KŁAMSTWO? O wizerunku Żydów i innych mniejszości w mediach

Dyskusja (online) w ramach cyklu „(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich”

Dyskusja (online) w ramach cyklu „(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich” - fragment plakatu

Źródło: Żydowskie Muzeum Galicja

W jakim stopniu przekazy medialne kształtują obraz różnych grup mniejszościowych, w tym Żydów? Jakie podejście dominuje w mediach tradycyjnych i społecznościowych? Czy częstszą tendencją jest dążenie do obiektywizmu, czy jednak stereotypizacja, czasem ukryta pod pozorami neutralnego, obiektywnego przekazu?

Paneliści: dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska , dr hab. Agnieszka Szymańska, prof. UJ, Paweł Smoleński Prowadzenie: Adam Szostkiewicz („Polityka”)

Organizatorzy: Żydowskie Muzeum Galicja, Koret Foundation, Evens Foundation
Partner merytoryczny: Instytut Judaistyki UJ
Patroni medialni: „Polityka”, „Gazeta Wyborcza”, „Chidusz”, „New Eastern Europe”, Radio Kraków, Miesięcznik Społeczno-Kulturalny „Kraków”

Śledźcie naszą stronę na Facebooku i kanał na YouTubie – nagranie dyskusji będzie dostępne od 30.11.2020.

W języku polskim.

Cykl dyskusji: „(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich”, kalendarium projektu na Youtube:

Cykl ośmiu dyskusji w Żydowskim Muzeum Galicja, oraz powiązanych materiałów multimedialnych poprzez które chcemy obalić najbardziej utrwalone stereotypy, półprawdy i tzw. fake-news które powtarzane były w mediach podczas ostatnich dwóch kryzysów w relacjach polsko-żydowskich, a także podejmiemy próbę nauczania o skomplikowanej polsko-żydowskiej historii.

Program organizowany jest we współpracy z fundacją Evens. Partnerzy: Polityka, Gazeta Wyborcza, Chidusz, New Eastern Europe, Forum Dialogu, Radio Kraków, Miesięcznik Społeczno-Kulturalny Kraków

Polski antysemityzm - 16 maja 2018

„ODPOWIEDZIALNOŚĆ? Dziedzictwo żydowskie w Polsce” – dyskusja w ramach cyklu „(Nie)rozłączni” - 19.10.2020

Dyskusja w ramach cyklu „(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich”.

Co zostało po polskich Żydach zamordowanych w czasie II wojny światowej? Kto jest dziś opiekunem żydowskich cmentarzy oraz synagog i ponosi odpowiedzialność za ich stan? Czy Polacy uważają dziedzictwo żydowskie za element polskiego dziedzictwa?

Paneliści: Krzysztof Bielawski, Agnieszka Nieradko Prowadzenie: Adam Szostkiewicz („Polityka”)

Organizatorzy: Żydowskie Muzeum Galicja, Koret Foundation, Evens Foundation Partner merytoryczny: Instytut Judaistyki UJ Patroni medialni: „Polityka”, „Gazeta Wyborcza”, „Chidusz”, „New Eastern Europe”, Radio Kraków, Miesięcznik Społeczno-Kulturalny „Kraków”

„MIŁOŚĆ? Filosemityzm w Polsce” – dyskusja w ramach cyklu „(Nie)rozłączni” - 23.11.2020

Jak zmieniało się na przestrzeni lat postrzeganie Żydów przez Polaków? Co to jest filosemityzm? Czy jest to powszechne zjawisko? Czy filosemityzm może przyjmować formę przemocy?

Paneliści: dr Elżbieta Janicka, dr hab. Roma Sendyka prof. UJ Prowadzenie: Adam Szostkiewicz („Polityka”)

„NIENAWIŚĆ? Pogromy Żydów na ziemiach polskich” – dyskusja - 12.10.2020

W jakich okolicznościach dochodziło na ziemiach polskich do pogromów na Żydach? Kto i z jakiego powodu brał w nich udział? W jaki sposób pogromy wpływają na dzisiejsze wzajemne relacje Polaków i Żydów? W jaki sposób kształtują wyobrażenia o Polsce i Polakach?

Paneliści: prof. dr hab. Joanna Tokarska-Bakir, dr Kamil Kijek, dr hab. Artur Markowski Prowadzenie: Adam Szostkiewicz („Polityka”)