Wyobrażenia o przyszłości z getta warszawskiego

Seminarium naukowe „Naród mroku stoi pod ołowianym niebem i tęskni i śni nierealny sen… Wyobrażenia o przyszłości z getta warszawskiego” poprowadzi Justyna Majewska z Działu Naukowego ŻIH.

Seminarium naukowe poprowadzi Justyna Majewska z Działu Naukowego ŻIH.

Żydzi uwięzieni w getcie warszawskim zastanawiali się nie tylko, jak przetrwać czas wojny, ale także nad tym, jak będzie wyglądać przyszłość. Dzień wyzwolenia prognozowano na podstawie plotek, interpretacji wydarzeń wojennych, a także kabalistycznych proroctw. Prowadząca seminarium Justyna Majewska opowie o różnych wyobrażeniach o przyszłości snutych w getcie warszawskim szczególnie skupiając się na perspektywie Żydów działających w partiach i ruchach młodzieżowych.

Justyna Majewska pracuje w Pracowni Getta Warszawskiego w ŻIH. Jest doktorantką w IFiS PAN, gdzie pisze rozprawę doktorską poświęconą wizjom zmian społecznych w getcie warszawskim. Należy do grup badawczych pracujących nad Encyklopedią Getta Warszawskiego i Leksykonem Getta Łódzkiego. Stypendystka EHRI i Vienna Wiesenthal Institute for Holocaust Studies. Obecnie przygotowuje do druku relację wojenną Beniamina Horowitza, a wraz z Blanką Górecką – pierwszą polską edycję dzienników wojennych Chaima Arona Kapłana.

14 stycznia 2020 r. o godz. 11.00 w sali ŻIH