tego musicalu, podjęty przez jego twórców, wywarł na mnie duże wrażenie – pisze Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. W podobnym tonie wtóruje mu profesor Szewach Weiss, wielki przyjaciel Polaków, głoszący od dekad prawdę o wkładzie naszych rodaków w ocalenie Żydów w czasie II wojny światowej: Wierzę, że przedsięwzięcie artystyczne – musical zatytułowany „List z Warszawy” – odpowiada na potrzebę stworzenia dialogu służącego wzajemnemu porozumieniu między Polską, a społecznością żydowską całego świata.”

Umiejętność dyskusji, mądrego prowadzenia sporu, może być tak samo trudna, jak i piękna. Dyskusja o tym, co nas łączy, to dyskusja nadziei. Spektakl „List z Warszawy” nie pozostawi nikogo obojętnym. Pobudzi najwrażliwsze struny u każdego z widzów, zmuszając do głębokiej refleksji. W końcu taka jest rola sztuki.

Basen Artystyczny WOK przy ul. Konopnickiej 6

Muzyka i teksty piosenek – Gary Guthman Libretto – Doman Nowakowski / Gary Guthman Tłumaczenie piosenek – Doman Nowakowski

Reżyseria i reżyseria świateł – Natalia Kozłowska Scenografia i kostiumy – Paulina Czernek

Obsada (w kolejności pojawiania się na scenie):

Babcia Sara – Agnieszka Kurowska Hanna – Izabella Bukowska Abey – Piotr Bajtlik Alicja – Sasha Strunin Dyrektor – Dariusz Kordek Mojsze – Piotr Cyrwus Młoda Sara – Małgorzata Kozłowska Kazik – Przemysław Niedzielski Marek – Sławomir Mandes

Zespół muzyczny pod kierownictwem Garego Guthmana: Jekatierina Drzewiecka – fortepian Mateusz Kaszuba – keyboard Rafał Łępa – keyboard Mateusz Dobosz – gitara basowa Patryk Dobosz – perkusja

Współpraca przy kostiumach – Anna Puchalska Asystent reżysera – Magdalena Małecka Konsultacje choreograficzne – Bartosz Figurski

Koordynator – Monika Winiarska Producent – Fundacja otoKultura.org – Sebastian Kazubski / Adrian Nowakowski

The U.S. Department of State is a proud sponsor of the Letter from Warsaw musical. The authors of this production are solely responsible for its content.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.