18. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej KAMERA DAWIDA

18. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej KAMERA DAWIDA

Źródło: Warsaw Jewish Film Festival

Ostatnie filmowe rozdanie! 5 nowych tytułów (20.11.2020)

3 polskie premiery, w tym premierowy pokaz filmu „Hen i wojna” – koprodukcji Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny już dzisiaj od godz. 20:00!
❶ „Hen i wojna”, reż. Adam Wyżyński, Barbara Głębicka–Giza, Polska 2020 – opowieść pisarza Józefa Hena o jego wojennych losach,
❷ „Dzieci z Windermere”, reż. Michael Samuels, Niemcy \ Wielka Brytania 2020 – o pionierskiej inicjatywie resocjalizacji dzieci ocalałych z Holokaustu. 300 żydowskich sierot trafiło latem 1945 r. do ośrodka nad brzegiem jeziora Windermere w angielskiej Krainie Jezior,
❸ „Lepiej milczeć”, reż. Corinne Niox Chateau, USA 2020 – o Corinne, która w Nowym Jorku usiłuje zapomnieć o trudnej przeszłości,
❹ „W twoich oczach”, reż. Barak Heymann, Izrael 2019 – Moti Taka, Suzi Boum alias Lior Israelov, Chen Halfon i Hannah Ziad, czyli życie czwórki youtuberów, gwiazd izraelskiego internetu,
❺ „Sekrety”, reż. Avi Nesher, Izrael 2007 – trzy kobiety, ośrodek mistycyzmu i wola odbycia tikun – procesu duchowego uzdrowienia.
ℹ Filmy dostępne na stronie ninateka.pl od 20 listopada od godz. 20:00 do 22 listopada do godz. 20.00.

Historia pewnego formularza, który stał się początkiem trudnej podróży do odległych czasów i miejsc.

Matka Filipa Flatau, uratowana jako dziecko z getta warszawskiego o swojej przeszłości opowiada wypełniając dokumenty, które mają uhonorować jej wybawców medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. A 22 listopada o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie z bohaterką, reżyserem oraz Paulem Rosenbergiem, jednym z producentów. Spotkanie poprowadzi Kaja Klimek Kajutex, krytyczka filmowa.
ℹ Szczegóły: Formularz | Le Formulaire | Filip Flatau

Retrospektywa

Filmy o kulturze i języku jidysz 19, listopada 2020:

▶ „????????????????????????” – dokument Nurith Aviv to opowieść o zderzeniu współczesności z historią, zamiłowaniu do poezji i, przede wszystkim – wspólnocie odnajdywanej w języku jidysz.

▶ „???????????????????????????? ????????????????????????” – dokument o dziewczynach pochodzących z zupełnie różnych kultur, które uczą się wspólnie śpiewać piosenki w jidysz. Na trudności z harmonijną współpracą w ramach dwóch bardzo odmiennych kultur nakładają się kontrowersje dotyczące religii, polityki i historii.

▶ „????????????????????????????????” – piękny wizualnie i muzycznie świat dziecięcych wspomnień z piosenkami i wierszami w języku jidysz, pochodzącymi z repertuaru kompozytora Leibu Levina.

ℹ Filmy dostępne na stronie ninateka.pl do 20 listopada do godz. 20.00 w ramach 18th Warsaw Jewish Film Festival.

18 listopada 2020

19-letnia Rebecca z Holandii zmienia wygodne życie w Hadze na służbę wojskową w Izraelu. Wyjeżdża w miejsce, gdzie nikogo nie zna, walczyć za kraj, który nie jest jej domem. Co roku tysiące młodych ludzi z całego świata podejmują podobną decyzję, zasilając Siły Obronne Izraela. Są to tzw. samotni żołnierze. Obecnie bardzo mało o nich wiadomo, bo armia izraelska ujawnia niewiele informacji.

Film „???????????????????????????? ????̇????ł????????????????????????” opowiada historię Rebekki i tysięcy jej podobnych.

Przed Wami kolejna porcja filmowych nowości:

▶ „???????????????????????????? ????????????????????????????????????????????”, ????????????̇. ???????????????????? ????????????????????, ???????????????????????? ????????????????

