Dziś startuje wirualny Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Z prac Moniki Krajewskiej

Z wycinanek Moniki Krajewskiej z cyklu "Dybuk".

O 19-tej koncert. Przedtem wykład Janusza Makucha.

Nie ma zwykłego festiwalu z jego niepowtarzalną atmosferą. Miała być w ramach niego otwarta wystawa wycinanek Moniki Krajewskiej z cyklu "Dybuk". Miała też być wydana przez Austerię teka tych prac - czyli wiecej niż katalog. Epidemia wszystko wstrzymała.

"Takie cuda tylko na Festiwali Kultury Żydowskiej. Pandemia nie pozwoliła wystartować w normalnym trybie, ale jubileusz zobowiązuje. To będzie najdłuższe spotkanie z kulturą żydowską. I zapamiętamy je na długo (Wyborcza.pl Kaków)

Prolog 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej

Źródło:FKŻ

2020-06-28-makuch-list.jpg

Drodzy Przyjaciele FKŻ,

W związku z pandemią, z którą się wszyscy zmagamy, zdecydowałem, że planowany na okres 26. czerwca – 5. lipca Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie nie odbędzie się.

Zmuszeni jesteśmy przesunąć jego termin w przyszłość, która będzie bezpieczna dla nas wszystkich. Poinformujemy Was o wszelkich decyzjach z chwilą, gdy sytuacja w Polsce i na świecie unormuje się na tyle, by działać odpowiedzialnie.

Mimo fizycznego oddalenia, jesteśmy wciąż z Wami i o to samo prosimy Was; Wspierajmy się w tych trudnych dniach, okazując sobie wzajemny szacunek i życzliwość. Spotykajmy się w jedynej, dostępnej przestrzeni – w przestrzeni ducha. Tak…, za sprawą przestrzeni internetowej.

My nie przerywamy pracy. Wkrótce zamieścimy na naszym Facebooku i na stronie www informacje dotyczące obecności Festiwalu w nowej, zmienionej formule.

Dzięki naszym Darczyńcom i dzięki Waszej pasji, Festiwal wciąż będzie istniał i będzie się rozwijał. Przez ostatnie trzydzieści dwa lata, wspólnie stworzyliśmy przestrzeń duchowej i intelektualnej obecności, której nie zagrozi ani wirus COVID-19, ani ten najgorszy – wirus nienawiści.

Życzę Wam, byście wyszli z cienia zagrożenia silniejsi, niż dotąd. Życzę nam wszystkim, byśmy spotkali się wkrótce, twarzą w twarz, z niezmiennym przekonaniem, że to właśnie my jesteśmy zdolni zbudować nasz wspólny, dobry, polsko – żydowski świat.

Z szacunkiem i pokojem,

Janusz Makuch Dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej

"Latem 2021 roku zaprosimy Was na jubileuszową, 30. edycję FKŻ, którą poświęcimy – jak już wcześniej informowaliśmy – kolejnemu z żywiołów: Ogniowi.

Ale aby skrócić czas oczekiwania – zapraszamy Was na Prolog 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej, który trwał będzie od końca czerwca tego roku, aż do Chanuki! Zanim rozpalimy ogień jubileuszowej edycji, podczas Prologu zaprosimy Was do celebrowania światła! Jak mówi Janusz Makuch:

Prolog - kalendarium

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie od 32 lat wchłania w siebie i jednocześnie promieniuje żywym światłem kultury żydowskiej. Jest to Światło Wieczne – Ner Tamid."

Haszem, stwarzając świat, najpierw oddzielił światłość od ciemności. My również chcemy odciąć się od ciemnego czasu, który – mamy nadzieję – już za nami i zaprowadzić Was do światłości.

Bo to światło właśnie będzie patronowało Prologowi 30. FKŻ – będzie narastało przez cały czas jego trwania, aby podczas Chanuki rozbłysnąć nad Krakowem z pełną mocą!

Na pierwsze z ponad 60 wydarzeń Prologu 30. FKŻ zaprosimy Was do internetu – koncerty, warsztaty i wykłady odbędą się w formie, jaka w tym momencie jest jedyną możliwą – bez Waszego fizycznego udziału, ale bez wątpienia: nawet w takiej formie dadzą Wam poczuć festiwalowy klimat! Wierzymy mocno, że w kolejnych tygodniach Prologu 30. FKŻ spotkamy się już z Wami w wielu lubianych przez Was festiwalowych miejscach na Kazimierzu, ale też w kilku nowych! Tam spotkacie się ze swoimi ulubionymi festiwalowymi artystami i tam też poznacie nowych!

Czego dokładnie możecie spodziewać się podczas Prologu 30. FKŻ?

2020-06-28-30.FKZ-boaz-pash.jpg

Rabin Boaz Pash

Nasz Prolog rozpoczniemy nie inaczej, jak Koncertem Inauguracyjnym. Jeżeli marzycie, żeby podczas jednego koncertu wystąpili najciekawsi i najważniejsi muzycy z ponad 30-letniej historii FKŻ, to właśnie to marzenie spełnimy. Frank London, David Krakauer, Shai Tsabari, Kutiman, Lola Marsh, Piyut Ensemble, Gili Yalo, Ori Alboher i Shofar – to tylko kilkoro z nich.

2020-06-28-slider-prolog-lola-marsh.jpg

Lola Marsh

Ale to tylko początek – w trakcie całego Prologu 30. FKŻ usłyszycie jak zawsze u nas muzykę różnorodną. Zaprosiliśmy dla was Bastardę, Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego z Davidem Krakauerem, Brass Band Franka Londona, Jacaszka i Vox Varshe, Bester Quartet ze światową premierą swojej najnowszej płyty z muzyką Bajgelmanów, a także nową odsłonę krakowskiego projektu MLDVA, stworzonego przed kilku laty specjalnie na FKŻ.

Nie zabraknie oczywiście imprez DJskich: impreza otwarcia w Chederze z izraelskim BeatFoot, DJ Ludwik Zamenhoff w Alchemii, czy też kultowy Teder Weekender, który tym razem zagości w Chederze, ale też dzięki streamingowi pomoże Wam rozkręcić najlepszą domówkę ever!

Ale festiwal to przecież nie tylko muzyka: zaprosimy Was na wykłady Rabina Boaza Pasha, Edwina Seroussiego, Yossiego Klein-Haleviego, Wojciecha Pszoniaka, Mattiego Friedmana i oczywiście Janusza Makucha, na warsztaty muzyczne z Jeffem Warschauerem, warsztaty kulinarne z Chrisem Gawlikiem, warsztaty architektoniczne dla dzieci z Anną Gieracką, ale też na spotkania literackie, realizowane wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym i wieczory poetyckie.

Szczegóły wydarzeń już niedługo zaczną pojawiać się na naszej stronie, na fanpage’u na Facebooku oraz w aplikacji mobilnej, którą możecie ściągnąć z App Store oraz GooglePlay.