Na posterunku - rozmowa o książce prof. Jana Grabowskiego

Na posterunku -  rozmowa o książce Jana Grabowskiego

Źródło: Centrum Kultury Jidysz.

Centrum Kultury Jidysz i Wydawnictwo Czarne zapraszają w poniedziałek 4 maja o godz. 19 na spotkanie online wokół książki "Na posterunku" prof. Jana Grabowskiego. Rozmowę poprowadzi prof. Piotr Forecki. Rozmowę będzie można obejrzeć na kanale YouTube Centrum Kultury Jidysz:

oraz na Facebooku Wydawnictwa Czarne

Książka "Na posterunku. Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w zagładzie Żydów" prof. Jana Grabowskiego ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne w marcu tego roku. Autor zamieścił w niej wyniki swoich wieloletnich badań nad działaniami, jakie polscy policjanci podejmowali w czasie wojny.

"Historia granatowej policji nie jest tematem zamkniętym i oswojonym. Wręcz przeciwnie, okupacyjne losy policjantów wracają dziś jako jeden z elementów walki o pamięć i mity historyczne, na których zasadza się polska polityka historyczna. Jest rzeczą charakterystyczną, że przestępstwa popełnione przez granatowych policjantów na innych Polakach nie wzbudzają już takich emocji – to w końcu, jak można sądzić, nasze 'wewnętrzne sprawy', które wyłącznie nas samych obchodzą. Zupełnie inaczej jest w wypadku historii Zagłady – jedynej części polskiej historii, która ma uniwersalne znaczenie i która wzbudza zainteresowanie na całym świecie" - pisze Jan Grabowski.

Jan Grabowski – profesor historii na uniwersytecie w Ottawie oraz gościnny wykładowca uniwersytetów we Francji, Izraelu, Polsce oraz Stanach Zjednoczonych. Autor licznych książek i artykułów wydanych po angielsku, francusku, niemiecku, hebrajsku i polsku, dotyczących losów polskich Żydów w czasie Zagłady. W 2014 roku jego „Hunt for the Jews: Betrayal and Murder in German-Occupied Poland” otrzymało międzynarodową nagrodę dla najlepszej książki dotyczącej badań nad Holokaustem przyznawaną przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

Piotr Forecki - politolog, pracownik Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Autor książek "Od »Shoah« do »Strachu«. Spory o polsko-żydowską przeszłość i pamięć w debatach publicznych" oraz „Po Jedwabnem. Anatomia pamięci funkcjonalnej”.