▶ „???????????????????????????? ????????????????????????”, ????????????̇. ???????????????????????? ????????????????????̈, ???????????????? ????????????????????????????????????????????, ???????????????????????????????? ????????????????????̈, ???????????????????????? ????????????????

▶ „????????????????????????????????”, ????????????̇. ???????????????????????????? ????????????????????????????????????, ???????????????????? ????????????????

▶ „????????????????????????”, ????????????̇. ???????????????????????? ????????????????, ???????????????????????????? / ???????????????????????? ????????????????

▶ „????????????????????????????????????”, ????????????̇. ???????????????????? ????????????????????????, ???????????????????????????? ????????????????

▶ „????????????????????́ ????????????????????????”, ????????????̇. ???????????????????? ????????????????????????????-????????????́????????????????????????????????????, ???????????????????????? ????????????????

ℹ Filmy dostępne na stronie ninateka.pl od 18 listopada od godz. 20:00 do 20 listopada do godz. 20.00.

Ta filmowa siódemka dostępna tylko do godz. 20:00 na stronie ninateka.pl: 17 listopada 2020.

❶ „???????????????????????????????????????? ????̇????????????????”, ????????????̇. ???????????? ????????????????????????, ???????????????????????? / ???????????????????????? ????????????????

❷ „???????????????????? ????????????????????????????????????????”, ????????????̇. ???????????????????????? ????????????????????????????????, ???????????????????????? ????????????????

❸ „????????̨????̇???????????????????????? ???? ????????????????????????????????”, ????????????̇. ???????????? ????????????, ???????????????????????????????????? ????????????????

❹ „????????????????????ł???? ????????ł???????????????? ???? ????????????????????????????”, ????????????̇. ???????????????????????? ????????????????????????????????, ???????????????????????? ???????????????? oraz ❺ „???????????????????????????????????? ????????????????????????”, ????????????̇. ???????????????? ???????????????????????? ????????????, ???????????????????????? ????????????????

❻ „????????????????????̨????́ ???? ????????????????????????????????????”, ????????????̇. ???????????????????????????? ???????????? ????????????????, ???????????????????????????????? / ???????????????????????? ???????????????? oraz ❼ „????ł????????????????????????” (????????????????????), ????????????̇. ???????????????? ????????????????????????????????????????, ???????????????????????? ???????????????????????????????? ????????????????

A dzisiejszy bonus to spotkanie online o godz. 20:00 z udziałem Agnieszki Holland i Roberty Grossman. Na spotkanie obowiązuje rejestracja. Szczegóły na stronie 18th Warsaw Jewish Film Festival
???? WEBINAR "Z drugiej strony kamery: Narracje polsko - żydowskie” z udziałem Agnieszki Holland i Roberty Grossman! - WJFF

Filmy o skrywanej rodzinnej tajemnicy z odległej przeszłości:

▶ „???????????????????????????????????????? ????̇????????????????” – film wybitnego izraelskiego twórcy Aviego Neshera to zainspirowana biografią Barucha Milcha, żydowskiego lekarza, który przetrwał Holokaust, opowieść o mrocznych sekretach z przeszłości. Tajemnice ojca z wojennych czasów próbują rozwikłać jego córki – introwertyczna chórzystka i kompozytorka oraz początkująca dziennikarka. ▶„????????̨????̇???????????????????????? ???? ????????????????????????????????” – producentka Eve Ash poszukuje prawdy o p…

Rytuały miłosne w Izraelu. Co wyniknie z poszukiwań miłosnych rytuałów wśród młodych Żydów? Niemiecka reporterka napotyka na starą tradycję, zgodnie z którą każdy człowiek ma gdzieś w świecie bratnią duszę. Wystarczy ją odnaleźć. Co roku młodzi tłumnie gromadzą się, by dzięki gorliwej modlitwie otrzymać pomoc w znalezieniu Bashert – partnera wyznaczonego przez Boga jeszcze przed ich narodzinami.

16 listopada 2020

Czas na pierwsze seanse w ramach 18th Warsaw Jewish Film Festival ! Poniżej udostępniamy linki do filmów, które dostępne będą na stronie ninateka.pl do 18 listopada do godz. 20:00:
▶ „???????????????????? ????????????????????????????????????????”, ????????????̇. ???????????????????????? ????????????????????????????????, ???????????????????????? ????????????????

▶ „????????̨????̇???????????????????????? ???? ????????????????????????????????”, ????????????̇. ???????????? ????????????, ???????????????????????????????????? ????????????????

▶ „????????????????????̨????́… Zobacz więcej

Od rozpoczęcia 18th Warsaw Jewish Film Festival w Ninatece | ninateka.pl dzieli nas kilka godzin.

Pierwsze pokazy festiwalowe na stronie ninateka.pl ruszają już o godz. 20:00! Wśród tytułów, aż pięć polskich premier (1-5). Który z filmów planujecie obejrzeć jako pierwszy?
❶ „Złodziej” (Ganef), reż. Mark Rosenblatt, UK 2020 – o niszczycielskim wpływie odziedziczonej traumy,
❷ „Pamięć o Auschwitz” (The memory of Auschwitz), reż. Manfred van Eijk, Holandia 2020 – o pracy historyków i konserwatorów Muzeum Auschwitz-Birkenau,
❸ „Wojna Hollywoodu” (Hollywood’s Second World War), reż. Jascha Hannover, Niemcy 2019 – o dokonaniach Williama Wylera, Franka Capry, Anatole’a Litvaka i Billy’ego Wildera, którzy wsparli propagandę armii USA,
❹ „Człowiek z autobusu” (Man on the bus), reż. Eve Ash, Australia 2019 – o rodzinnych sekretach i układaniu życia po Holocauście w Australii,
❺ „Zwyczajne sprawy” (Simple Things), reż. Liel Sharon Gur, Izrael 2019 – o roli douli w środowisku ortodoksyjnych Żydów,
❻ „Rytuały miłosne w Izraelu” (Love Rituals), reż. Jascha Hannover, Niemcy 2019 – o znalezieniu Bashert – bratniej duszy, partnera wyznaczonego przez Boga,
❼ „Poprzednie życie” (Past Life), reż. Avi Nesher, Izrael / Polska 2016 – o poszukiwaniu prawdy o wojennych losach ojca, opowieść na faktach inspirowana biografią Barucha Milcha, żydowskiego lekarz.
ℹ Filmy dostępne na stronie ninateka.pl od 16 listopada od godz. 20:00 do 18 listopada do godz. 20.00 w ramach 18th Warsaw Jewish Film Festival.

Dzisiaj rozpoczyna się 18th Warsaw Jewish Film Festival

"Kamera Dawida" ONLINE. 16 listopada 2020.

Mimo, że spotkamy się dziś na kanale WJFF.pl na Vimeo, a nie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

11 listopada 2020

Obsypany nagrodami film „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland to historia o ukrywających się w kanałach Żydach, daleka od stereotypu, politycznej poprawności i nadmiernego patosu.

Podstawą scenariusza do filmu jest powieść „W kanałach Lwowa” Roberta Marshalla. Niektóre wątki zaczerpnięto również ze wspomnień Krystyny Chiger – uczestniczki tamtych zdarzeń, która opublikowała tom wspomnień „Dziewczynka w zielonym sweterku”.
ℹ️ Film dostępny na stronie ninateka.pl do 18 listopada do godz. 20:00.

10 listopada 2020

Jutro od 20:00 na stronie ninateka.pl udostępnimy film „W ciemności” Agnieszki Holland. Film będzie dostępny do 18 listopada w ramach 18th Warsaw Jewish Film Festival. Obraz nagrodzony Złotymi Lwami w aż 10 kategoriach, w tym za najlepszy film, reżyserię i pierwszoplanowe role Agnieszki Grochowskiej i Roberta Więckiewicza dostępny będzie bezpłatnie na stronie ninateka.pl do 18 listopada w ramach 18th Warsaw Jewish Film Festival.

18 listopada odbędzie się webinarium „From Behind the Camera: Polish Jewish Narratives”, w którym udział weźmie reżyserka.
ℹ️ Uwaga, obowiązuje rejestracja: