Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Żonkile 2020 - wirtualnie.

Dołącz wirtualnie! Akcja społeczno-edukacyjna

Już po raz ósmy zachęcamy Państwa do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Po raz kolejny pragniemy upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku. W tym roku do grona Ambasadorów akcji dołączyli: nasi wolontariusze, Andrzej Seweryn, Barbara Kurdej-Szatan, Dorota Wellman, Dawid Podsiadło i Krzysztof Zalewski.

"Nie wyobrażam sobie siebie niepamiętającego" - obejrzyjcie film, w którym Andrzej Seweryn, Ambasador akcji Żonkile, mówi, dlaczego warto pamiętać ??

Tegoroczna edycja jest szczególna, bo i szczególne są warunki, z którymi przyszło nam się zmierzyć. W sytuacji, która zmusza nas do zachowania społecznego dystansu, jeszcze bardziej doceniamy wartość wspólnoty i ludzkiej solidarności

Akcji Żonkile od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć" – niech pamięć połączy nas i w tym roku, choć nietypowo, bo wirtualnie.

W tym roku, wyjątkowo, na ulicach Warszawy nie spotkamy wolontariuszy rozdających żonkile – symbol pamięci o Powstaniu. Możemy jednak wyhodować kwiat w domowym zaciszu. To proste i wcale nie wymaga ogrodniczego zacięcia.

Wystarczy ze strony POBRAĆ SZABLON, wydrukować go i złożyć (pomoże nam w tym WIDEOINSTRUKCJA, widoczna także powyżej).

Zdjęcie z gotowym żonkilem opatrujemy hasztagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile. Jeśli publikujecie post na Facebooku, koniecznie oznaczcie także nasz główny profil muzealny @polinmuseum.

Co, jeśli nie mamy w domu drukarki? Nie wszystko stracone! Możemy zaangażować się w akcję, dodając nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku. Nakładka jest dostępna tutaj >>

Zachęcamy także do dzielenia się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która pojawi się 19 kwietnia na profilach Muzeum POLIN w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter. Pamiętajmy o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile.

Żonkilowe naklejki. W najnowszych wydaniach Tygodnika Powszechnego (zasięg ogólnopolski), Newsweeka (województwo mazowieckie) oraz w Stołecznej Gazecie Wyborczej dostępne będą komplety żonkilowych naklejek. Zachęcamy do naklejenia ich w widocznych miejscach, a także robienia z nimi zdjęć i pokazywania w mediach społecznościowych.

Przygotowaliśmy także specjalną rocznicową grafikę, którą można wydrukować i powiesić w widocznym miejscu – na przykład w oknie. Grafika jest dostępna tutaj >>

W tych niepewnych czasach wspomnijmy tych, którzy ginęli bez żadnej nadziei, sami pielęgnując życzliwość, wzajemny szacunek, troskę o dobro wspólne i solidarność z potrzebującymi.

Choć nie możemy się spotkać, bądźmy tego dnia razem. Niech połączy nas Pamięć.

19 kwietnia zachęcamy również do udziału w wirtualnych obchodach upamiętniających wydarzenia z 1943 r.

20 kwietnia zapraszamy szkoły, biblioteki oraz instytucje z całej Polski do udziału w zajęciach edukacyjnych online.

Akcję Żonkile 2020 wspierają:

 1. Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu
 2. Dom Spotkań z Historią
 3. JCC Warszawa
 4. Łazienki Królewskie
 5. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
 6. Nowy Teatr w Warszawie
 7. Ośrodek Kultury Muzułmańskiej
 8. Prom Kultury Saska Kępa
 9. Teatr Ochoty
 10. Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy
 11. Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy
 12. Państwomiasto
 13. Otwarta Pracownia Jazdów 3/6
 14. Muzeum Warszawy
 15. Amnesty International