Krzysztof Bielawski: O udziale ludności w niszczeniu cmentarzy żydowskich

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, wydarzenie on-line

Krzysztof Bielawski: O udziale ludności w niszczeniu cmentarzy żydowskich

Źródło: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego

Pierwsze w tym roku spotkanie w ramach cyklu "ABC judaizmu i dziedzictwa żydowskiego". W 2020 r. nakładem Wydawnictwa „Więź” ukazała się książka Krzysztofa Bielawskiego Zagłada cmentarzy żydowskich. Jej autor opisał proces destrukcji cmentarzy, którego sprawcami byli nie tylko Niemcy podczas drugiej wojny światowej, ale również Polacy. (Link do książki:)

Podczas spotkania Krzysztof Bielawski opowie o zniszczeniach cmentarzy żydowskich dokonanych przez ludność – o kradzieżach nagrobków i używaniu ich jako materiał budowlany oraz tarcze szlifierskie; o wykorzystywaniu cmentarzy jako pola uprawne i innych formach dewastacji. W wykładzie pojawią się także informacje o dewastacjach cmentarzy na terenie województwa świętokrzyskiego. Krzysztof Bielawski – badacz cmentarzy żydowskich, publicysta. Absolwent Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa oraz Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek: Historia i kultura Żydów). Założyciel strony www.cmentarze-zydowskie.pl, pracownik Centrum Informacji Historycznej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

„W swojej pracy Krzysztof Bielawski przytoczył dziesiątki, jeśli nie setki, przykładów działań – zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych – prowadzących do zniszczenia cmentarzy żydowskich w Polsce. Jest to obraz całkowicie nieznany, a zarazem przytłaczający swoją skalą. Autor opisał rzeczywistość, smutną, niepokojącą, wywołującą poczucie moralnego oburzenia i wstydu”. Dr Krzysztof Persak, Instytut Studiów Politycznych PAN, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Pokaż mniej