Czym jest śmierć i życie pozagrobowe?

POLIN - spotkanie z cyklu Żydowskie ABC

Członkowie Bractwa Pogrzebowego w Pradze modlą się przy łożu umierającego (ok. 1772), fot. Buchhändler, Prag, Jüdisches Museum

/POLIN/

Jaka jest żydowska wizja śmierci i życia pozagrobowego? Jakie miejsce zajmują umarli w wierze i w kulcie religijnym Żydów? Odpowiedzi poznamy podczas Żydowskiego ABC.

14 listopada (czwartek), godz. 18.00, sala pomnikowa, wstęp wolny

Judaizm to religia uniwersalistyczna i kompletna, która udziela odpowiedzi na intrygujące pytania dotyczące egzystencji człowieka po zakończeniu życia doczesnego. Rabin ortodoksyjny oraz rabinka konserwatywna pomogą nam lepiej zrozumieć te mniej znane obszary judaizmu.

Podczas Żydowskiego ABC wyjaśnimy czym jest śmierć i życie pozagrobowe dla osób wyznania mojżeszowego. Rozmowę wokół podstawowych pojęć z zakresu judaizmu i kultury żydowskiej poprowadzi Piotr Kowalik z Muzeum POLIN.

Prosimy o punktualne przybycie. Ze względu na przepisy pożarowe, po wyczerpaniu miejsc siedzących wejście na wydarzenie nie będzie możliwe. Nie ma możliwości zajmowania miejsc dla osób, których nie ma na sali.

Rabinka Małgorzata Kordowicz – absolwentka Wydziału Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Lektorka języka hebrajskiego na polskich uczelniach i redaktorka polsko-żydowskich periodyków. Jej polsko-hebrajski modlitewnik dla dzieci to pierwszy żydowski modlitewnik, który ukazał się drukiem w Polsce od czasu II wojny światowej. W 2016 roku ukończyła studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym (JTS) w Nowym Jorku i, jako pierwsza Polka, została rabinką.

Rabin Oriel Zaretskyabsolwent Jeshivat ha-Hesder Yerucham, uczelni talmudycznej otwartej w 1993 roku w mieście Jerucham na pustyni Negew. W latach 2016-2017, przygotowując się do pracy w Diasporze, ukończył szkolenia: Instytut Straus-Amiel, Ohr Torah Stone, Ner le-Elef. Rabin Zaretsky jest także chazanem; prowadził modlitwy świąteczne w gminach żydowskich w Meksyku i Kostaryce.

Piotr Kowalik – absolwent Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studiów Podyplomowych Edukacji Wczesnoszkolnej na Uniwersytecie Warszawskim. Współtwórca żydowskich Szkół Lauder-Morasha w Warszawie, wieloletni nauczyciel i zastępca dyrektora ds. programu żydowskiego tych placówek. Autor programów szkolnych i podręczników do nauczania kultury i historii żydowskiej. Główny specjalista ds. judaistyki i metodyki w Muzeum POLIN.