30. Festiwal Kultury Żydowskiej - Kumzits

Festiwal Kultury Żydowskiej - Kumzits

Źródło: 30. FKŻ ???? Kumzits ???? Przyjdź i usiądź

Kumzits

Przyjdź i odkrywaj z nami Kazimierz, historyczną dzielnicę Krakowa, którą zapewne znasz lepiej niż my.

Kumzits jest zaproszeniem do bycia razem w czasach, w których tęsknimy za towarzystwem przyjaciół i krewnych, za tworzeniem wspólnych przeżyć i wspomnień, za poszerzaniem naszego kręgu znajomych, za wymianą osobistych historii i za dyskusją nad ważnymi, bieżącymi tematami. Taka jest nasza osobista motywacja do stworzenia tego projektu, naszego wkładu do tegorocznego 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Razem z grupą artystów z Niemiec i Izraela pracujemy nad dziełami sztuki publicznej site-specific, które wypełnią ulice Kazimierza chwilą wspólnotowości. Okazuje się, że współpraca na odległość jest nie lada wyzwaniem. Jesteśmy w Jerozolimie, Berlinie i Krakowie, a jako cyfrowi nomadzi komunikujemy się przez nasze urządzenia – pracując w domowym biurze, salonie, kuchni czy samochodzie, podczas gdy najwięksi szczęściarze spośród nas mogą ukryć się w swoim warsztacie czy studio.

Mierząc się z tym wyzwaniem, przy ogromnym wsparciu zespołu festiwalowego, wolontariuszy i lokalnych współpracowników, tworzymy stacje, które niczym rzecznicy reprezentują nieobecność artysty. Pojawią się one na Kazimierzu po to, by ich doświadczać, słuchać, dotykać i kontemplować, by tworzyć coś, co niczym ogień przywołuje na myśl ciepło, ale też i lęk. Jaka jest dziś rola ogniska? Jakie wywołuje w nas wspomnienia? Niektórzy mogą pomyśleć o smacznym jedzeniu, radosnym czasie spędzonym z przyjaciółmi, inni mogą przypomnieć sobie rodzinę, podróże lub miejsce pochodzenia. Każdy projekt artystyczny jest odpowiedzią na te pytania, próbą spotkania się razem na rozmowę, gdy nowa normalność nie pozwala nam zobaczyć się na żywo. Tym, co łączy te projekty na otwartym powietrzu, jest interakcja z ludźmi i ich historiami, w ciągłym dialogu ze specyficznym charakterem Kazimierza: dzielnicy miasta, której niektórzy z nas nigdy jeszcze nie odwiedzili, którą poznajemy tylko z daleka, wymieniając się informacją i doświadczeniem, bądź spoglądając na mapy lub zdjęcia w Internecie.

Podczas festiwalu chcielibyśmy kontynuować tę wymianę i odkrywanie już z Wami, gośćmi projektu Kumzits. Nie możemy się doczekać, gdy zaprosimy Was do naszego symbolicznego ogniska. Poznajmy się, poszerzmy krąg przyjaciół, usłyszmy, co mamy sobie nawzajem do powiedzenia i spędzajmy czas razem – czy tesponsive-img o na miejscu, czy z daleka.

Yael Sherill, Lianne Mol, Julia Kawka, Meydad Eliyahu, Paweł Kowalewski zespół kuratorski projektu Kumzits

Więcej o Festiwalu

2021-06-02-fkz-wiecej.jpg

Drodzy Przyjaciele FKŻ,

W związku z pandemią, z którą się wszyscy zmagamy, zdecydowałem, że planowany na okres 26. czerwca – 5. lipca Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie nie odbędzie się.

Zmuszeni jesteśmy przesunąć jego termin w przyszłość, która będzie bezpieczna dla nas wszystkich. Poinformujemy Was o wszelkich decyzjach z chwilą, gdy sytuacja w Polsce i na świecie unormuje się na tyle, by działać odpowiedzialnie.

Mimo fizycznego oddalenia, jesteśmy wciąż z Wami i o to samo prosimy Was; Wspierajmy się w tych trudnych dniach, okazując sobie wzajemny szacunek i życzliwość. Spotykajmy się w jedynej, dostępnej przestrzeni – w przestrzeni ducha. Tak…, za sprawą przestrzeni internetowej.

My nie przerywamy pracy. Wkrótce zamieścimy na naszym Facebooku i na stronie www informacje dotyczące obecności Festiwalu w nowej, zmienionej formule.

Dzięki naszym Darczyńcom i dzięki Waszej pasji, Festiwal wciąż będzie istniał i będzie się rozwijał. Przez ostatnie trzydzieści dwa lata, wspólnie stworzyliśmy przestrzeń duchowej i intelektualnej obecności, której nie zagrozi ani wirus COVID-19, ani ten najgorszy – wirus nienawiści.

Życzę Wam, byście wyszli z cienia zagrożenia silniejsi, niż dotąd. Życzę nam wszystkim, byśmy spotkali się wkrótce, twarzą w twarz, z niezmiennym przekonaniem, że to właśnie my jesteśmy zdolni zbudować nasz wspólny, dobry, polsko – żydowski świat.

Z szacunkiem i pokojem,

Janusz Makuch
Dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej