Jan Sehn. Tropiciel nazistów

spotkanie z autorem – Flipem Gańczakiem – które poprowadzi Andrzej Stankiewicz

Flip Gańczak, "Jan Sehn. Tropiciel nazistów" - fragment okładki

Źródło: Muzeum POLIN

Jan Sehn nie był więźniem obozów koncentracyjnych, nie doświadczył osobiście niemieckich represji. W czasie wojny zajmował skromną posadę w stowarzyszeniu restauratorów. A jednak to właśnie on, potomek niemieckich kolonistów osiadłych w Galicji, po roku 1945 stał się wybitnym ekspertem od Auschwitz i motorem polskich rozliczeń z brunatną okupacją. Zapraszamy na spotkanie z autorem – Flipem Gańczakiem – które poprowadzi Andrzej Stankiewicz.

16 marca (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolny

Jako przewodniczący Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Krakowie, Jan Sehn przesłuchiwał czołowych zbrodniarzy nazistowskich wydanych Polsce: Amona Götha, Rudolfa Hössa, Marię Mandl. I choć później deklarował się jako przeciwnik kary śmierci, wielu katów spod znaku swastyki pomógł posłać na szubienicę. Materiały dowodowe odnajdował nawet w ruinach i śmietnikach. W niekonwencjonalny sposób docierał do świadków, którzy przetrwali piekło obozów. Umiał rozmawiać ze wszystkimi: z komunistycznymi władzami PRL, wojskowymi z USA i prokuratorami z RFN. Tropieniu nazistów poświęcił dwadzieścia lat przedwcześnie przerwanego życia.

W najnowszej książce Filip Gańczak kreśli fascynujący portret profesora Jana Sehna, szukając jego śladów nie tylko w polskich i niemieckich archiwach, lecz także odwiedzając liczne miejsca związane z bohaterem książki – od jego rodzinnego Tuszowa Małego aż po Frankfurt nad Menem.

Dyskusję z autorem poprowadzi Andrzej Stankiewicz.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.