80. rocznica zamknięcia getta warszawskiego – program obchodów

getto warszawskie

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

16 listopada 2020 roku przypada rocznica zamknięcia getta warszawskiego. 80 lat temu zapadła decyzja o całkowitej izolacji Żydów warszawskich od reszty społeczeństwa, a wszelkie próby przekroczenia muru bez przepustki były srogo karane. Na okrągłą rocznicę tego wydarzenia przygotowaliśmy różnorodny program wydarzeń.

Program obchodów rocznicy otworzy 15 listopada wykład online prof. Jacka Leociaka na temat życia w getcie, położonego na terenie dawnej Dzielnicy Północnej i obecnego Muranowa.

16 listopada wraz z Żydowskim Instytutem Historycznym, Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny, Centrum Badań nad Zagładą Żydów oraz Instytutem Polskim w Tel Avivie zapraszamy na konferencję naukową online "<<.. wiadomość ta spadła jak grom>>. 80 rocznica zamknięcia getta warszawskiego". Konferencja będzie transmitowana online na stronie Muzeum POLIN i stronach współorganizatorów oraz na kanale Muzeum POLIN na YouTube.

W ramach programu obchodów rocznicy proponujemy także dwie dyskusje online.

17 listopada zapraszamy na debatę "Plany dla Waliców. Pamięć miejsca we współczesnym mieście" organizowaną we współpracy z Biurem Rozwoju Gospodarczego Urzędu m. st. Warszawy i Oddziałem Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Czy kamienice przy ulicy Waliców w Warszawie mogą zyskać drugie życie? Jak pogodzić wielowątkowe dziedzictwo tego miejsca z potrzebami współczesnej metropolii? Spotykamy się, by porozmawiać o planach władz Miasta dla Waliców.

Czy żyjąc w miejscu, które jest naznaczone tragiczną historią, można być szczęśliwym? Czy i jak historia wpływa na nasze szczęście, szczęśliwe życie? A może Muranów jest miejscem tragicznym, miejscem przeklętym, naznaczonym, martwym?

Tematy te poruszymy 19 listopada podczas dyskusji "Czy można być szczęśliwym na Muranowie?" z udziałem Moniki Tutak-Goll, Patrycji Dołowy i Cezarego Harasimowicza, poprowadzi Remigiusz Grzela. Transmisja online na profilu Muzeum POLIN na Facebooku.

W ramach obchodów na portalu Wirtualny Sztetl publikuje artykuły tematyczne oraz zdjęcia archiwalne, zaś Dział Zbiorów udostępnia informacje o wybranych obiektach z terenu getta.

W portalu Polscy Sprawiedliwi zaś opublikowane zostaną historie Żydów ocalałych z getta warszawskiego.

Bezpłatny program do rocznic jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

Czytaj więcej:

Gdzie jesteś? Rdz 3,9

Wystawa w Żydowskim Instytucie Historycznym

W publikacji czytelnicy odnajdą eseje twórców ekspozycji w tym: tekst pt. Gdzie jesteś? Pawła Śpiewaka, w którym autor stawia wiele pytań o współczesne sposoby i formy pokazywania getta, pracę Piotra Rypsona pt. Czego od nas chcą te obrazy? o zasadzie doboru dzieł na wystawę, ich twórcach i o tym, czym jest lub może być recepcja tych prac oraz rozważania Anny Duńczyk-Szulc pt. Granica patrzenia o naturze medium, jakim jest fotografia i film w kontekście zdjęć z czasów okupacji. Na katalog składa się także bogaty materiał ilustracyjny prezentujący wszystkie rysunki oraz fotografie udostępnione na wystawie, jak również wybór fragmentów relacji relacje z getta.

Całość zaprojektował Jakub Woynarowski.

Publikacja w formie ebooka zostanie udostępniona 16 listopada na stronach Instytutu do darmowego pobrania do końca listopada br. Więcej informacji na

Animacje odnoszące się do punktów granicznych omawianych na wystawie w reżyserii Jacka Papisa i w opracowaniu znanych grafików do kompozycji muzycznych artysty, Michała Jacaszka. Premiera w mediach społecznościowych ŻIH 16 listopada br.

Cykl spotkań i seminariów online z udziałem badaczy i badaczek oraz artystów związanych z ŻIH wokół wystawy Gdzie jesteś? Rdz 3,9.

Więcej informacji na: