Akademia Zimowa ŻIH 2019

Edycja na poziomie podstawowym

ŻIH - Akademia letnia 2019

/Żydowski Instytut Historyczny - www.zih.pl/

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie zaprasza do udziału w kolejnej edycji Akademii Zimowej, która odbędzie się w dniach 7–8 grudnia 2019 r. w ramach Programu Oneg Szabat.

Dwudniowe seminarium na poziomie podstawowym przeznaczone jest dla nauczycieli, edukatorów oraz lokalnych aktywistów zaangażowanych w realizację projektów związanych z tematyką żydowską i zagadnieniami dotyczącymi wielokulturowości oraz tolerancji.

Akademię rozpoczną zajęcia poświęcone sytuacji Żydów na ziemiach polskich od początku II wojny światowej do rozpoczęcia masowych mordów, a także prezentacja metody interpretacji dziedzictwa na przykładzie wystawy stałej „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu?”. W dalszej części zostanie zaprezentowana oferta edukacyjna ŻIH, a także portal edukacyjno-badawczy DELET. Druga część dnia poświęcona będzie postawom Żydów podczas masowej eksterminacji, analizie materiałów fotograficznych z tego okresu, a także możliwości wykorzystywania dokumentów osobistych w pracy z uczniami. Zajęcia zakończy spotkanie z przedstawicielami społeczności żydowskiej i stowarzyszeń polsko-żydowskich.

Drugiego dnia odbędzie się wyjazd do Treblinki, gdzie uczestnicy szkolenia zostaną oprowadzeni ścieżką edukacyjną po terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady. W dyskusji podsumowującej zastanowimy się wspólnie nad wyzwaniami w edukacji o Holokauście na różnych etapach edukacji.

Poprzez seminarium chcemy stworzyć platformę, dzięki której nauczycieli z całej Polski, przy pomocy ekspertów, będą mogli wymienić się doświadczeniami oraz wypracować najlepszy sposób pracy ze swoimi uczniami. Akademia poprzez interaktywne zajęcia będzie znakomitą okazją do dyskusji, wymiany doświadczeń i wyzwań, z którymi mierzą się Państwo w swojej pracy związanej z nauczaniem o Zagładzie.

Seminarium jest organizowane w ramach Programu Oneg Szabat.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 listopada br. włącznie.

Akademia Zimowa odbędzie się w dniach 7–8 grudnia 2019 r.

Początek – 7 grudnia (sobota) o godz. 10.00.

Koniec – ostatnim elementem programu jest wyjazd do Treblinki, powrót do Warszawy planowany jest na godz. 16.00 w dniu 8 grudnia (niedziela).