Jak wygląda czytanie Tory w synagodze?

Spotkanie z kuratorem

Żydowski Instytut Historyczny

Jak wygląda czytanie Tory w synagodze? Spotkanie na wystawie „Bejt tfila – Dom modlitwy" w Żydowskim Instytucie Historycznym”.

Zwój Tory, ręcznie przepisywany na pergaminie przez uczonego sofera, to jeden z najświętszych przedmiotów judaizmu. Prawa dotyczące przygotowania i przechowywania zwoju Tory są niezwykle szczegółowe. O jego wyjątkowym statusie świadczy także bogactwo ozdób nakładanych na zwój. Specjalne korony, tarcze czy sukienki to często wysokiej klasy dzieła rzemiosła artystycznego.

W czasie spotkania kurator wystawy, Michał Krasicki, omówi między innymi: budowę zwoju Tory, rodzaje ozdób nakładanych na Torę, trudności związane z lekturą hebrajskiego tekstu ze zwoju, a także ceremoniał towarzyszący czytaniu Tory w synagodze (kto bierze w nim udział, kiedy i w jaki sposób).

„Bejt tfila – Dom modlitwy w ŻIH” to stała ekspozycja prezentująca wnętrze synagogi. Na wystawie zobaczyć można podstawowe wyposażenie tradycyjnej synagogi, między innymi ponad trzydzieści ocalonych z Zagłady zabytków pochodzących z polskich i niemieckich synagog, w tym zwój Tory oraz ozdoby na Torę powstałe w okresie od XVIII do XX w.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 9 stycznia, o godzinie 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym. Udział jest bezpłatny.

Czwartki na Tłomackiem to cykl otwartych spotkań odbywających się w każdy czwartek. Dotyczą one szeroko ujętej tematyki żydowskiej i mają zróżnicowaną formę – od prezentacji najnowszych publikacji, poprzez projekcie filmowe, wykłady o dziełach sztuki ze zbiorów ŻIH, po debaty wokół zagadnień współczesnych relacji polsko-żydowskich.

Dodane w sierpniu 2020: