Tajemnica rodzinna z Żydami w tle

Czytelnia POLIN online:

Tajemnica rodzinna z Żydami w tle - plakat

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Źródło:POLIN

O rodzinnych tajemnicach odkrytych przez autorkę książki, Irenę Wiszniewską, rozmawiać będzie Konstanty Gebert.

Wiele rodzin ma tajemnicę: coś, o czym się nie mówi, co uważa się za wstydliwe, o czym chciałoby się zapomnieć, wymazać z kart historii i świadomości. Waga tego wypartego wydarzenia potrafi wpłynąć na losy następnych pokoleń. Tak się dzieje również w przypadku przemocy, której ktoś z przodków dopuścił się wobec Żydów, przyczyniając się tym samym do Zagłady. Wydał Żyda do gestapo, wziął udział w pogromie, zgwałcił ukrywającą się Żydówkę.

Irena Wiszniewska przez dwa lata szukała ludzi, którzy zechcieliby opowiedzieć, jak taką tajemnicę rodzinną odkryli i jak sobie z tym poradzili. Przedstawia przejmujący opis poszukiwań, odmów, które otrzymała, i powodów niechęci do grzebania się w przeszłości. Wstyd i poczucie winy za żydowską krzywdę zostały stabuizowane.

W "Tajemnicy rodzinnej z Żydami w tle" autorka rozmawia z ludźmi, którzy odważają się to tabu naruszyć. Ich odwaga w obalaniu rodzinnych mitów zasługuje na najwyższy szacunek. Książkę zamyka śledztwo dziennikarskie, które pokazuje dalsze losy rodziny Zofii Chominowej, najsłynniejszej polskiej donosicielki, sportretowanej przez poetkę Zuzannę Ginczankę w wierszu "Non omnis moriar".

Z autorką, Ireną Wiszniewską, rozmawiać będzie Konstanty Gebert.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy.

Irena Wiszniewska – dziennikarka, pisarka, we Francji wydała reportaże o Litwie „Paroles Dégelées", w Polsce zbiór wywiadów "My, Żydzi z Polski" oraz książkę "Nie ma rzeczy niemożliwych. Rozmowy z Michaelem Schudrichem, naczelnym rabinem Polski". Uprawia street art, opowiadając historie na podlaskich jarmarkach, na ulicach miast Prowansji, na Madagaskarze i w Odessie. Pisze wiersze, bo to jej dialog ze światem.

Konstanty Gebert – psycholog, tłumacz, dziennikarz i nauczyciel akademicki, od 1989 publicysta dziennika „Gazeta Wyborcza”. Założyciel i były redaktor naczelny miesięcznik o tematyce żydowskiej „Midrasz”. Dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych.