Dziś słowa mają swoją moc. Jakże niszczycielską.

Sprawozdanie Miejsca Pamięci

Na zdjeciu druty kolczaste Auschwitz. Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2019 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz.

Za: Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz

Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2019 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. W swoim wstępie dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński podkreślił, iż ludzka nienawiść może doprowadzić do ogromnej zbrodni, jednak wszystko zaczyna się od słów.

„Rampa to nie to samo, co peron. Numer to nie to samo, co imię. Segregacja czy selekcja to nie to samo, co wybór. Barak to nie to samo, co budynek. I dziś słowa mają swoją moc. Jakże niszczycielską.” – napisał dyrektor we wstępie.

„W Internecie, w dyskusji, na forum, w komentarzach. W mediach, tytułach, podpisach. W zestawieniach pojęć, gdy ukazuje się ludzi biednych, zastraszonych, uciekających… z zarazkami i chorobami. W języku debaty politycznej, w demagogii, w populizmie.” – podkreślił Piotr Cywiński.

Na 92 stronach polsko-angielskiego wydawnictwa znalazły się informacje o najważniejszych wydarzeniach minionego roku w Muzeum, analiza frekwencji w Miejscu Pamięci, które w ubiegłym roku odwiedziło ponad 2 miliony 320 tysięcy osób. „Znaczna większość odwiedzających, bo aż 81 procent, poznawała historię Auschwitz z jednym z 344 przewodników-edukatorów Muzeum, mówiących w 21 językach. 6-procentowy wzrost odnotowano wśród odwiedzających Muzeum indywidualnie, którzy decydują się na zwiedzanie z przewodnikiem. W specjalnie zorganizowanych grupach (tzw. turach), dostępnych w 9 językach, oprowadzono 368 662 osób. Prawie 17 tysięc wybrało poszerzone zwiedzanie studyjne.” – czytamy.

Wiele uwagi poświęcono też programom edukacyjnym i działalności Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Niezwykle ważne dla przyszłości edukacji w Miejscu Pamięci jest ukończenie adaptacji budynku tzw. Starego Teatru na potrzeby MCEAH. „Znajdą się tam m.in. nowoczesna sala audytoryjna na prawie 200 osób, 7 multimedialnych sal wykładowych, przestrzeń wystawiennicza, biblioteka z czytelnią oraz pokoje do samodzielnej pracy naukowej” – czytamy.

Inne poruszane w sprawozdaniu tematy to prowadzone w Miejscu Pamięci prace konserwatorskie oraz działania Fundacji Auschwitz-Birkenau, która zbiera fundusze na finansowanie tych prac, nowe wydawnictwa - w tym polsko-angielski miesięcznik online „Memoria”, kierunki prac badawczych, nowe i opracowywane wystawy, a także nowe obiekty w Archiwum i Zbiorach Muzeum. Istotnym elementem jest także sprawozdanie finansowe i lista darczyńców, którzy wsparli Muzeum. Tekstom towarzyszą fotografie prezentujące najważniejsze wydarzenia w Miejscu Pamięci, a także reprodukcje artefaktów oraz archiwalnych dokumentów.

Sprawozdanie ukazuje się na dwa dni przed 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.