Warszawskie obchody 16. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Tramwaj Pamięci

Źródło: Jewsish.pl

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędą się 27 stycznia w formule online. Rozpoczną się o godzinie 13 transmisją modlitwy El Male Rachamim sprzed Pomnika Bohaterów Getta w Warszawie. Następnie głos zabiorą: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Gołda Tencer – dyrektorka Teatru Żydowskiego oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

Yad Vashem: International Holocaust Remembrance Day - 27 January

Organizatorzy przypomną również przemówienie Mariana Turskiego, byłego więźnia Auschwitz, wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia ŻIH, które wygłosił 27 stycznia 2020 podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

O godz. 15.30 odbędzie się spotkanie online Jana Ordyńskiego z Alicją Schnepf i Ireną Senderską – przedstawicielkami Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Jak co roku uczestnicy upamiętnienia zapalą świece w swoich oknach, na ulice Warszawy wyjedzie symbolicznie pusty zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida, a Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskiej zaprosi widzów na spektakl.

Wszystkie wydarzenia będą emitowane na profilach FB Fundacji Shalom oraz Teatru Żydowskiego, a także na teatralnym kanale YT.

Wydarzenia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W ramach obchodów Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich 27 stycznia zaprosi o godz. 19.30 na pokaz spektaklu „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” Icchaka Kacenelsona w przekładzie Jerzego Ficowskiego, w reżyserii Gołdy Tencer i Szymona Szurmieja, ze scenografią Jerzego Kaliny. Spektakl zrealizowano na scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie w roku 2003 z gościnnym udziałem Krystyny Jandy, Andrzeja Blumenfelda, Krzysztofa Gosztyły, Krzysztofa Kolbergera, Władysława Kowalskiego, Jacka Lenartowicza, Olgierda Łukaszewicza i Jerzego Treli oraz aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie i Moskiewskiego Chóru Kantorów.

– „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” to najwybitniejsze literackie świadectwo Holokaustu i dzieło światowej literatury, wstrząsający poemat łączący w sobie elementy autobiograficznej opowieści, żałobnego trenu i historycznej relacji, będący jedną z najoryginalniejszych i najbardziej przejmujących świadectw Holokaustu – mówi Gołda Tencer, dyrektorka Teatru Żydowskiego i współtwórczyni spektaklu.

W ciągu całego dnia Teatr Żydowski w swoich mediach społecznościowych (na profilu FB oraz kanale YT) zaprezentuje pieśni getta w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego m.in. „Ani maamin”, „Ejli, Ejli”, „Mojde ani”.

Światło Pamięci

– „Światło pamięci przywraca życie, od nas dzisiaj zależy, by to światło nie zgasło” – apeluje Gołda Tencer.

Po raz kolejny Fundacja Shalom prosi o zapalenie świec w oknie każdego domu w dniu 27 stycznia o godz. 18. Symbol płonącej świecy ma być wyrazem pamięci i solidarności z milionami niewinnych ofiar Holokaustu oraz apelem o poszanowanie życia ludzkiego. „Światło Pamięci” będzie można także symbolicznie zapalić w Internecie na profilu Facebook Fundacji Shalom https://fb.me/e/ZYx7C5w8

Tramwaj – symbol

Jak co roku, 27 stycznia w godz. 12–18 na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą: Pl. Narutowicza – Marszałkowska – Stawki – Popiełuszki – Metro Marymont – Okopowa – Pl. Zawiszy – Pl. Narutowicza.

W hołdzie tym, którzy odeszli

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Na datę obchodów wybrano 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Uchwalenie dnia pamięci miało na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i wyraźny sprzeciw wobec nieuznawania Holokaustu za wydarzenie historyczne. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Na uroczystości zaprasza Fundacja Shalom. Współorganizatorami wydarzeń są: Stołeczna Estrada, Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz.