Judaizm i synagoga

Seminarium zorganizowane w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe

„Judaizm i synagoga” - seminarium zorganizowane w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny

W niedzielę 9 sierpnia 2020 r. w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie odbyło się seminarium „Judaizm i synagoga” zorganizowane w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. W wydarzeniu wzięło udział 18 nauczycielek i nauczycieli z całej Polski.

Jednodniowe seminarium przeznaczone było dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz edukatorów, którzy w swojej pracy dydaktycznej podejmują zagadnienia związane z dialogiem międzykulturowym i międzyreligijnym, szczególnie zainteresowanych kulturą materialną i duchową Żydów.

Szkolenie zostało poprowadzone przez zespół Działu Edukacji: Agnieszkę Witkowską-Krych oraz dra Bartosza Borysa.

Uczestnicy wysłuchali dwóch wykładów dra Pawła Fijałkowskiego z Działu Naukowego ŻIH: „Dzielnice żydowskie i synagogi w dawnej Polsce” oraz „Tora – pergaminowy fundament judaizmu”. Po krótkiej przerwie Michał Krasicki, kierownik Działu Sztuki, oprowadził uczestników seminarium po wystawie „Bejt Tfila – Dom Modlitwy”, której jest kuratorem.

W drugiej części wydarzenia Dział Edukacji przybliżył nauczycielom ofertę edukacyjną ŻIH ze szczególnym uwzględnieniem tematyki kultury i religii żydowskiej na przykładzie wystawy „Bejt Tfila”, w tym lekcje i materiały edukacyjne znajdujące się na portalu Delet. Ostatni wykład pt. „Judaika w cyfrowych zbiorach ŻIH” poprowadził Krzysztof Czajka-Kalinowski, kierownik Działu Digitalizacji, który przedstawił uczestnikom zasoby cyfrowe Instytutu, a także dwa portale, na których są one dostępne: Centralną Bibliotekę Judaistyczną oraz Delet.