„Śladami cadyków”

I Pielgrzymka Autokarowa

Pielgrzymka pod honorowym patronatem bp. Rafała Markowskiego, Przewodniczącego Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Trasa: Warszawa – Kock – Lublin – Leżajsk – Warszawa

Pielgrzymkę rozpoczniemy w Warszawie Eucharystią o godz. 7.00 (dla katolickich uczestników) w intencji Ojczyzny i narodu żydowskiego (miejsce: kościół MB Jerozolimskiej, ul. Łazienkowska 14).

Kock (planowany przyjazd: godz. ok. 10.30)

Naszą duchową „przygodę” z cadykami rozpoczniemy w Kocku, gdzie będzie miał miejsce spacer po miasteczku, w czasie którego wysłuchamy opowieści o niezwykłym życiu „niepokornego Rebego” przy domu jego wnuka, ostatniego Cadyka z Kocka. Następnie odwiedzimy cmentarz żydowski. Tam wysłuchamy nauk Rebego i oddamy się modlitwie i medytacji: psalmy, hitbodedut (cicha medytacja).

Lublin (planowany przyjazd: ok.13.30)

Udamy się z wizytą do ośrodka „Brama Grodzka”. Tam poznamy archiwalia, lokalizację domu cadyka Widzącego z Lublina. Udamy się na spacer po nieistniejącej dzielnicy żydowskiej. Wysłuchamy opowieści o fascynującym życiu i naukach Rebego. Odwiedzimy też jesziwę, jak również – jeśli wystarczy nam czasu – ostatnią oryginalną bóżnicę lubelską przy ul. Lubartowskiej. Na cmentarzu przy grobie cadyka oddamy się medytacji, modlitwie psalmami, zaniesiemy indywidualne intencje.

Leżajsk (planowany przyjazd: ok.18.30)

Udamy się na ohel wielkiego cadyka Elimelecha z Leżajska (wspólne śpiewanie nigunów, czyli pieśni chasydzkich, psalmy, cicha medytacja do późnych godzin nocnych).

Powrót do Warszawy (planowany przyjazd: ok.1.00)

W tajniki duchowości chasydzkiej i nauk cadyków wprowadzać nas będzie Symcha Keller, były rabin, chasydzki nauczyciel duchowy, kantor i muzyk.

Zapisy u organizatora – dr. Mariusza Maciaka: mplmac@wp.pl (w temacie wiadomości proszę wpisać „Pielgrzymka śladami cadyków”) Ilość miejsc ograniczona Cena: 95 zł/1 os. (wpłaty przyjmujemy do końca października)

Ks. Andrzej Tulej
Delegat Archidiecezji Warszawskiej
do spraw ekumenizmu i kontaktów religijnych