A REKINDLED WORLD

A REKINDLED WORLD

Źródło: Muzeum POLIN

Nowy album Agnieszki Traczewskiej – uznanej fotografki o światowej sławie, dokumentalistki życia chasydów - nosi tytuł “A Rekindled World / Wskrzeszony świat” i jest pierwszą od czasów przedwojennych współczesną wizualną panoramą chasydzkiego życia rozsianego po świecie. Publikacja zbiera pozytywne opinie czytelników, a przede wszystkim samych chasydów. W Czytelni POLIN z autorką albumu rozmawiać będzie Krzysztof Czyżewski. Zobacz więcej

  • 3 lutego (środa), g. 19.30
  • transmisja na stronie Muzeum POLIN na Facebooku>>
  • dyskusja w języku polskim bez tłumaczenia

Holokaust ostatecznie położył kres obecności Żydów w Europie Wschodniej. Jednak dzięki przedwojennym emigrantom oraz nielicznym ocalałym, społeczności chasydzkie zaczęły się odradzać w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Antwerpii, Londynie, Kanadzie, Ameryce Południowej, gdzie trwają do dziś. Dzięki licznym rodzinom, współcześnie wręcz przeżywają eksplozję demograficzną.

Nauczeni bolesnymi historycznymi doświadczeniami i wiedzeni tradycją życia według zasad Tory Chasydzi, jeszcze szczelniej oddzielili się od obcych i wpływów zewnętrznego życia . Choć wraz z postępem technologii wielu Chasydów porzuciło przekonanie, że pozostawiając swój wizerunek na zdjęciu nie będą mogli dostąpić świętego spoczynku, to ultraortodoksyjne zasady wciąż nie pozwalają na pozowanie do zdjęć, publikację zdjęć kobiet, scen prywatnych, nadmiernej biedy czy bogactwa. Lista zakazów jest długa.

Agnieszka Traczewska na drodze wieloletnich obserwacji i podróży stworzyła kolekcję spektakularnych fotografii będących autentycznym hołdem dla odradzającego się chasydzkiego świata. Fotografie pokazują piękno tradycji, zbiorowych świąt, życia rodzinnego oraz indywidualnych chasydów widzianych nie jako czarno-białe nieme sylwetki w tłumie, ale znane z imienia i nazwiska osobowości. Autorka nie unika jednak dzielenia się swoją wiedzą dotyczącą mechanizmów rządzących chasydzkim światem i ceną, która często przerasta siły niedopasowanych.

Tu szczególnie cenne są teksty towarzyszące fotografiom, na zaproszenie autorki napisane przez samych chasydów wywodzących się z rozmaitych dynastii,mówiące często o trudnych doświadczeniach z ich prywatnego życia. Teksty w albumie są w języku angielskim.

Album został wydany przez Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Agnieszka Traczewska – wielokrotnie nagradzana producentka filmów dokumentalnych, twórczyni Studia Filmowego Largo, w którym powstały filmy takie jak "Zwyczajny marzec" (Adama Michnika opowieść o Marcu 1968), "Dworzec Gdański" (poświęcony żydowskiej emigracji w roku 1968), "Kocham Polskę" (o Młodzieży Wszechpolskiej), "Profesor" (portret Leszka Kołakowskiego), "Pokolenie 89", "Czarodziejska góra. Amerykański portret Czesława Miłosza" czy ukazująca postać Jerzego Turowicza – "Zwyczajna dobroć".

Jako fotografik, od 15 lat towarzyszy chasydom w ich podróżach do Polski oraz podejmuje wyprawy do chasydzkich enklaw, w których ortodoksyjni Żydzi osiedlili się po emigracji z Europy Wschodniej przed i po II wojnie św. Wyposażona w obiektyw, przestrzegająca rygorystycznych zasad stroju i zachowania, zdołała uchwycić w intymnych zbliżeniach fotograficznego kadru hermetyzm chasydzkich rytuałów i zwyczajów, niezwykłą codzienność ich duchowego, ezoterycznego życia.

Bycie kobietą i fotografikiem nie żydowskiego pochodzenia sprawia, że uzyskanie akceptacji ortodoksyjnych Żydów nie jest oczywiste, jednak sądząc z rezultatów, autorka i jej chasydzcy bohaterowie potrafili zawrzeć niepisaną umowę, iż waga tego dzieła przekracza wiele spośród praw, reguł i przesądów... Link do strony autorskiej:

Krzysztof Czyżewski - praktyk idei, pisarz, tłumacz, wydawca i reżyser. Współtwórca Fundacji Pogranicze i Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Profesor Uniwersytetu Bolońskiego i Rutgers University. Animator dialogu międzykulturowego na różnych pograniczach świata. Za swoją ostatnią książkę eseistyczną W stronę Xenopolis otrzymał Nagrodę Ambasadora Nowej Europy.

A Rekindled World - Promo